Nahradí Li-Ion baterie? Vědci v Evropě vyvíjejí nové baterie

Ondřej Miškovský

Nový evropský projekt s názvem E-Magic, který nedávno dostal dotaci ve výši 6,5 milionu eur, se soustředí na vývoj nového typu baterie na bázi hořčíku, a to především s využitím v oblasti elektromobility.

Projekt, který poběží nejméně až do konce roku 2022 a je koordinován španělským Fundación Cidetec, spojuje odborné znalosti celkem deseti vědeckých institucí, včetně Helmholtz Institute Ulm (HIU), výzkumného ústavu založeného Karlsruhe Institute of Technology (KIT) ve spolupráci s Univerzitou v Ulmu a partnery DLR a ZSW.

Silnější, levnější a bezpečnější než lithium-iontové (Li-Ion) baterie: To jsou cíle, kterých vědci z Karlsruheho technologického institutu a jejich spolupracovníci mají dosáhnout u projektu baterie z hořčíku. Hořčík jako anodový materiál umožňuje vyšší energetickou hustotu a je mnohem bezpečnější. „Hořčík je slibným materiálem a jedním z nejdůležitějších kandidátů naší postlitiové strategie,“ říká profesor Maximilian Fichtner, zástupce ředitele Helmholtzova institutu Ulm (HIU).

Tip: Otec Li-Ion baterií vymyslel nový typ baterie. Je doslova revoluční

Ve společnosti E-Magic partneři kombinují všechny nezbytné kroky pro vývoj magneziových baterií, od základního výzkumu až po procesy výroby článků. „Zvláštní výzvou při použití s ​​hořčíkovými bateriemi je dlouhá životnost,“ vysvětluje Dr. Zhirong Zhao-Karger, který koordinuje činnost nového výzkumného projektu ve výzkumné skupině Solid State Chemistry at HIU. Navzdory tomu má hořčík řadu výhod, které vědci chtějí využít – například na hořčíkových anodách se neobjevují žádné dendryty. U lithium-iontových baterií mohou takové elektrochemické usazeniny na elektrodách vytvářet jehlové struktury a způsobit rušení nebo dokonce nebezpečné zkráty. „V hořčíku neexistují srovnatelné procesy. Proto můžeme použít hořčík v kovové formě, a tak přímo využít velmi vysokou skladovací kapacitu kovu. To zvyšuje výkon baterie,“ říká Zhao-Karger. Snad nejvýznamnější je, že hořčík je na zemi asi 3 000x hojnější než lithium a výrazně snáze se recykluje.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články