Tohle Musk možná nerozdýchá. Soud ho připraví o 1,28 bilionu korun

Matouš Vrchota
  • Smlouva z roku 2018 slibovala Muskovi bonus 56 miliard dolarů, tj. 1,28 bilionu korun
  • Žaloba investora však donutila soudy zabývat se příliš okázalou výší odměny
  • Musk musí kompenzaci v plné výši vrátit do společnosti
Tyto informace o Elonu Muskovi rozhodně nevíte
Tyto informace o Elonu Muskovi rozhodně nevíte

Soudní řízení v americkém státu Delaware rozhodovalo o schválení rekordní odměny pro výkonného ředitele Tesly, Elona Muska. Podle smlouvy, kterou společnost s Muskem uzavřela v roce 2018, má ředitel nárok na vyplacení rekordně vysoké odměny ve výši 56 miliard dolarů, v přepočtu více než 1,28 bilionu korun. Jedná se o nejvyšší odměnu pro jediného funkcionáře za celou éru korporátní historie. Soudkyně nárok na odměnu zrušila.

Stížnost investora je oprávněná, Musk musí peníze vrátit

Hlavním odůvodněním je vysoká míra nespravedlnosti vůči akcionářům a investorům společnosti. Následkem rozhodnutí reagovala i cena akcií Tesly na burze pádem o 3 procenta. Podnět k přezkoumání odměny podal jeden z podílníků, Richard Tornetta. Jelikož odměny již byla vyplacena, na základě rozhodnutí musí Musk tuto výši společnosti vrátit. Příjemci ještě zbývá možnost odvolání k nejvyššímu soudu v Delaware.

Původní smlouva měla Muskovi umožnit odkup 12 procent akciového podílu, navýšení hodnoty společnosti o 50 miliard a dosažení cíle obratu. Stížnost investora popisuje, že důvěra správní rady byla podkopána, když porušili svá práva a přiznali Muskovi nárok na navýšení majetku na základě výkonnostních výsledků firmy.

Elon Musk
Elon Musk

Čtěte také: Tesla pošle k soudu každého, kdo se pokusí přeprodat svůj Cybertruck


Muskovi se to nelíbí

Soudkyně McCormicková dala investorovi za pravdu, že takové praktiky pouze potvrzují Muskovy schopnosti a praktiky manipulace se společností pouze na základě jeho uvážení. Cílová částka je tak příliš vysoká a provokativní. Vazby Muska na členy správní rady jsou příliš blízké a ovlivnitelné. Taková zjištění jen potvrzují, proč se Musk potřebuje aktuálně dostat na vyšší podíl vlastněných akcií.

Podle nedávných zpráv mu totiž začíná chybět dostatek podílu na důležité rozhodovací právo. Společnost je tak řízena společenstvím investorů a Musk samotný přestává mít zásadní vliv na rozvoj společnosti. To se mu nelíbí a snaží se u rady vyžádat alespoň čtvrtinové vlastnictví. Současných 13 procent by tak potřeboval ideálně zdvojnásobit.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články