ElektrickeVozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | autonomní auto | počet elektromobilů v ČR

Otec Li-Ion baterií vymyslel nový typ baterie. Je doslova revoluční

  |  27 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Že by konečně revoluce na poli baterií, na kterou všichni čekáme? Zatím je to opět trochu předčasné, ale minimálně fakt, že za objevem stojí samotný „otec“ Li-Ion baterií, přikládá novému objevu velkou váhu. Půjde tak konečně o funkční technologii?

John B. Goodenough se nehodlal smířit s tím, že v 21. století plném různých elektronických zařízení – smartphonů, elektrických vozů apod. – nemáme takovou baterii, která by odpovídala naší technologické vyspělosti. Vynálezce původní Li-Ion baterie tedy nelenil a ve svých 94 letech vyvinul alternativní typ baterie, která má podstatně lepší vlastnosti, než dnešní používaná řešení.

„Cena, bezpečnost, hustota energie, rychlost nabíjení i vybíjení a životní cykly jsou u baterie tím, co zásadně rozhoduje o rozšíření a využívání elektronických zařízení. Věříme, že náš objev vyřeší mnoho problémů, které jsou u současných baterií.“ řekl Goodenough.

Společně s týmem vytvořil profesor takovou baterii, která je na výrobu poměrně levná a oproti Li-Ion akumulátoru má ještě řadu dalších výhod – je například bezpečnější (nemůže se vznítit), ukládá třikrát tolik energie (vydrží déle na jedno nabití), umožňuje rychlejší nabíjení (budete nabíjet v řádu minut místo hodin), či vydrží větší počet nabíjecích a vybíjecích cyklů.

Po technologické stránce nové řešení využívá skleněné elektrolyty místo kapaliny, kterou najdeme u lithium-iontových baterií. Díky tomu nemá nový typ baterie tendence ke zkratu nebo vznícení, a také dokáže normálně fungovat i pod bodem mrazu, dokonce až kolem -20 stupňů Celsia. Nahrazení lithia za sodík pak zlevní výrobu a jde také o „výrobou“ ekologičtější řešení.

Goodenough a jeho tým se nyní snaží navázat spolupráci se společnostmi, které vyrábějí baterie a mohly by tedy nového objevu využít v praxi. Doufejme, že se tedy nového typu baterií dočkáme co nejdříve, ať už u mobilních telefonů, notebooků, hodinek, nebo třeba i elektrických vozů a dalších produktů poháněných elektřinou. Na očekávanou „bateriovou revoluci“ je už nejvyšší čas.

zdroj: utexas

ČLÁNKY:, , , , , , , ,

Diskuze

avatar
16 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
FrantaMainerRadekHonzathegrid Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Martin
Martin

Tak za 5 let možná :D

Barzoj
Barzoj

Prý levná a ekologická výroba,ale cena na trhu bude natolik „mastná“,že koupě se nevyplatí většině uživatelů,čímž se dostaneme na neefektivní produkci,max v tisících ks!!!! A tak „0“ od „0“ pojde a zase se nebude nic dít!Podobné to bylo také s auty na el.energii,dokud nepřišla účinná krize s ropou,pokrok se nekonal a možná se opět zastaví!!!!

Ip Man
Ip Man

Mě by zajímalo kolikátá revoluce se bude ještě konat než se konečně něčeho dočkáme?

Jarik
Jarik

Vzal jste mi to z úst. Pravidelně 2x do roka revoluce, ale tak nějak po česku.
Samej samet a změna žádná.

Crash
Crash

Také jste mi to vzali z úst. No, ono to bude jednou jistě super, ale není to jen o kapacitě na krychlovou míru. Je to o úspornosti zařízení, o možnostech dobíjení. naprosto nepochopím, proč se na mobily nedávají solární panely – ne na nabíjení jako takové, ale na prodloužení vybíjecího cyklu. Byť jen o pár hodin. Větší kapacity se výrobci také štítí. Podívejte se na rozměry Allview P8 energy, a na kapacitu. Jde to! Když ten telefon netýrám, vydrží více než týden. V plném zápřahu tři až čtyři dny. A je optimalizovaný tak, že práce s ním je plynulá. Není… Číst vice »

Leoš
Leoš

Takove mobily už tu byly a nebyly příliš úspěšné. On má mobil malou plochu a ikdyby jste ho měli celý den na slunci tak se jeho výdrž prodlouží o pár minut. Nato mají tak malé panely zatím malou účinnost.

Dochy
Dochy

Cena (+500?), nízká odolnost, mizivé využití/účinnost (telefon v kapse, pouzdře, kufru,…)

Jo, jako jeden z telefonů (beru ho jako „spolehlivý/nouzový“) je u mně hloupý Samsung E1200. Umí tedy jen to co mobil umět musí, ale vydrží 2-3 týdny v kuse zapnutý. Smartphone je holt téměř permanentně na nabíječce a pro případ nouze mám powerbanku, která ho dokáže nabít tak 3x, nebo udržet na živu několik hodin v zátěži. Ten by solár nezachránil.

thegrid
thegrid

Žiješ v jiném světě. Ty baterie ktere jsou v těch hnusnych velkých cihlach nejakym mini panelem schovanym v kapse nedobijes. Ta baterie ma treba 6000 mAh ( pri hnusnem tezkem neprakticem tele mobilu), sol. panylek bude davat mA pri peimem slunci, které ale telefonu(baterii) vadi.

nemo
nemo

A co výroba nových českých baterií v Praze-Letňanech? Běží poloprovoz a zájemci asi jsou. Tak snad konečně, už by bylo na čase.

He3da
He3da

He3da pan Procházka je pabitel a podvodník, jak jinak v Česku.

Honza
Honza

Jak to víte,zajímá mne to,protože jsem si koupil baterie v USA.

nemo
nemo

Doplněk: jedná se o baterii HE3DA, je o tom spousta článků.

Joska
Joska

Pánové, dovolte mně malé rýpnutí.
Já jsem už starý dědek a tak se asi opravdu nedočkám …
A vy, jak čtu, čekat můžete a máte i naději se nějaké té revoluce dočkat.
Ale který z vás je vlastně vývojář a tu revoluci připravuje?

Honza
Honza

Já jsem to vyřešil,koupil jsem si 10kWh/100kg Li-Ion z USA za 75.000 včetně cla a poplatků za dopravu,během měsíce jsem jezdil.

Do svých elektromobilů Tesla si teď můžete přikoupit alarm

Do svých elektromobilů Tesla si teď můžete přikoupit alarm

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

U vozidel značky Tesla ke krádežím dochází, ale zejména v USA je auto obvykle velice rychle vypátráno a navráceno…

Fotoreportáž: Nahlédněte s námi na veletrh e-Salon již dnes

Fotoreportáž: Nahlédněte s námi na veletrh e-Salon již dnes

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (1)

Veletrh e-Salon se sice v pražských Letňanech veřejnosti otevírá až zítra, tj. od pátku 16. listopadu a skončí pak…

Plně elektrické Audi e-tron: známe cenu a dostupnost v ČR

Plně elektrické Audi e-tron: známe cenu a dostupnost v ČR

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nové plně elektrické Audi e-tron před pár hodinami zažilo svou českou premiéru na veletrhu e-SALON v pražských Letňanech. A…

Mobilní zobrazení