První země na světě zakazuje spalovací auta! Důvod je jiný, než ekologie

Petr Bergmann
  • Etiopie se má stát první zemí, která zakáže spalovací auta
  • Za přechodem k elektrické energii není snaha o snížení emisí
  • Africké zemi chybí finance na nákup fosilních paliv
Automobilka končí se spalovacími motory
Automobilka končí se spalovacími motory

Etiopie utratila v loňském roce téměř 6 miliard dolarů na dovoz fosilních paliv, přičemž více než polovina těchto výdajů šla na pohonné hmoty. V reakci na to etiopská ministerstva dopravy a logistiky oznámila, že hranice země nesmí překročit jiné než elektrické automobily.

Etiopie nebude čekat na rok 2035

Loni v únoru schválila Evropská unie zákon, který od roku 2035 zakáže prodej automobilů se spalovacím motorem v členských státech. Unie se tak připojila k několika státům USA,  Kanadě, Japonsku, Singapuru, Indii, Novému Zélandu a dalším zemím s podobnými cíly.

Africká země se snaží zakázat spalovací vozidla již nyní. Podle aktuální zprávy z etiopského parlamentu oznámil v pondělí etiopský ministr dopravy a logistiky Alemu Sime dokončení národního logistického plánu. I když nebyly oznámeny další podrobnosti, ministr oznámil, že bylo učiněno rozhodnutí, že pokud automobily nevyužívají elektrický pohon, nemohou překročit hranice Etiopie.

Etiopie
Etiopie

Čtěte také: Spalovací auta končí! Toto je seznam všech 53 zemí, které je zakazují


Hlavním důvodem elektrifikace je nedostatek deviz

Ministr Sime dále vysvětlil, že vysokou státní prioritou zůstává zřizování nabíjecích stanic pro elektromobily a sdělil, že neschopnost země získat přístup k příznivým devizovým zdrojům přispěla k neschopnosti nadále dovážet benzín a naftu.

Zdá se, že v případě Etiopie není posun směrem k elektrické energii motivován snižováním emisí CO2 ani snahou o zlepšení životního prostředí. Přechod je z větší části vynucen skutečností, že se Etiopie potýká s vážným nedostatkem deviz, který ovlivňuje její schopnost dovážet ropu a další komodity.

Etiopie v posledních 20 letech investovala obrovské částky do své energetické infrastruktury a převážná část její energie pochází z obnovitelných zdrojů. Země se chystá plně otevřít svou vodní elektrárnu s výkonem 6 500 MW, která bude největší v Africe. Otázkou ale je, zda je země připravená na elektromobilitu z pohledu nabíjecí infrastruktury a také kolik obyvatel bude schopno zafinancovat nákup elektromobilu.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Petr Bergmann - Redaktor

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".


Komentáře


Nejnovější články