5 věcí, které rozhodně musíte vědět o americké automobilce Fisker
- Jestlipak znáte zajímavou kalifornskou automobilku Fisker Inc.?
- Byla založena v roce 2016 automobilovým designérem
- Dosud nám Fisker příliš mnoho nepředvedl. Co o výrobci víme?

Už jste slyšeli o automobilce Fisker Inc.? Před nedávnem tato značka představila teprve druhý model za celou svou existenci, přičemž ten první dopadl tak tragicky, že jí dovedl k bankrotu. Zatím zní ten příběh poměrně zajímavě, viďte?
Zakladatel automobilky se zároveň netají snahou konkurovat Tesle, v čemž by mu měly pomoci jeho letité zkušenosti, které nasbíral mimo jiné právě v Tesle, BMW a Aston Martinu. Znáte všechny zajímavosti o této elektrifikované naději?
Tajná zbraň? Fisker je mistrem designu
Henrik Fisker si prošel skutečně pestrým angažmá po celém světě, věnoval se výhradně designu. Počátky jeho kariéry si odkroutil v BMW a následně se přesunul k automobilce Aston Martin. Právě v británii se zasloužil o třeba vzhled legendárního modelu V8 Vantage a DBS. Jeho schopností si všímal také Elon Musk, což vyústilo v pracovní nabídku spočívající v práci na designu nově připravované Tesly Model S.
Soudní spor s Teslou
Že se spolupráce tak zcela nevydařila jsme se dozvěděli o rok později, kdy Tesla podala žalobu na společnost Fisker Automotive s tvrzením, že právě Fisker a spoluzakladatel značky Koehler uzavřeli smlouvu o spolupráci s Teslou pouze za účelem přístupu k důvěrným informacím. Nakonec se to však celé obrátilo proti automobilce Elona Muska, když se Fisker rozhodl pro arbitráž a na Tesle vysoudil 1,14 milionů dolarů.

Čtěte také: 5 věcí, které byste určitě měli vědět o automobilce Ford
Revoluční vůz, kvůli kterému automobilka zkrachovala
Ptáte se v jakém voze se měly poznatky inženýrů z Tesly odrazit? Historicky první vůz, který kdy pod rukama a záštitou Fiskera vznikl, byl model Karma. Ten se měl stát konkurencí právě Modelu S, k čemuž měl veškeré dispozice. Hybridní soustava nabídla přes 400 koní, design byl na světové úrovni a zároveň se mu dostalo výborné reklamy. Jedním z geniálních marketingových tahů bylo věnování tohoto vozu například Justinovi Biebrovi či Leonardu DiCapriovi.
Vystřízlivění přišlo ve chvíli, kdy odeznělo prvotní několikatýdenní nadšení a Fiskerovi se začaly kupit vozy v servisních centrech z důvodu opravdu častých svolávacích akcí, v horším případě se při cestě samy vznítily. Výsledkem byl poprask, který zakladatele donutil k odchodu, přičemž ten samý rok vyhlásila společnost bankrot.
Snaha o oživení v podobě elektrického SUV
Fisker chtěl oživit jméno stejnojmenné automobilky o tři roky později pomocí revolučního elektromobilu a tím se dostáváme do dnešní doby. Model Ocean EV drtí svou konkurenci designem, technologiemi a především cenou. Elektrické SUV sice zatím svůj příchod do České republiky neplánuje, v sousedním německu však bude k dispozici za částku zhruba 820 tisíc korun.

Budoucnost patří umělé inteligenci
Stejně jako Elon Musk sní Fisker o autonomní budoucnosti a tímto směrem se bude ubírat i jeho automobilka. Zakladatel věří, že tato technologie pomůže lidem zjednodušit život a hlavně zajistit bezpečnější dopravu. Značka má již dokonce prototyp plně autonomního vozidla s názvem Orbit, což měl být v podstatě malinký elektrický autobus určený do velkých čínských měst.