Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Tesla chce do Evropy dovážet elektromobily Made In China

  |  Samuel Novotný  |  6 komentářů

Dle dvou nových zdrojů se Tesla chystá dovážet své Modely 3 vyrobené v Číně do Evropy a nejen tam. To vše i přesto, že Elon Musk dříve tvrdil, že přesně taková situace nikdy nenastane. Co si o tom máme teď myslet?

Výrobní linka Tesly v gigatovárně v Šanghaji | foto: Reuters

TIP: Šéf Volkswagenu za volantem Modelu Y. Spekulace kolem spolupráce s Teslou však odmítl

Když Tesla začala s výstavbou své Gigafactory v Šanghaji, tak uklidňovala zákazníky a obecně lidi, že automobilka nepřesouvá svou výrobní kapacitu do Číny. Samotný Elon Musk byl až neústupný v tom, že se jedná o dodávání vozů pro Čínu, aby došlo k vyplnění poptávky. Říkal také, že bude pouze pro Čínu a ne pro okolní trh. To bylo velice důležité, protože samotná Gigafactory a její výstavba byla oznámena uprostřed obchodní války mezi Amerikou a Čínou.

Jednu dobu Musk dokonce říkal, že luxusnější vozy typů Model 3 a Model Y budou pro čínský trh stejně vyráběny v Americe, a že čínská továrna bude vyrábět pouze „cenově dostupnější verze“ Modelu 3 a Modelu Y pro tamní poptávku v Číně.

Tyto původní plány se očividně změnily a to asi uprostřed pandemie, kdy došlo k zavření továrny Tesly v Kalifornii. Tesla totiž krátce poté začala vyrábět luxusnější verze Modelu 3 (test) v Číně a nepřestala s tím ani po znovuotevření továrny ve Fremontu. K tomu se teď ještě dozvídáme, že Tesla plánuje Modely 3 vyrobené v Číně vyvážet na jiné trhy včetně toho evropského.

Bloomberg hlásí: „Vozy Tesla Model 3 vyrobené v Číně mají být doručovány mimo stát. Masová produkce začne nejspíše během čtvrtého kvartálu, řekli lidé, kteří si přáli zůstat anonymní kvůli soukromí. Řekli, že cílovým trhem je například Singapur, Austrálie, Nový Zéland, ale také Evropa, kde musí zákazníci aktuálně čekat na doručení Tesly z Ameriky. Dle zdrojů by mohly první dodávky začít již ke konci letošního roku, anebo na začátku příštího roku.“

S podobným prohlášením se později přidalo i Reuters. „Tato událost by byla výraznou změnou strategie v porovnání s původními plány automobilky. Sice je pravda, že Musk v minulosti prohlásil, že se v Číně bude vyrábět nové elektrické vozidlo, které bude exportováno do zbytku světa, ale tím rozhodně nemyslel Model 3. Tesla plánuje designovat, sestrojit a produkovat zcela nové elektromobily v Číně a distribuovat je do zbytku světa, ovšem tato strategie se neměla vztahovat na Model 3 a Model Y.“

zdroj: Electrek

ŠTÍTKY:, , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
mrazikradSMBDVenca Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Venca
Venca

Jestli nestíhají ve Fremontu vyrábět, tak proč ne?
Než bude výroba v Německu, tak v tom asi problém nevidím.

mrazik
mrazik

Nekde jsem cetl, ze duvod muze byt i kvalita, ktera je z cinske tovarny lepsi. Co je na tom pravdy, tezko rict.

Venca
Venca

Taky jsem to četl. Je to klidně možné. Další možnost je jednoduší doprava z Číny nebo uvolnění kapacity pro plánovaný start prodejů v Jižní Americe. Časem se důvod ukáže.

SMBD
SMBD

Kvalita buildu Tesel z Číny je jednoznačně vyšší než z US. Souhlasím v tomto s Vámi.

rad
rad

Třeba tentokrát Musk nelhal s tím “greater China region”, jen možná po kamarádění s čínskými potentáty pod tím slovem rozumí něco jiného než obyvatelstvo Evropy. Pokud mají jednu fabriku v Kalifornii, která je pro výrobní firmy jedna z nejvíc nepřátelských oblastí na zeměkouli a druhou fabriku v Číně, která jim umetá cestu, jak jen může, pak asi nikoho nepřekvapí, že když je nízká poptávka dožene do stavu, kdy si můžou vybrat, budou se snažit vytížit tu s menšími jednotkovými náklady na maximum a v té drahé holt pojedou na půl plynu. No a krom toho má Tesla od Číňanů v… Číst vice »

mrazik
mrazik

Holt prachy vzdy na prvnim miste.

Mobilní zobrazení