Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Dvojnásobný odběr elektřiny pro elektroauta zaznamenalo také PRE

  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Elektroauta na veřejných nabíjecích stanicích společnosti PRE v loňském roce spotřebovala celkem přes 210 000 kWh elektřiny, což je dvojnásobek oproti předchozímu roku.

TIP: U nabíječek ČEZ se meziročně zdvojnásobil odběr energie

Energie výhradně z obnovitelných zdrojů

Celkový odběr elektřiny v sítí veřejných nabíjecích stanic PRE v roce 2019 dosáhl na rekordní číslo 210 000 kWh, což je pro lepší představu ekvivalent 5 833 plných dobití elektromobilu Volkswagen e-Golf (test) s kapacitou baterie 35,8 kWh. Uvedené množství spotřebované elektřiny v roce 2019 znamená, že došlo oproti předchozímu roku k dvojnásobné spotřebě elektřiny pro provoz elektromobilů – navíc elektřiny, která byla výhradně vyrobena z obnovitelných zdrojů. Dvojnásobně vzrostla také návštěvnost dobíjecích stanic sítě PREpoint.

Více nabíječek

Vyšší spotřeba elektřiny na dobíjecích stanicích jde ruku v ruce s rozšiřováním dobíjecí sítě PREpoint. V minulém roce přibylo celkem 12 AC dobíjecích stanic a z toho 4 dobíjecí stanice pocházejí z dotačního titulu Operačního programu Doprava Metropolitní síť, který Pražská energetika odstartovala právě v loňském roce.

V minulém roce přibylo také 7 DC dobíjecích stanic, 4 z nich jsou s výkonem 75 kW a je možné každou z nich rozšířit podle poptávky až na 150 kW. Jedna z těchto stanic je současně první instalací v rámci dotačního titulu Operačního programu Doprava Páteřní síť. Pomocí tohoto programu vybuduje Pražská energetika do tří let 125 rychlodobíjecích stanic tohoto typu na všech dopravních uzlech přibližně v 50 regionech celé ČR.

TIP: Spalováky tentokrát zablokovaly rychlonabíjecí stanici u Humpolce

Nabíjení výkonem až 300 kW

Významným milníkem byla koncem roku modernizace dobíjecího místa u holešovického výstaviště v Praze 7, kde došlo v dobíjecím areálu vybaveném solárními panely a bateriovým úložištěm k instalaci super rychlé dobíjecí stanice s výkonem až 300 kW.

Protože se PRE věnuje výstavbě dobíjecích stanic již deset let, nedochází pouze k instalaci nových dobíjecích míst, ale i k modernizaci stávajících. V minulém roce tak bylo nahrazeno novější technologií celkem 13 stanic. Dnes tedy PRE provozuje 79 dobíjecích stanic, z toho 11 DC a 1 super rychlou. Současně se u nich může dobíjet kolem stovky elektroaut.

V letošním roce se síť PREpoint výrazně rozroste zejména díky oběma dotačním titulům, jak Páteřní, tak Metropolitní sítě. Bude docházet i k modernizaci stávajících dobíjecích stanic a to v podobném rozsahu jako minulý rok. Stále více bude přibývat technologií s vyššími výkony, 75kW-150kW. Samozřejmostí zůstává pro tyto dobíjecí stanice dodávka elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů.

ŠTÍTKY:, ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LukášCarlos Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Carlos
Carlos

by mě zajímalo která stanice byla nejvytíženější ? tipuju Penny Uhříněves zdarma ;)

Lukáš
Lukáš

Mě by zajímalo, jak přišly na to, že elektřina je jen z obnovitelných zdrojů. Mají snad své vlastní elektrárny, které jsou přímo připojeny na tyto nabíječky? Pokud ne, tak v síti je vždy kombinace všech zdrojů elektrické energie. Takže tvrdit, že jde jen o obnovitelné zdroje je lež.

Mobilní zobrazení