Proč neukradneš Teslu? Automobilka přišla s dokonalým řešením
- Tesla stojí na vrcholu pyramidy bezpečnosti
- Digitální přístup do vozu výrazně znesnadní práci zlodějů
- Vícestupňové ověření identity zabezpečuje majetek

Krádeže vozidel jsou bohužel stále na denním pořádku. Majitelé se své vozy snaží zabezpečit přídavnými systémy, které například mechanicky blokují volič převodového stupně. S přibývající mírou digitalizace ale mechanické spoje mizí a více se spoléháme na vícefázové zabezpečení a ověřování pravé identity majitele. Ukrást některé vozy se může zdát být téměř nemožné.
Tesla ukazuje sílu svého zabezpečení
Příklad si uvedeme na velmi populárních vozech americké značky Tesla. Nováčky může například zarazit, že k vozu nedostanou klasický klíč, ať už sklopný nebo v podobě dálkového ovládání. Ve všech případech se spoléháte při přístupu do vozu na kartu nebo vlastní chytrý telefon. Kartu o velikosti standardní platební karty nebo řidičského průkazu přiložíte na B-sloupek podobně jako při bezkontaktní platbě. Vůz po identifikaci odemkne dveře a můžete se vrhnout na další krok. V případě mobilu se jen stačí přiblížit a vzít za kliku, identifikujete se totiž zcela automaticky přes Bluetooth technologii.
Po usednutí za volant je potřeba umístit přístupovou kartu do vyhrazeného držáku ve středovém panelu, resp. v případě mobilu nemusíte dělat nic, ale auto automaticky pozná, že už jste s telefonem uvnitř vozu. Díky tomu systémy opět zkontrolují správnost údajů a povolí start automobilu. Tato část by se dala u běžných vozidel přirovnat ke kontrole čipu imobilizéru. Jen spárování elektromagnetické cívky nahrazuje čistě digitální podpis karty/smartphonu.
Pro maximální úroveň zabezpečení je možné si zapnout ještě další úroveň v podobě číselného zámku. Pokud se pro to rozhodnete, pak se před možností zvolení jízdního směru musíte ještě autorizovat pinem na centrálním displeji. Tento krok je volitelný, nicméně důrazně doporučený. Kdo se totiž alespoň trochu vyzná v bezpečnosti, ten ví, že každá další úroveň výrazným způsobem znesnadňuje možnost krádeží. Po splnění všech dosavadních podmínek je možné zahájit jízdu.

Čtěte také: Nová generace Tesla Model Y (2024) může dorazit dříve, než se čekalo
Proč využívat raději smartphone, než kartu?
Přijde vám to jako příliš mnoho kroků v případě odemykání s kartou Tesla? Hlavní je mít na paměti, že všechny systémy lze prolomit. Důkazem jsou i starší vozy s nižší mírou digitalizace. Odchycení digitálního podpisu dálkového ovládání je pro zločince dnes relativně jednoduché, a to i překonání imobilizéru. Vícestupňové ověření cesty odcizení mnohonásobně snižují. Za nás je ovšem mnohem lepším řešením nespoléhat na kartu, ale na smartphone, se kterým je Tesla také takřka dokonale zabezpečena.
Postačí vám na to chytrý telefon s Androidem nebo iOS. Ten má každý z nás zabepečený více kroky přirozeně. A to nejen pro případy placení bezkontaktně. Aplikace Tesly umožňuje vůz vzdáleně ovládat, a to právě včetně přístupu. Pokud si tak kartu zapomenete doma, s telefonem si otevřete i „nastartujete“. V mnoha případech tak jde tyto ochranné prvky přirovnat k přístupu do bankovní aplikace. I zde musíte přihlašování potvrdit nejméně ve dvou krocích. Není divu, že Tesly patří k nejméně kradeným vozidlům. Mezi osobními vozy jsou na samotném vrcholu žebříčku s pouhými 3 % krádeží.
Autor článku

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.