ElektrickéVozy.cz

Recyklace telefonů by mohla přispět k výrobě elektromobilů

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

V nepoužívaných mobilních telefonech se skrývá tolik kobaltu, že by s ním bylo možné vyrobit baterie pro miliony elektrických vozů.

Kobalt je vedle lithia jednou z klíčových surovin, které jsou potřebné pro výrobu Li-Ion baterií do elektromobilů. Jeho funkcí je zvýšení kapacity a stability článků, díky čemuž mají dnešní elektromobily delší dojezd, ale také bezpečnější baterie.

Vzhledem ke zvyšující se poptávce zejména od výrobců elektrifikovaných aut se cena kobaltu jen za poslední 3 roky ztrojnásobila, za poslední rok pak zdvojnásobila. A v roce 2026 má být poptávka kobaltu pro elektrické vozy dokonce 8x vyšší, než v loňském roce. Takže lze očekávat další strmý nárůst ceny.

Tip: Otec Li-Ion baterií vymyslel nový typ baterie. Je doslova revoluční

Marc Grynberg, ředitel jednoho z největších producentů materiálu pro výrobu baterií Umicore, řekl, že zhruba 10 % z globální produkce kobaltu jde do mobilních telefonů. Ovšem z toho jen asi 5-10 % se následně zrecykluje, přitom se odhaduje, že nám nyní v šuplících leží přibližně 1,6 miliardy nepoužívaných telefonů. Je zde tedy velký „důl“, ze kterého by si automobilky mohly brát zásoby kobaltu.

V současnosti se více než polovina kobaltu těží v Demokratické republice Kongo a posílá se do Číny, kde se čistí pro použití v bateriích. Pokud tedy chceme alespoň trochu bránit naši planetu, měli bychom se více zamýšlet nad možností recyklace a znovuvyužití některých surovin. Anebo hledání alternativních cest, které budou více ekologické.

zdroj: Financial Times

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf automobilky Opel Michael Lohscheller oznámil, že příští generace Opelu (Vauxhallu) Corsa bude od roku 2019 vyráběn výhradně ve španělské…

Design elektrických vozů Volkswagen: inspirováno Applem

Design elektrických vozů Volkswagen: inspirováno Applem

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf designu společnosti Volkswagen Klaus Bischoff řekl, že při navrhování svých budoucích elektromobilů se automobilka inspiruje přístupem Applu. Podle Bischoffa je…

Tesla vyrobila přes 300 000 elektromobilů za necelých 6 let

Tesla vyrobila přes 300 000 elektromobilů za necelých 6 let

15. 2. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Automobilka Tesla se pochlubila, že za celou svou historii dokázala ve svých továrnách vyprodukovat již 300 000 elektromobilů. Počty prodaných…

Mobilní zobrazení