Regulovaná cena energií poroste. Na vině je modernizace rozvodné sítě

Richard Šimáček
  • Energetická infrastruktura je velmi drahá na vybudování
  • Rozvoj fotovoltaiky a obnovitelných zdrojů zdraží cenu energií
  • Chystají se masivní investice do modernizace rozvodné sítě
Blackout, elektřina
Blackout, elektřina

Rozvoj fotovoltaiky a jiných obnovitelných zdrojů si vyžádá značnou modernizaci energetické sítě, která bude stát nemalé peníze, a v následujících letech se projeví v koncových cenách energií pro firmy i domácnosti.

Nutnost masivní investice do energetiky

Se stále větší spotřebou elektrické energie a nárůstem počtu fotovoltaických panelů naráží pomalu česká rozvodná síť na své limity a je potřeba velkých investic v rámci rozšíření kapacity a zajištění její bezpečnosti kvůli kolísavým zeleným zdrojům, jak zaznělo v podcastu Peníze a vliv.

Od letošního roku začnou investice do rozvodné sítě růst o 38 %, tedy zhruba o 40 miliard korun ročně. Tato částka pokryje jen zvýšení bezpečnosti a kapacity sítě, nejsou v ní zahrnuty další investice jako rozšíření jaderné elektrárny Temelín.

Fotovoltaické panely, ilustrační
Fotovoltaické panely, ilustrační

Čtěte také: Video odhalilo tajemství. Je toto interiér chystaného robotaxi od Tesly?


Fotovoltaika zažívá masivní růst

Do energetické soustavy nejvíce přibývají malé solární panely, které si lidé pořizují na střechy svých domů. Za velkým zájmem bezesporu mohou výhodné dotační programy, které značně snižují pořizovací náklady. Distribuční síť ale s nárůstem solárních panelů dostává zabrat.

Celkem se v roce 2023 do sítě připojilo 170 tisíc fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 4 tisíc megawatt, což odpovídá zhruba čtyřem blokům jaderné elektrárny Temelín. Navíc distribuční společnosti uzavřely smlouvy na dalších 50 tisíc fotovoltaických panelů, takže výkon bude i nadále neustále růst.

Modernizace zdraží ceny energií

Velké investice do rozvodné sítě jsou nutností, ale přinesou s sebou negativní efekt ve formě dražší ceny energií pro koncové zákazníky. Zvýší se regulovaná cena energií, a to se projeví na finální ceně energií. Ve výsledku tak koncový zákazník zaplatí o několik stovek korun ročně navíc, než tomu bylo doteď.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články