Elektrickevozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

První čistokrevný elektromobil z Mladé Boleslavi se jmenuje Škoda Enyaq

  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Mladoboleslavská automobilka v letošním roce začala prodávat svůj první elektromobil Citigo e iV, který je ovšem jen předělávkou konvenčního auta a jde spíše jen o malé městské auto. První pořádný a opravdu čistrokrevný elektromobil značky Škoda by měl dorazit až na konci letošního roku. Jmenovat se bude Škoda Enyaq, prozradila nyní tuzemská automobilka.

TIP: Škoda Vision iV: “český” elektromobil na autosalonu v Ženevě

První čistokrevný elektromobil Škoda

Nový elektromobil Škoda Enyaq bude sériově vyráběný SUV model vycházející z konceptu Škoda Vision iV, se kterým přišel český automobilový výrobce před rokem. Postavený bude na modulární platformě pro elektromobily (MEB), kterou vymyslel koncern Volkswagen. Díky tomu například baterie šetří místo a jsou zabudované do podlahy vozu. Dojezd by měl předběžně činit až 500 km dle normy WLTP, ale uvidíme, jaké varianty nakonec dorazí.

Pokud bychom mohli vycházet i z dalších předběžných specifikací, tak o pohon všech kol se postarají nejspíše dva elektromotory s celkovým výkonem přes 300 koní. Díky rychlonabíjení postačí jen 30 minut a elektromobil dobijete na 80 % kapacity, nicméně zatím nevíme, jaký maximální výkon bude auto zvládat. Mluví se také o možnosti použití smartphonu jako digitálního klíče k otevření vozu, či autonomní jízdě a autonomním parkování.

Proč název Enyaq?

SUV vozy značky Škoda tradičně nesou název končící na písmeno Q a tuto tradici ctí (stejně jako modely Kamiq, Karoq a Kodiaq) i nová Škoda Enyaq. Počáteční písmeno názvu nového modelu ovšem ukazuje, jak se tato tradice skloubí s érou eMobility. Právě na ni písmeno „e“ na začátku jména odkazuje.

TIP: Budou se v České republice vyrábět elektromobily?

Název Enyaq také podle automobilky dokonale vystihuje charakter nového modelu. Základ pochází z irského jména Enya a znamená „zdroj života“. Ten pro změnu vyjadřuje sílu vozu Škoda Enyaq, která jde ruku v ruce s temperamentem elektrického SUV a doslova žhnoucí vášní pro inovace, které jsou s novinkou spojeny.

ŠTÍTKY:, , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JanChodím měsíc v jedněch slipechKerosin Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Kerosin
Kerosin

Jako vypadá to hezky, nechal bych se ukecat.
Záleží na tom, kolik si za to řeknou, a nečekám, že zvolí obdobnou dampingovou strategii jako u CitiGo iV i když by to bylo super. :-)
Co je ale nejdůležitější – zatím VW nerozpohyboval ani svou vlajkovou loď ID 3. Nejdřív přiznali problém se softwarem, a v posledních dnech se u evropských výrobců hroutí i dodávky baterií.
Takže ten termín konec tohoto roku vidím jako hóóódně optimistický.

Chodím měsíc v jedněch slipech
Chodím měsíc v jedněch slipech

Příští model z Kvasin bude Škoda Quasimodo

Jan
Jan

Palubka se musí velmi pohodlně čisit, nejlépe vyfoukat kompresorem, jako to dělám v bagru.

Mobilní zobrazení