5 hlavních důvodů, proč byste si určitě neměli koupit elektrokoloběžku

Roman Macháč
  • Elektrické koloběžky jsou v Česku čím dál tím populárnější
  • Jejich obliba roste nejen u dospělých, ale i dětí
  • Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč s koupí raději počkat
5 hlavních důvodů, proč nekoupit elektrokoloběžku
5 hlavních důvodů, proč nekoupit elektrokoloběžku

Ještě před pár lety jsme si nedokázali představit jezdit na elektrokoloběžce, která by nabídla zajímavý výkon či dojezd. Posuneme se jen o pár let dopředu a najednou je před námi nespočet značek, typů a velikostí. Všechny slibují výborné parametry a hned několik možností využití. Ještě než ovšem budeme řešit nákup, tak si musíme položit základní otázku – jaké jsou hlavní důvody nákupu a vyplatí se to vůbec?


Kapitoly


Vyšší nebezpečí úrazu

Nejprve je nutné říct, že elektrické koloběžky se opravdu výrazně liší od těch klasických. Hrdý majitel nového stroje se nejprve musí s e-koloběžkou pořádně sžít, pochopit určité limity a hlavně vše brát s pořádnou dávkou respektu. Mezi největší strašáky patří o dost vyšší hmotnost, která se projeví při první zatáčce či prudkém brzdění.

Řada výrobců zároveň prodává nepovolené úpravy, díky kterým je jezdec schopen jet vyšší rychlostí než je povolený limit, tedy nad 25 km/h. Tato rychlost v kombinaci s odlišnými jízdními vlastnostmi může zvýšit riziko úrazu.

Vysoká počáteční investice

Mezi další nevýhody elektrických koloběžek se musí zařadit výše počáteční investice. Zatímco běžnou koloběžku do města pořídíte od pár stovek do pár tisíc, tak dobrá elektrická varianta vás vyjde mnohem dráž. Na základě dostupných nabídek různých internetových obchodů lze konstatovat, že částka za pořízení se bude pohybovat od minimální výše 10 000 korun.

Pokud však plánujete s elektrokoloběžkou jezdit například místo MHD či auta, věřte, že návratnost investice bude první rok v řádech tisíců.

Před jízdou si vždy nasaďte helmu!
Před jízdou si vždy nasaďte helmu!

Čtěte také: Ve Francii srazila elektrokoloběžka chodkyni, v nemocnici podlehla následkům zranění


Rychle ztrácí na hodnotě

Díky velkému zájmu o elektrické koloběžky se řada z nich začíná objevovat i v bazarech. Pokud budete prvním majitelem a rozhodnete se po určité době svého parťáka prodat, zjistíte, že cena takových strojů rapidně klesá s počtem najetých kilometrů. Výjimkou budiž například specializované kusy, které se v Česku neprodávají, a tak budou lidé ochotni zaplatit více peněz. Spoléhat na to ovšem nemůžete.

Nezapomínejte na baterii

Mnozí majitelé si elektrokoloběžku kupují z toho důvodu, že se o ni nemusí příliš starat. Žádná výměna oleje, čištění elektromotoru nebo jiné nesmysly – stačí nastoupit a vyrazit. Co ovšem doporučujeme nepodcenit je baterie, o kterou byste se měli ve vlastním zájmu starat co nejlépe.

V létě to například znamená nenechávat elektrickou koloběžku dlouho na přímém slunci a v zimě ji nenechat „vymrznout“ ve studeném sklepě. Je dobré, abyste si při koupi od výrobce zjistili, jaké jsou ideální skladovací podmínky. Nikdo přece nechce, aby mu baterie příliš rychle degradovala.

Jízda na elektrokoloběžce
Jízda na elektrokoloběžce

Pozor na aktivní životní styl

Jízda na elektrických koloběžkách je svým způsobem závislost. Nic se ovšem nemá přehánět, a tak nezapomínejte na to, že některé pochůzky lze udělat i bez ní. Častokrát lidé začnou až příliš spoléhat na tuto rychlou variantu dopravy, čímž se okrádají o aktivní životní styl. Používejte ji chytře, nikoliv na úkor vlastního zdraví.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.


Komentáře


Nejnovější články