Nadpozemské zrychlení. Elektrická formule přepsala světový rekord

Luboš Srb
  • Malá, ale výkonná
  • Tak by se dalo říkat elektrické formuli, která překonala světový rekord
  • Z nuly na 100 zvládne zrychlit za pouhých 1,461 sekund
Elektrická formule E0711-11 EVO
Elektrická formule E0711-11 EVO

Když se řekne elektromobil, ještě pár let zpátky jste si představili možná tak golfový, či invalidní vozík, který neskrýval moc koníků pod kapotou. Nicméně s technologickým vývojem prakticky všech komponent od elektrického pohonu přes konstrukci vozu až po speciální pneumatiky tady máme něco, co původní výtvory ani z daleka nepřipomíná.

Elektrická formule má v kapse nový rekord

Příkladem jsou elektrické formule, které sice nemají příliš uchu lahodný zvuk jako v případě spalovacích sourozenců, za to ale mají pořádný odpich. Z nuly na sto dokáží elektrické formule ze seriálu závodu Formule E zrychlit za zhruba 2,8 sekundy, a to bereme číslo zrychlení z opravdu klidového stavu.

20 studentů z německé Univerzity ve Stuttgartu z týmu GreenTeam teď ale vyrobilo speciální, malou a přitom výkonnou formuli na baterky, se kterou získali nový zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Jejich elektrická formule E0711-11 EVO zrychlila z 0 na 100 km/hod za pouhých 1,461 sekund.


Čtěte také: DS šokuje konceptem, který je postaven na zkušenostech z Formule E


E0711-11 EVO vrací rekord do Německa

Tento tým studentů není žádným nováčkem, protože už před lety měl jeden světový rekord v této disciplíně. Nicméně byl překonán a až nyní se zase povedlo Němcům získat rekord zpátky, když předčili švýcarský tým a jejich rekord v podobě zrychlení 0-100 za 1,513 sekund z roku 2016.

Elektrická formule E0711-11 EVO je tedy nejrychleji zrychlující elektrické auto na světě, když se svým časem 1,461 sekund překonává i třeba takové sériově vyráběné elektromobily, jako Rimac Nevera či Tesla Model S Plaid, které dají stovku pod 2 sekundy.

A co stojí za úspěchem tohoto monopostu? E0711-11 EVO je především v kombinaci vysokého výkonu (180 kW, pohon všech kol) a lehkého, aerodynamického provedení. Formule je velice drobná a má konstrukci z uhlíkových vláken. Váží jen 173 kg, přičemž baterie chlazená vzduchem má kapacitu 7,67 kWh, takže na nějaký delší dojezd to tady ani náhodou nebude a šetřil se každý gram všude, kde se dalo.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články