Solární panely mohou vyrábět elektřinu nejen přes den, ale i v noci. Jak je to možné?

Jakub Ondráček
  • Solární panely mohou vyrábět elektřinu nejen ve dne
  • Na tento fakt nedávno přišli australští vědci v rámci svého výzkumu
  • Jak by mohly takové solární panely fungovat?
Fotovoltaické panely, ilustrační
Fotovoltaické panely, ilustrační

Že by solární panely mohly vyrábět elektřinu i v noci, to je přece blbost, možná si řeknete. Jenže ne tak docela. Na to, že je taková věc technicky možná, přišli australští vědci. Jak by mohly solární panely vyrábějící elektřinu i v noci fungovat? A čeká nás tedy další fotovoltaická revoluce?

Elektřina i v noci

Solární panely se v poslední době staly opravdu oblíbeným způsobem vyrábění čisté elektřiny. Mají však i své protiklady. Nejlépe fungují na přímém slunečním světle, takže jim zatažené dny vůbec nevyhovují. V noci pak nevyrábějí už vůbec. To by se však brzy mohlo změnit.

Skupina australských vědců, jejíž součástí jsou například i výzkumníci z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney a pracovníci Australské vědecké rady, učinila průlomový pokrok, který by mohl vést k výrobě speciálních solárních panelů, které by byly schopné vyrábět elektřinu i v noci.

Fotovoltaický panel
Fotovoltaický panel

Čtěte také: Solární panely jsou díky Čechům efektivnější. Brzy se má rozjet pilotní výroba


Na co vědci přišli?

Výzkumníkům se podařilo provést úspěšný test zařízení, kterému se říká termo-radiační dioda. Takové zařízení přeměňuje infračervené teplo na elektřinu. Podle výzkumníků je termo-radiační dioda podobná technologii používané například u brýlí pro noční vidění.

Prozatím je však množství energie vyrobené při testech neuvěřitelně malé ve srovnání s výkonem standardních solárních panelů, zhruba 0,001 %. Ukazuje to však naději na vývoj solárních panelů, které by mohly vyrábět energii i v noci. Tým se nyní snaží pokračovat ve svém výzkumu a najít sponzora v rámci průmyslového partnerství.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články