U starších aut se stáčí tachometry průměrně až o 190 000 km. Nejčastěji u Mustangu

Pavel Škopek
Ford Mustang | foto: Unsplash
Ford Mustang | foto: Unsplash

Ford Mustang má nejčastěji stočené kilometry. U 13,5 % kontrolovaných kusů byl snížen nájezd v průměru o 50 000 kilometrů. Jak dopadla další auta?

Ford Mustang vede žebříček stočených tachometrů

Koupě ojetého vozu může stále někdy připomínat spíše sázku do loterie. Jen s tím rozdílem, že výhercem nebudete vy, ale prodávající. Ačkoli se stále častěji mluví o podvodech se stočenými tachometry, zcela vymýtit tyto prakticky z českého trhu s ojetými vozy se nedaří. Nejnovější studie společnosti CarVertical ukazuje, že i v roce 2024 zůstává stáčení kilometrů rozšířeným trikem, jak uměle navýšit hodnotu vozu.

Zdaleka nejčastěji se úpravy týkají prémiových modelů, které mají na trhu vysokou cenu a poptávku. Za nejvíce rizikový model byl označen Ford Mustang, u kterého se stočený tachometr objevil u 13,5 % kontrolovaných vozidel. Průměrná „ztráta“ činila 50 000 kilometrů. Následují Mercedes-Benz třídy E a Audi A5, oba s podílem 10,3 %, avšak s ještě výraznějším zásahem – v průměru bylo u Mercedesu stočeno 131 000 km a u Audi A5 pak 69 000 km.

Některé modely přitom mohou stočením přijít až o dvě třetiny najetých kilometrů. Kromě Mercedesu patří mezi rekordmany i Volkswagen Touareg, který měl v průměru stočeno 192 000 km, Ford Transit 186 000 km a BMW řady 5 pak 113 000 km. Ve skutečnosti tak může mít vůz místo udávaných 100 000 km až trojnásobný nájezd, což výrazně mění jeho hodnotu i technický stav.

TOP20 modelů s nejčastěji stočenými tachometry | foto: CarVertical
TOP20 modelů s nejčastěji stočenými tachometry | foto: CarVertical

Ani běžné modely nejsou v bezpečí

Luxusní značky vedou statistiky, ale ani „běžné“ vozy nejsou imunní vůči podvodům s tachometry. Studie ukazuje, že i u modelů jako Opel Astra, Audi A3 nebo Volkswagen Passat se manipulace s najetými kilometry objevuje pravidelně. U těchto modelů se podíl stočených tachometrů pohyboval kolem 3,8 %, což je sice méně než u prémiových aut, přesto nejde o zanedbatelné riziko. Audi A3 mělo průměrně stočeno 43 354 km, Passat přes 100 000 km a Volkswagen Sharan dokonce 128 892 km.

„Prokázat podvod s tachometrem je náročné a podvodníci se tak cítí, že na ně nikdo nemůže. Pokud se chcete vyhnout falešným najetým kilometrům, je vždy nutné zkontrolovat historii vozidla. Ani současný majitel nemusí vždy vědět o stočení tachometru, ke kterému došlo před tím, než vůz koupil. O to nepříjemnější je pak překvapení, když na to upozorní potencionální kupující,“ vysvětluje Matas Buzelis, ředitel komunikace společnosti CarVertical.

Nejčastěji se stáčení kilometrů vyskytuje u aut dovezených ze zahraničí, kde k manipulaci dochází ještě před uvedením do české inzerce. Ostražitost se však vyplatí vždy, zvlášť pokud k vozu není k dispozici servisní knížka. Bez ověření historie se kupující vystavuje riziku, že přeplatí. Navíc může být auto ve výrazně horším technickém stavu, než se na první pohled zdá.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články