Jak vybrat solární panely? Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší pro vás

Zdeněk Buček
  • Zvažujete pořízení vlastní fotovoltaiky?
  • Pak by bylo dobré znát alespoň základy této technologie
  • Jaké panely zvolit a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Fotovoltaické panely, ilustrační
Fotovoltaické panely, ilustrační

Fotovoltaická elektrárna (FVE) vám v dnešní době turbulentních cen energií dokáže ušetřit nemalou sumu peněz. V kombinaci s bateriovým uložištěm můžete dům pohánět vámi vyrobenou elektřinou například i v noci. Jaké panely ale zvolit a jaké jsou základní pojmy, které musíte znát?

Jak vybrat solární panely?

Existují tři druhy fotovoltaických panelů: polykrystalické, monokrystalické a amorfní. Ty se mezi sebou liší svými vlastnostmi, výkonem a schopností přeměňovat energii z rozptýleného slunečního svitu.

Monokrystalické panely mají vysokou účinnost při ideálních podmínkách. Nástup výroby je sice pomalejší, ale následně už panel dodává energii efektivněji. Polykrystalické panely mají o něco menší účinnost, ale rovnoměrný výkon. Amorfní panely dosahují vyšší citlivosti při nízké intenzitě slunečního záření, ovšem jejich účinnost je výrazně nižší. Musely by pokrývat dvojnásobnou plochu, abyste dosáhly stejného výkonu jako u předchozích dvou typů.

Fotovoltaické panely, ilustrační
Fotovoltaické panely, ilustrační

Čtěte také: Jak velkou baterii pro fotovoltaiku vybrat? Zásadně tím ovlivníte dobu návratnosti


Jaký typ solárních panelů vybrat?

Pokud máte střechu nebo plochu, na kterou chcete solární panely umístit, orientovanou ke slunci naprosto ideálně, budou pro vás vhodnější monokrystalické panely. Ty se také v našich končinách využívají nejvíce.

Polykrystalické panely se používají spíše v lokalitách, kde je světlo více rozptýlené a přichází ze strany.

Fotovoltaické panely, ilustrační
Fotovoltaické panely, ilustrační

Čtěte také: Kolik stojí solární elektrárna na rodinný dům? Záleží na mnoha faktorech…


Jaké jsou další důležité faktory při výběru FVE?

Při výběru vhodných fotovoltaických panelů je potřeba brát v potaz orientaci domu ke slunci a sklon střechy. Optimální sklon se udává mezi 20° a 50° přičemž nejlepší efektivity při celoročním provozu docílíte se sklonem 35° až 45°. Optimální orientace FVE je na jih.

Na trhují existují panely s různými rozměry, nejčastěji se instalují na výšku, kvůli úspoře montážních a kotvících prvků. Dnes se často používají rozměry 2 × 1 metr. Dalším důležitým faktorem je účinnost panelu. Ta nám říká, jaké procento z přijímané sluneční energie dokáže systém přeměnit na elektřinu. S ohledem na fyzikální zákony není možné dostat se nad hranici 34 %. Dnešní panely se s účinností pohybují standardně kolem 20 %.

Výkon panelů je udáván v jednotkách Wp (wattpeak), čím účinnější solární panel je, tím vyšší výkon má. Samozřejmě rozměrově větší panely budou dávat vyšší výkon než jejich menší varianty. Dnes používané panely mají výkon nejčastěji zhruba 320 až 450 Wp.

Životnost panelu je odhadována na zhruba 40 let. Někteří výrobci poskytují záruku na výkon 25 let. Po tuto dobu máte garantováno, že výkon neklesne o více než 15 %. Za rok klesne výkon panelů o zhruba 0,7 %.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články