AI Microsoftu se postarala o „špinavou práci“ výzkumníků
Z 32 milionů materiálů vybrala finálních 18, které posunou vývoj baterií vpřed
Výsledný elektrolyt dokáže z většiny nahradit potřebné lithium
Přichází lithiová záchrana? Vědci z Pacifické severozápadní národní laboratoře spolu s umělou inteligencí Microsoftu objevili nový prvek, který dokáže zredukovat množství potřebného lithia v bateriích o neskutečných 70 %. Testování potenciálu aktuálně probíhá na klasických žárovkách. Od objevu svítí nepřetržitě.
AI ukázala své užitečné schopnosti
Výzkumníci Microsoftu použili umělou inteligenci a poskytly jí výpočetní výkon superpočítače. Cílem je zúžit výběr potenciálních anorganických materiálů k nahrazení lithia. Na vstupu bylo 32 milionů kombinací nejrůznějších prvků. Výsledkem je 18 slibných kandidátů, které systém zpracoval během doby kratší jednoho týdne. Při použití tradičních výzkumných metod by vědcům výběr zabral i dvě desetiletí.
Od počátku výzkumu až po výrobu prototypu inovativní baterie uběhlo necelých devět měsíců. Obě zúčastněné organizace toho dosáhly použitím pokročilé výzkumné umělé inteligence a sítě vysokovýkonných počítačů. Ty se ke složitým a komplexním věděckým účelům používají dnes již běžně. Díky zapojení vysokého počtu počítačů je možné doby potřebné pro výpočty násobně krátit. Tyto metody mohou ultimátně pomoci zkrátit 250 let potřebných z nejrůznějším výzkumům na pouhou desetinu.
O lithiu se v posledních letech hovoří jako o bílém zlatu. Jeho cena mnohonásobně vzrostla. Jde o klíčovou surovinu ve výrobě tradičních baterií používaných nejen v automobilovém průmyslu. S rostoucí poptávkou navíc hrozí i rychlé vyčerpání současných zdrojů. Skeptici dokonce uvádí, že k nedostatku může dojít už během příštího roku. Přitom se očekává, že nejméně do konce současné dekády bude poptávka růst neustále. Těžba je stále velmi kontroverzním téma nejen kvůli jejich „zaměstnancům“, ale i kvůli ekologické stopě, kterou zanechává.
Výzkumníci se proto shodují, že jakákoliv alternativa, která se zaslouží o snížení podílu drahých kovů v bateriích se stane novým „Svatým grálem“ energetiky. Zapojení umělé inteligence do procesu dokáže výrazným způsobem zkrátit čas potřebný k nalezení alternativních řešení. Neméně důležitou stránkou je ale přenos teoretických dat do praxe. Některá řešení se mohou zdát jako vykoupení, ovšem nejsou dosažitelný ve velkém měřítku kvůli nemožnosti levné syntetizace. Potenciální zachránce nese název N2116 a jde o pevný elektrolyt, který se vědcům podařilo úspěšně přenést z displejů do reality. Jak již víme, pevné složky baterií mají tvořit důležitou součást budoucího vývoje.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.