Kvalita nových vozů pokulhává. Kteří výrobci elektromobilů dopadli katastrofálně?
- Kvalita nových elektromobilů se prý neustále zhoršuje
- Tesla a Polestar se v průzkumu kvality umístily velmi špatně
- Dobře nedopadly ani Mercedes-Benz, Volkswagen nebo Audi

Nedostatek čipů a problémy s dodávkami souvisí kromě zdražování vozidel ještě s jednou zásadní věcí — ovlivňují jejich kvalitu. Společnost J.D. Power zveřejnila tento týden novou studii kvality pro vozy modelového roku 2022. Ve studii se uvádí, že kvalita nových vozidel meziročně poklesla o 11 %. Jedná se o nejstrmější pokles, jaký kdy skupina zaznamenala.
Výrobci elektromobilů obsadili poslední pozice žebříčku
Velké propady v kvalitě vykázaly zejména výrobci elektrických vozidel. Automobilka Polestar se dokonce umístila na poslední příčce, když agentura zaznamenala 328 problémů na každých 100 vozů. Tesla zaujala 7. místo od konce a potvrdila tak trend velmi sporné kvality výroby.
Firma J.D. Power u Tesly eviduje 226 problémů na 100 vozů americké značky. Když agentura zprůměrovala hodnoty všech elektromobilů jiných výrobců, došla k výsledku 240 problémů na 100 vozidel. Průzkum vychází z dat od 84 165 ověřených majitelů a nájemců vozidel, registrovaných od listopadu 2021 do února 2022. Odpovědi poskytlo 33 automobilových značek a týkaly se 189 různých modelů.

Čtěte také: Tesla žaluje svého vlastního zákazníka! Dovolil si prý kritizovat kvalitu vozu
Software a infotainment jsou nespolehlivé
Přetrvávajícím problémem automobilového průmyslu zůstává software, přičemž 6 z 10 hlavních problémů se týká infotainmentu. Hlavním problémem byly přitom nejčastěji používané funkce, jakými jsou Apple CarPlay a Android Auto. CarPlay používá polovina uživatelů, kteří se daného průzkumu zúčastnili. Ti ale hlásí méně problémů než 17 % uživatelů, používajících Android Auto.
U obou aplikací si uživatele stěžovali na horší srozumitelnost a velké potíže s připojením. Vzhledem k problémům s připojením, které meziročně vzrostly ze 4,9 komplikací na 100 vozů v roce 2021 na hodnotu 5,8 v roce 2022, roste využívání bezdrátových verzí obou systémů. Překvapivým zjištěním bylo, že vestavěné funkce hlasového rozpoznávání pracují přesně tak, jak výrobci zamýšleli.

Čtěte také: Z výrobní linky přímo na pekelnou dráhu. Takto Škoda kontroluje kvalitu svých vozů!
Nedostatek čipů ovlivnil vybavení vozidel
Kromě hodnocení kvality zpráva uvádí také informace o funkcích, které výrobci vzhledem k čipové krizi museli omezit. Na silnice přijíždí méně vozidel s pokročilými funkcemi asistenta řidiče, vyhřívanými sedadly, parkovacími asistenty a podobně.
Vítězem ankety se stal americký Buick (133 problémů na 100 vozů), následovaný značkami Dodge (143) a Chevrolet (147). Z evropských značek se nejlépe umístilo BMW (165 chyb/100 vozů) na celkovém 9. místě. Podprůměrnou kvalitu, jejíž hodnota za odvětví činí 180 problémů na 100 vozů má Honda (183), Mercedes-Benz (189), a také Volkswagen (230), Audi (239) a Volvo (256).
Autor článku

Petr má rád všechny nové technologie, nejvíc ty spojené s cestováním, výkonem a rychlostí. Baví ho, když v nich nechybí špetka adrenalinu. Sleduje novinky, které posouvají zážitky z pohybu.
Petr má rád všechny nové technologie, nejvíc ty spojené s cestováním, výkonem a rychlostí. Baví ho, když v nich nechybí špetka adrenalinu. Sleduje novinky, které posouvají zážitky z pohybu.