ElektrickéVozy.cz

Recyklace telefonů by mohla přispět k výrobě elektromobilů

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

V nepoužívaných mobilních telefonech se skrývá tolik kobaltu, že by s ním bylo možné vyrobit baterie pro miliony elektrických vozů.

Kobalt je vedle lithia jednou z klíčových surovin, které jsou potřebné pro výrobu Li-Ion baterií do elektromobilů. Jeho funkcí je zvýšení kapacity a stability článků, díky čemuž mají dnešní elektromobily delší dojezd, ale také bezpečnější baterie.

Vzhledem ke zvyšující se poptávce zejména od výrobců elektrifikovaných aut se cena kobaltu jen za poslední 3 roky ztrojnásobila, za poslední rok pak zdvojnásobila. A v roce 2026 má být poptávka kobaltu pro elektrické vozy dokonce 8x vyšší, než v loňském roce. Takže lze očekávat další strmý nárůst ceny.

Tip: Otec Li-Ion baterií vymyslel nový typ baterie. Je doslova revoluční

Marc Grynberg, ředitel jednoho z největších producentů materiálu pro výrobu baterií Umicore, řekl, že zhruba 10 % z globální produkce kobaltu jde do mobilních telefonů. Ovšem z toho jen asi 5-10 % se následně zrecykluje, přitom se odhaduje, že nám nyní v šuplících leží přibližně 1,6 miliardy nepoužívaných telefonů. Je zde tedy velký „důl“, ze kterého by si automobilky mohly brát zásoby kobaltu.

V současnosti se více než polovina kobaltu těží v Demokratické republice Kongo a posílá se do Číny, kde se čistí pro použití v bateriích. Pokud tedy chceme alespoň trochu bránit naši planetu, měli bychom se více zamýšlet nad možností recyklace a znovuvyužití některých surovin. Anebo hledání alternativních cest, které budou více ekologické.

zdroj: Financial Times

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Test: Lexus CT 200h snoubí funkčnost a nadčasovou eleganci

Test: Lexus CT 200h snoubí funkčnost a nadčasovou eleganci

1. 4. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Modernizovaný Lexus CT 200h (2017) staví na osvědčených základech japonské automobilky, přesto dokáže být značně originální. Na začátku všeho byl nelehký…

Je čištění vody klíčem k ekologičtějším elektromobilům?

Je čištění vody klíčem k ekologičtějším elektromobilům?

11. 3. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Elektromobily nejsou zase tak ekologické, jak by se na první pohled mohlo zdát. A nulové emise jsou mýtus. Ano, samozřejmě,…

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf automobilky Opel Michael Lohscheller oznámil, že příští generace Opelu (Vauxhallu) Corsa bude od roku 2019 vyráběn výhradně ve španělské…

Mobilní zobrazení