Dotace na fotovoltaiku nestačí. Česko jedná s Evropskou komisí o navýšení alokace

Martin Skořepa
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu vyčlenilo 5 miliard korun
  • Žádosti o dotace na fotovoltaiku však dosahují celkem na 10 miliard korun
  • Česko proto jedná s Evropskou komisí o navýšení finančních prostředků
Solární panely na střeše domu, ilustrační
Solární panely na střeše domu, ilustrační

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v pátek na mezinárodní ekonomické konferenci odborů v Praze uvedl, že Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jedná s Evropskou komisí o navýšení prostředků z Národního plánu obnovy na financování fotovoltaických elektráren a dalších obnovitelných zdrojů.

Dotace na fotovoltaiku

V loňském roce Ministerstvo průmyslu a obchodu na fotovoltaiku a související projekty vyčlenilo celkem 5 miliard korun, ale sešly se mu žádosti na 10 miliard korun. Jen do listopadu se podle Síkely sešlo přes 6 tisíc žádostí, takže zájem o dotace na fotovoltaiku byl vskutku obrovský.

„Došlo k přečerpání alokace, a proto diskutujeme se zástupci Evropské komise o navýšení prostředků, aby mohlo být financováno maximum projektů, které povedou ke snížení závislosti na dodávkách ze sítě,“ uvedl ministr. Výsledek je zatím ale nejistý, takže pokud jste si zažádali o dotaci například na domácí fotovoltaickou elektrárnu, ještě není zdaleka vyhráno.

Fotovoltaické panely na poušti Sahara
Fotovoltaické panely na poušti Sahara

Čtěte také: Fotovoltaika na Sahaře? Vyrobí 100x více energie, než spotřebuje celý svět


Národní plán obnovy potřebuje změny

Podle ministra Síkely je potřeba přepracovat tzv. Národní plán obnovy, protože byl vypracován ještě v době covidu jako nástroj pro obnovu za tehdejší situace. Ovšem aktuálně je navíc potřeba pomoci při odklonu energetik jednotlivých zemí od ruských zdrojů. Česko by prý nakonec mohlo čerpat dalších 14 miliard korun ve formě grantů.

Solární asociace uvádí, že v Česku bylo v loňském roce zprovozněno celkem 33 760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawatt, což je meziroční nárůst o 366 %. Postupně se také zvyšuje průměrná velikost elektráren, k čemuž v roce 2023 nahrává i změna zákona o maximálním možném instalovaném výkonu (až 50 kWp) bez potřeby licence.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články