ElektrickéVozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | autonomní auto | počet elektromobilů v ČR

Otec Li-Ion baterií vymyslel nový typ baterie. Je doslova revoluční

  |  26 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Že by konečně revoluce na poli baterií, na kterou všichni čekáme? Zatím je to opět trochu předčasné, ale minimálně fakt, že za objevem stojí samotný „otec“ Li-Ion baterií, přikládá novému objevu velkou váhu. Půjde tak konečně o funkční technologii?

John B. Goodenough se nehodlal smířit s tím, že v 21. století plném různých elektronických zařízení – smartphonů, elektrických vozů apod. – nemáme takovou baterii, která by odpovídala naší technologické vyspělosti. Vynálezce původní Li-Ion baterie tedy nelenil a ve svých 94 letech vyvinul alternativní typ baterie, která má podstatně lepší vlastnosti, než dnešní používaná řešení.

„Cena, bezpečnost, hustota energie, rychlost nabíjení i vybíjení a životní cykly jsou u baterie tím, co zásadně rozhoduje o rozšíření a využívání elektronických zařízení. Věříme, že náš objev vyřeší mnoho problémů, které jsou u současných baterií.“ řekl Goodenough.

Společně s týmem vytvořil profesor takovou baterii, která je na výrobu poměrně levná a oproti Li-Ion akumulátoru má ještě řadu dalších výhod – je například bezpečnější (nemůže se vznítit), ukládá třikrát tolik energie (vydrží déle na jedno nabití), umožňuje rychlejší nabíjení (budete nabíjet v řádu minut místo hodin), či vydrží větší počet nabíjecích a vybíjecích cyklů.

Po technologické stránce nové řešení využívá skleněné elektrolyty místo kapaliny, kterou najdeme u lithium-iontových baterií. Díky tomu nemá nový typ baterie tendence ke zkratu nebo vznícení, a také dokáže normálně fungovat i pod bodem mrazu, dokonce až kolem -20 stupňů Celsia. Nahrazení lithia za sodík pak zlevní výrobu a jde také o „výrobou“ ekologičtější řešení.

Goodenough a jeho tým se nyní snaží navázat spolupráci se společnostmi, které vyrábějí baterie a mohly by tedy nového objevu využít v praxi. Doufejme, že se tedy nového typu baterií dočkáme co nejdříve, ať už u mobilních telefonů, notebooků, hodinek, nebo třeba i elektrických vozů a dalších produktů poháněných elektřinou. Na očekávanou „bateriovou revoluci“ je už nejvyšší čas.

zdroj: utexas

ČLÁNKY:, , , , , , , ,

Diskuze

avatar
15 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
MainerRadekHonzathegridErgoProxy Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Martin
Martin

Tak za 5 let možná :D

Barzoj
Barzoj

Prý levná a ekologická výroba,ale cena na trhu bude natolik „mastná“,že koupě se nevyplatí většině uživatelů,čímž se dostaneme na neefektivní produkci,max v tisících ks!!!! A tak „0“ od „0“ pojde a zase se nebude nic dít!Podobné to bylo také s auty na el.energii,dokud nepřišla účinná krize s ropou,pokrok se nekonal a možná se opět zastaví!!!!

Ip Man
Ip Man

Mě by zajímalo kolikátá revoluce se bude ještě konat než se konečně něčeho dočkáme?

Jarik
Jarik

Vzal jste mi to z úst. Pravidelně 2x do roka revoluce, ale tak nějak po česku.
Samej samet a změna žádná.

Crash
Crash

Také jste mi to vzali z úst. No, ono to bude jednou jistě super, ale není to jen o kapacitě na krychlovou míru. Je to o úspornosti zařízení, o možnostech dobíjení. naprosto nepochopím, proč se na mobily nedávají solární panely – ne na nabíjení jako takové, ale na prodloužení vybíjecího cyklu. Byť jen o pár hodin. Větší kapacity se výrobci také štítí. Podívejte se na rozměry Allview P8 energy, a na kapacitu. Jde to! Když ten telefon netýrám, vydrží více než týden. V plném zápřahu tři až čtyři dny. A je optimalizovaný tak, že práce s ním je plynulá. Není… Číst vice »

thegrid
thegrid

Žiješ v jiném světě. Ty baterie ktere jsou v těch hnusnych velkých cihlach nejakym mini panelem schovanym v kapse nedobijes. Ta baterie ma treba 6000 mAh ( pri hnusnem tezkem neprakticem tele mobilu), sol. panylek bude davat mA pri peimem slunci, které ale telefonu(baterii) vadi.

Dochy
Dochy

Cena (+500?), nízká odolnost, mizivé využití/účinnost (telefon v kapse, pouzdře, kufru,…)

Jo, jako jeden z telefonů (beru ho jako „spolehlivý/nouzový“) je u mně hloupý Samsung E1200. Umí tedy jen to co mobil umět musí, ale vydrží 2-3 týdny v kuse zapnutý. Smartphone je holt téměř permanentně na nabíječce a pro případ nouze mám powerbanku, která ho dokáže nabít tak 3x, nebo udržet na živu několik hodin v zátěži. Ten by solár nezachránil.

Leoš
Leoš

Takove mobily už tu byly a nebyly příliš úspěšné. On má mobil malou plochu a ikdyby jste ho měli celý den na slunci tak se jeho výdrž prodlouží o pár minut. Nato mají tak malé panely zatím malou účinnost.

nemo
nemo

A co výroba nových českých baterií v Praze-Letňanech? Běží poloprovoz a zájemci asi jsou. Tak snad konečně, už by bylo na čase.

He3da
He3da

He3da pan Procházka je pabitel a podvodník, jak jinak v Česku.

Honza
Honza

Jak to víte,zajímá mne to,protože jsem si koupil baterie v USA.

nemo
nemo

Doplněk: jedná se o baterii HE3DA, je o tom spousta článků.

Joska
Joska

Pánové, dovolte mně malé rýpnutí.
Já jsem už starý dědek a tak se asi opravdu nedočkám …
A vy, jak čtu, čekat můžete a máte i naději se nějaké té revoluce dočkat.
Ale který z vás je vlastně vývojář a tu revoluci připravuje?

Honza
Honza

Já jsem to vyřešil,koupil jsem si 10kWh/100kg Li-Ion z USA za 75.000 včetně cla a poplatků za dopravu,během měsíce jsem jezdil.

Test BMW i3: městský elektrohobit pro boháče

Test BMW i3: městský elektrohobit pro boháče

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

S myšlenkou moderních plně elektrických aut přišlo německé BMW již před dlouhými 11 lety. A za to dobu urazilo…

Citroën C5 Aircross: nový koncept hybridního SUV

Citroën C5 Aircross: nový koncept hybridního SUV

17. 9. 2018  |  Ondřej Miškovský  |  diskuze (0)

Víte, že prarodiče Andrého Citroënu pěstovali exotické ovoce? Odtud se vzalo jméno Citroën – což je holandský výraz pro Citrón. Tolik vzdělávání…

BMW iNext: supermoderní elektromobil základem značky?

BMW iNext: supermoderní elektromobil základem značky?

17. 9. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

iNext od BMW je prý odpovědí na otázku „Jak budeme cestovat v budoucnosti?“ Studie, která by se měla v roce…

Mobilní zobrazení