Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Stavba klasických nabíječek (AC) má v ČR výrazně zrychlit, díky úpravě zákona

  |  Luboš Srb  |  17 komentářů

Stavba nabíjecích stanic je v České republice kvůli zákonu poměrně složitá a hlavně pak zdlouhavá. Díky úpravě zákona by se to však mělo změnit.

Nabíjení elektromobilu na klasické (AC) nabíječce, tzv. wallboxu | foto: ABB

TIP: Do 10 let by mohlo v ČR jezdit 500 000 elektromobilů, říká studie

Návrh na úpravu zákona, který by mohl výrazným způsobem pomoci v rozvoji elektromobility v České republice, teď prošel až do třetího čtení v poslanecké sněmovně.

Díky úpravě zákona č. 416/2009 by mělo dojít k urychlení stavby infrastruktury. Ta je v Česku, přiznejme si, daleko za vyspělými zeměmi a spíše se tak naše země nachází naopak na chvostu evropských zemí.

Co se má změnit?

V návrhu je uvedeno, že nabíjecí stanice do výkonu 22 kW (AC) nebudou v České republice potřebovat stavební povolení ani rozhodnutí o umístění. Se současným zákonem je u těchto nabíječek potřeba projít zdlouhavým povolovacím procesem, který trvá zpravidla několik měsíců.

Zatím však není vyhráno. Rozhodovat se bude příští pátek v poslanecké sněmovně, kde proběhne hlasování. Následně by ještě musel zákon podepsat i prezident. Pokud tímto zákon projde, pak by mohl nabýt účinnosti pravděpodobně od 1. ledna 2021. Ale jak říkáme, zatím raději nepředbíhejme.

V případě stavby rychlonabíjecích stanic bude stále platit, že firmy budou muset klasicky získat potřebné oprávnění a projít zdlouhavým procesem.

zdroj: APEL (Lukáš Hataš)

ŠTÍTKY:, , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
2 Comment threads
15 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KerosinradDanVenca Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Dan
Dan

Je to včetně 22 kW nebo do 22kW. Věřím v lidský rozum, ale v zákoně stačí být napsáno “do 22 kW” a bude to v háji. 22 kW nabíječky ho budou potřeba.
To jsou klasické chyby našich zákonodárců.

Kerosin
Kerosin

Bohužel máte pravdu. No a k řešení – tak pokud tu textaci zprasí (což očekávám, že tam fakt bude DO a úředníci budou puntičkářsky trvat na dodržení), tak se tam holt přidá před wallbox omezovač na 31A takže to bude dávat 21,39 kW a problém vyřešen.

Dan
Dan

Omezovac jsou další peníze na veřejné zakazce a vůbec všechny navic. Takže minimálně bude jedna lampa s nabíječkou o 3000-5000 Kc drazsi.

Kerosin
Kerosin

.

Kerosin
Kerosin

Tak omezovač proudu je záležitost stovek – cca do tisíce korun. A když jich nakoupíte větší množství rovnou od výrobce, budou to nižší jednotky stovek korun.
Viz – https://www.eibabo.cz/schneider-electric/omezovac-proudu-gv1l3-eb10730669?utm_source=Portals&utm_medium=CPC&utm_campaign=eibabo-CZ_GoogleShopping_CZ&gclid=EAIaIQobChMIp8CqydH76QIVjrd3Ch3kWwBMEAQYAyABEgKZhfD_BwE

Takže když slušný wallbox stojí od 15k výš – tak ta tisícovka navíc, abych splnil zákon už fakt není nic podstatného.

Omlouvám se za druhou nepovedenou odpověď. Nevím jak se mi to povedlo, ale při odesílání jsem si celý text vymazal až na poslední tečku, a pro jistotu se mi obratem aktualizoval prohlížeč a zmizelo i UPRAVIT.

Dan
Dan

Opravdu si myslíte, že to bude za 1000 Kč. Úprava SW je taky občas oprava jen pár řádků, ale update vyjde na stovky tisíc. Klasicky to budou nabíječky pro “specifický” český trh. Takže to bude o 3-4 tisíce dražší.

Kerosin
Kerosin

No po včerejším setkání elektromobilistů v Olomouci už je známo i řešení zdarma.

Dan
Dan

A to je? Dekuji

Kerosin
Kerosin

Ukazovali tam wallbox na kterém se výkon dá nastavovat. Prostě nastavíte 21,9 kW a splnil jste zákon.
Třešničkou na dortu je, že to byl upravený jeden z té levnější poloviny.

rad
rad

Myslím, že jakékoli nastavení spotřebiče mimo kontrolu distributora ke splnění podmínky zákona stačit nebude.
Nebo máte pocit, že plomba na rozvaděči s hlavním jističem a elektroměrem je tam jen proto, aby si vydělala firma, co prodává zubatý drátek a plomby ?

Kerosin
Kerosin

No jistě, že je to pouze o výkonu přístroje, elektroměr a jeho rezervovaný příkon je v tomto případě zcela irelevantní.To přece spolu nijak nesouvisí. Možný (potenciální) příkon vůbec nesouvisí s výkonem přístroje. Když si koupím varnou konvici – na které výrobce uvedl, že má výkon 2000 watt, tak ji klidně můžu připojit na jednu fázi třífázového elektroměru o rezervovaném příkonu 32A (tj. 22kw) stejně bude mít výkon 2kW. Nebo jinak, já mám hodiny 3X 64A, takže když si dám wallbox tak mám automaticky 44 kW wallbox??? To je přece kravina. Mám takový wallbox, jaký na něm uvádí štítek, že podává… Číst vice »

rad
rad

“Nebo jinak, já mám hodiny 3X 64A, takže když si dám wallbox tak mám automaticky 44 kW wallbox??? To je přece kravina.” Ano, napsal jste nesmysl a prohlásil jej za nesmysl. Pro začátek dobrý. Nicméně stěnokrabice funguje krapet jinak, než se tu snažíte naznačit. Nejjednodušší způsob jak si stát může důvěryhodně zajistit, že za předávacím místem odběr nepřekročí 22kW je nařídit osazení předávacího místa jističi na příslušný proud a ty nechat zaplombovat. Je to rozhodně jednodušší a snáz kontrolovatelné, než zkoumání nálepek a buhvíčeho na všech možných wallboxech co se na jakém nabíjecím bodě kdy objeví. Mimochodem, ta uvažovaná novela… Číst vice »

Kerosin
Kerosin

No okecal jste to hezky výpisem právních ustanovení – znalosti legislativy Vám neupírám, ale to co jste napsal předtím, že mi distributor bude nějak kontrolovat výkon zařízení za elektroměrem, nebo že rezervovaný příkon má vliv na výkon jednotlivých spotřebičů – to byla prostě blbost – jedna i druhá.

rad
rad

Můžete mi v tomto mém textu:

“Myslím, že jakékoli nastavení spotřebiče mimo kontrolu distributora ke splnění podmínky zákona stačit nebude.
Nebo máte pocit, že plomba na rozvaděči s hlavním jističem a elektroměrem je tam jen proto, aby si vydělala firma, co prodává zubatý drátek a plomby ?”

ukázat jediné místo, kde píšu:
a) že distributor bude nějak kontrolovat výkon zařízení za elektroměrem
b) že rezervovaný příkon má vliv na výkon jednotlivých spotřebičů

Trochu se v těch vlastních nesmyslech zamotáváte.

Kerosin
Kerosin

Tak asi každý jinak chápeme věty:
ad 1) nastavení spotřebiče mimo kontrolu distributora
ad 2) Nejjednodušší způsob jak si stát může důvěryhodně zajistit, že za předávacím místem odběr nepřekročí 22kW je nařídit osazení předávacího místa jističi na příslušný proud a ty nechat zaplombovat.

Venca
Venca

Nemějte strach. Trh je flexibilní a při nejhorším začne produkovat nabíječky 21,99KW. :D

Kerosin
Kerosin

Držme palce, protože abych parafrázoval klasiku – “Je to malý krok pro zákonodárce, ale velký skok pro elektromobilitu v ČR”.
Umožnilo by to mnohem jednodušší rozvoj dobíjecích bodů v bytové zástavbě = na sídlištích. Absence husté sítě pomalých AC dobíjecích bodů na veřejných parkovištích, u obchoďáků, u velkých podniků, restaurací, a konečně i v ulicích bytové zástavby, je podle mne největší slabinou a brzdou elektromobility v ČR.

Mobilní zobrazení