Peníze na fotovoltaiku nestačí. Stát by měl pro rozvoj OZE udělat mnohem víc

Diana Křížová
Obnovitelné zdroje energie | foto: IEA
Obnovitelné zdroje energie | foto: IEA

Česko sází téměř výhradně na solární elektrárny, ale ke splnění klimatických cílů to nestačí. Větrné elektrárny i baterie zůstávají zatím mimo zájem.

Solární boom nestačí

Modernizační fond v Česku rozděluje miliardy na podporu solární energetiky, přesto podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) tato pomoc ke splnění vládních plánů stačit nebude. Přes 77 miliard míří téměř výhradně na solární panely, zatímco větrné a jiné obnovitelné zdroje zůstávají na okraji zájmu.

Podle Národního klimaticko-energetického plánu má Česko do roku 2030 získávat 30 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. To by vyžadovalo zásadní nárůst výkonu solárních a větrných elektráren. Zatím se ale sází hlavně na fotovoltaiku, jejíž rozvoj už zpomaluje a nestačí pokrýt potřeby.

Ačkoliv Modernizační fond plánuje podpořit fotovoltaiku výkonem až 5,9 GW, společně se staršími instalacemi to na stanovený cíl 10,1 GW nedostačuje. K tomu navíc mnoha starším solárním parkům do konce desetiletí vyprší životnost a budou potřebovat náhradu.

Fotovoltaické panely | foto: Unsplash
Fotovoltaické panely | foto: Unsplash

Větrníky a baterie zůstávají stranou

Podpora větrné energetiky v Česku zatím zůstává zanedbatelná. Nových projektů vzniká jen minimum – například v loňském roce přibylo pouhých šest. Investoři se potýkají s náročnou byrokracií a zdlouhavým schvalováním staveb, což brzdí rozvoj větrných elektráren. V důsledku toho pochází většina nových obnovitelných kapacit výhradně ze solárních elektráren, což zvyšuje riziko nestability v elektrické síti.

Dalším slabým článkem české transformace je akumulace energie. Ačkoliv stabilní síť vyžaduje bateriová úložiště, Modernizační fond je začal samostatně podporovat až letos. Zájem o dotace na baterie se ale zatím neprojevil v realizovaných velkých projektech.

Pokud se nepodaří vybudovat dostatečnou kapacitu pro ukládání elektřiny, bude další rozšiřování solárních panelů znamenat ještě častější a výraznější výkyvy v dodávkách. Ty mohou vést nejen k technickým problémům v přenosové soustavě, ale i k prudkým výkyvům cen na trhu, což negativně dopadá na koncové spotřebitele.

Větrná elektrárna | foto: Unsplash
Větrná elektrárna | foto: Unsplash

Neefektivní rozdělování peněz

NKÚ upozorňuje, že dotační programy zvýhodňují hlavně malé solární instalace na rodinných domech, a to na úkor efektivnějších velkých projektů. Domácnosti dostávají dotace až šestkrát vyšší na jednotku výkonu než firmy, přestože velké firemní instalace přinášejí větší výkon za menší peníze.

Výstavba malých solárů v Česku vychází výrazně dráž než ve světě. Zatímco globálně klesaly investiční náklady na fotovoltaiku, v Česku rostly. Vyšší ceny zvyšují nároky na dotace, a tím i tlak na veřejné rozpočty.

Zvýhodnění projektů v uhelných regionech sice podporuje jejich přeměnu, ale zároveň snižuje celkovou efektivitu rozdělování peněz. Projekty mimo tyto kraje, které by mohly být levnější a rychlejší, často na dotace nedosáhnou.

Výroba elektřiny v ČR a podíl kategorií FVE na její výrobě podle výkonu v roce 2023
Výroba elektřiny v ČR a podíl kategorií FVE na její výrobě podle výkonu v roce 2023

Hrozba nesplnění závazků

Podle NKÚ Česku hrozí, že ani s využitím všech prostředků Modernizačního fondu nedokáže naplnit cíle klimatického plánu. Pokud se nepodaří najít další zdroje financování a rozšířit podporu na jiné technologie než jen soláry, splnění závazků v rozvoji obnovitelných zdrojů zůstane nedosažitelné.

Experti proto doporučují rozšířit podporu také na větrné elektrárny a systémy pro ukládání energie. Jen kombinace různých obnovitelných zdrojů s dostatečnou kapacitou baterií umožní zajistit stabilní dodávky elektřiny, udržitelné ceny pro spotřebitele a splnění klimatických závazků.

Zdroje:

  • autorský text / Elektrickevozy.cz
  • NKÚ

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Diana kombinuje vědecký základ z potravinářské chemie s vášní pro udržitelnou energii a moderní dopravu. Zajímá se o technologie, které dnes působí jako sci-fi, ale brzy změní náš každodenní život.


Komentáře


Nejnovější články