Topení dřevem a uhlím vyjde pěkně draho. Od září hrozí pokuta 50 000 Kč
- Od 1. září platí zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy
- Za nedodržení vám hrozí pokuta 50 tisíc korun
- Starý kotel musíte včas vyměnit za nový, který má vyšší emisní třídu

Již brzy by se měl změnit typický zimní obrázek české vesnice, kdy je zahalená dýmy a kvalita vzduchu výrazně klesá. Právě zde je největší znečištění způsobené lokálními topeništi, klasicky starými kotli. Od 1. září 2024 se v Česku zakazuje staré kotle používat, a to pod pokutou 50 000 korun.
Pět emisních tříd
Od roku 2000 se kotle rozdělují do pěti emisních tříd. Kotle vyrobené před tímto rokem nemají žádnou emisní třídu a používat se nesmí. Nyní bude zakázané používat také kotle první a druhé emisní třídy, které byly vyrobené před rokem 2012. Kotle třetí až páté emisní třídy je možné používat.
Hrozí pokuty
Pokud někdo v uvedeném kotli přesto zatopí, ať už uhlím, dřevem, nebo čímkoliv jiným, a úředníci na něj přijdou, měl by uhradit pokutu 50 000 korun. Ta by neměla hrozit, pokud někdo prokáže, že již učinil kroky k výměně kotle za nový a například si ho již objednal, úředníci od pokuty mohou upustit. Kontrola toho, jak někdo topí, bude od 1. září velmi snadná, postačí pouze ověřit štítek konkrétního zařízení.

Čtěte také: Dotace „Oprav dům po babičce 2024“ – Vše, co potřebujete vědět
Výměna za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu
Místo starého kotle lze instalovat jakékoliv jiné vytápění, které je povolené. Nabízí se tedy plynový kotel či elektrokotel, nicméně pokud chce někdo dosáhnout na podporu od státu, musí si vybrat mezi tepelným čerpadlem a kotlem na biomasu (na dřevo, ale také například na pelety). Ostatní druhy vytápění včetně dříve podporovaného kotle na plyn si musí každý pořídit ze svého.
Nové podmínky pro tzv. kotlíkové dotace
Od 1. září 2024 se mění podmínky tzv. kotlíkových dotací, které využívaly k výměně kotle nízkopříjmové domácnosti, například ti, kteří dostávají důchod nebo přídavky na děti. Podpora v rámci kotlíkových dotací se sníží o desítky tisíc korun, bude ale sloužit všem, kdo provozují kotle na uhlí a ty budou chtít nahradit.
„Výše podpory na výměnu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy a nově i uhelných kotlů vyšších emisních tříd například za moderní kotel na biomasu (pelety nebo kusové dřevo) bude 110 tisíc korun, na výměnu za tepelné čerpadlo až 150 tisíc korun, případně 50 000 Kč na lokální zdroje na biomasu. Nově se nízkopříjmovým domácnostem otevře možnost výhodněji vyměnit i další neekologické zdroje vytápění – kotle na topné oleje, elektrické vytápění, stará lokální topidla nebo plynové kotle,“ prohlásil ministr Hladík.
Autor článku

Psaní se věnuji už dlouhá léta, nejvíce mě zajímají nejnovější technologie. Začínala jsem jako IT redaktorka, postupně se přesunula i do oblasti elektromobility a energetiky, kde se právě teď děje mnoho zajímavého.
Psaní se věnuji už dlouhá léta, nejvíce mě zajímají nejnovější technologie. Začínala jsem jako IT redaktorka, postupně se přesunula i do oblasti elektromobility a energetiky, kde se právě teď děje mnoho zajímavého.