Nabíječky Tesly se otevírají všem, nově i v Česku. Jak to funguje a kolik zaplatíte?

Matouš Vrchota
  • Tesla otevřela své nabíječky pro všechny elektromobily
  • Na Superchargerech v Česku teď mohou nabíjet i vozy ostatních značek
  • Celý proces nabíjení řešíte přes aplikaci, cena je vyšší než v případě vozů Tesla
Tesla Supercharger
Tesla Supercharger

Včerejší den se zapíše do kronik českých elektromobilistů jako přelomový den. Novinka, na kterou americká automobilka láká již několik dlouhých měsíců, konečně přichází do České republiky. V Evropě zatím stále nejde o standardní funkci a Tesla ji spouští postupně a velmi opatrně. O čem že je řeč? Přeci o Superchargerech i pro cizí značky vozidel.

Na Tesla Supercharger i s českou Škodovkou

První evropské odemčené Superchargery mohli zákazníci v pilotním projektu testovat ve vybraných lokalitách například v Nizozemí, Německu i Švédsku. Dlouho se však nejednalo ani o pravidlo na všech stanicích v dané zemi. Tesla si jednoduše chtěla funkci vyzkoušet opatrně. Vždyť i ve Spojených státech jde stále o relativní novinku. Zde se Superchargery začaly široké komunitě otevírat teprve v loňském roce.

K tomu, abyste mohli využívat stanice i s cizím vozem, budete potřebovat vůz s odpovídajícím konektorem. V Evropě se naštěstí Tesla přizpůsobila lokálním potřebám, proto jsou stojany vybaveny standardem CCS Combo. Neméně důležitou součástí je pak uživatelský účet a mobilní aplikace Tesla. Jejím prostřednictvím ovládáte celý nabíjecí proces, ať už máte elektromobil jakékoli značky, tedy například Škoda, Hyundai, Volkswagen, Peugeot, apod.


Čtěte také: Tesla otevřela první „benzínku“? Ne, tak jen vypadá nejnovější Supercharger


Jak na to? Potřebujete další aplikaci

Pokud ještě nemáte vlastní registraci, aplikace vás při prvním spuštění provede celým procesem. Poté přes nabídku v pravém horním rohu vyberete „Menu“ a dále „Nabíjejte EV jiné značky“. Prostřednictvím mapy vyberte požadovanou lokalitu. Stisknutím tlačítka „Nabíjet zde“ ještě k zahájení nedojde. Musíte specifikovat konkrétní stojan. Ty dostanete na výběr v dalším kroku.

Jasně vidíte, které stojany jsou volné a jejich počet. Identifikujte označení stojanu a vyberte stejný název na obrazovce telefonu. Cena za kWh se odvíjí od časového rozmezí, ve kterém budete nabíjet. Pohybují se od 13,50 do 15 korun. Dvacet korun za minutu si Tesla účtuje při blokaci stojanu po dokončení nebo přerušení nabíjení. Nejvyšší ceny jsou účtovány během špičky mezi 16 a 20 hodinou.

V případě, že se chcete dostat na lepší ceny za nabíjení na Superchargerech s ne-Tesla vozem, pak můžete využít členství v programu Supercharging, které vás vyjde na 320 Kč měsíčně. Poté můžete nabíjet za stejné ceny, jako majitelé vozů značky Tesla.


Ceny za nabíjení na Tesla Supercharger pro ne-Tesla vozy

  • 13,50 Kč/kWh v době mimo špičku (0:00 – 16:00 a 20:00 – 0:00)
  • 15 Kč/kWh ve špičce (16:00 – 20:00)

Ceny za nabíjení na Tesla Supercharger pro Tesly

  • 10 Kč/kWh v době mimo špičku (0:00 – 16:00 a 20:00 – 0:00)
  • 11,10 Kč/kWh ve špičce (16:00 – 20:00)
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články