Musk způsobil skandál gestem připomínajícím nacistický pozdrav. Aktivisté jej použili k protestu proti krajní pravici. Němci už zahájili vyšetřování.
Aktivisté využili Muskova hajlování
Ředitel automobilky Tesla, Elon Musk, vzbudil silné pobouření svým gestem po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, kdy zdravil publikum zdviženou pravicí. Rozzlobené reakce se objevily zejména v Německu, kde je tento pozdrav zakázán kvůli svým vazbám na nacistický režim. Někteří ho odsoudili jako zlomyslnou provokaci, podle jiných je jasným projevem solidarity Muska s krajní pravicí.
Incident neunikl pozornosti německé aktivistické skupiny Zentrum für Politische Schönheit (Centrum pro politickou krásu), která využila snímek Muskova gesta pro svou nejnovější politickou performanci. Na továrnu Tesla Gigafactory v Německu promítla obraz připomínající nacistický pozdrav, doplněný nápisem „Heil“ ve stylizovaném písmu Tesla. Video z akce paradoxně zveřejnila na Muskově sociální síti X.
Podle aktivistů, kteří spolupracovali s britskou kampaní Led by Donkeys, šlo o boj proti „komerčnímu nástroji fašismu“. Tento čin nezůstal bez povšimnutí německých úřadů, které zahájily vyšetřování pro „použití symbolů protiústavních organizací“. Aktivisté však naopak považují reakci za potvrzení své interpretace: „Skutečně v tom vidí Hitlerův pozdrav!“ komentovali s ironií na sociálních sítích.
Šéf Tesly obviňuje kritiky
Elon Musk dosud jednoznačně nepopřel, že jeho zvláštní gesto bylo nacistickým pozdravem. Místo toho obvinil kritiky z „špinavých triků“ a přehnaně tvrdil, že jej přirovnávají k Adolfu Hitlerovi. Jeho reakce ještě více podnítila kontroverzi, když začal používat nevkusné slovní hříčky se jmény nacistických vůdců, což vedlo k ostré kritice ze strany židovských organizací, včetně Ligy proti hanobení, která původně označila gesto za „nešikovný pohyb“.
K incidentu se podle serveru Futurism nepřímo vyjádřil i německý kancléř Olaf Scholz během svého vystoupení na fóru v Davosu. „V Evropě a v Německu máme svobodu projevu,“ uvedl Scholz na adresu miliardáře, „ale nepřijímáme, pokud toto podporuje extremistické pravicové postoje. To chci opět zdůraznit.“ Scholzovo vyjádření sice nechalo otevřenou možnost důsledků, zároveň však bylo považováno za zdrženlivé vůči stále většímu rozhořčení mezi veřejností.
Zatímco šéf německé vlády volí umírněný přístup, tamní antifašističtí aktivisté na gesto reagují zcela opačně. Kreativní a provokativní způsoby, jimiž upozorňují na nebezpečí krajní pravice, včetně promítání obrazu Muskova gesta na budovu Tesla Gigafactory, ukazují jejich odhodlání čelit podobným symbolům i těm, kdo je tolerují nebo bagatelizují.
Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.
Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.