Paradox dnešní doby. Nabíjení doma je dražší než na veřejné stanici

Zdeněk Buček
  • Situace na trhu s energiemi je vskutku bláznivá
  • Dostali jsme se do velmi zajímavého paradoxu
  • Nabíjení doma už nemusí být nejvýhodnější
Nabíjení elektromobilu ze 400V zásuvky
Nabíjení elektromobilu ze 400V zásuvky

Turbulentní doba a situace na trhu s energiemi se negativně podepsala na účtech za elektřinu mnoha z nás. Skokové nárůsty cen elektřiny přepisovaly ceníky jednotlivých dodavatelů snad každých pár měsíců. Nabíjení na veřejných stanicích se také po delší době dočkalo výraznějšího zdražování, ale i přes to může být stále výhodnější než nabíjení doma.

Domácí nabíjení se (mi) nevyplatí

Rekordní ceny elektřiny pocítilo opravdu mnoho z nás. Kdo nemá zafixováno u některé společnosti, která ještě nezkrachovala, má opravdu vyhráno. Bohužel to není můj případ. Elektřinou doma jen svítíme a občas vaříme, tudíž jsme toto téma nebrali jako důležité. Při nahlédnutí do aktuálního ceníku PRE, který je pro naši domácnost platný, mě však polévá horký pot.

Využíváme tarif D02d a výsledná cena za kWh je 10,2 Kč. Pokud bych tedy chtěl nabíjet častěji elektromobil z domácí zásuvky, logicky sáhnu po tarifu D27d, ale ani zde se nejedná o velkou výhru. Cena ve vysokém tarifu 10 Kč a v nízkém 8,2 Kč/kWh je poměrně dost. Obzvlášť, když u stejné společnosti máte nabíjení na veřejné stanici dle aktuálního ceníku za 6 Kč/kWh na AC a 8 Kč/kWh na DC do 75 kW (pokud jste zákazníkem PRE – pozn. redakce)

Nabíjení na stanici PRE
Nabíjení na stanici PRE

Čtěte také: Jak je tohle vůbec možné? Tesla Model Y má větší dojezd v zimě než v létě


Za pohodlí si člověk připlatí

Nutno dodat, že domácí nabíjení je pohodlnější než řešit, kde a kdy nabijete a co mezitím budete dělat. Pokud nemáte nabíječku v práci nebo hned vedle v ulici. Ale je zajímavé sledovat, jak se situace otočila, a i s výhodnějším tarifem na nabíjení elektromobilů se můžete dostat na vyšší ceny než u veřejných nabíječek stejného dodavatele.

Navíc byste nyní u tarifu D27d přišli o nárok na státní „Úsporný tarif“. To by pak výsledný účet ještě více prodražilo. Řešením by mohlo být vyhledání jiného dodavatele elektřiny a pak ušetříte hned dvakrát. Bohužel bydlení v bytě a nemožnost mít vlastní fotovoltaickou elektrárnu mě teď pálí více než kdy jindy. Můžeme tedy jen doufat, že se situace na trhu s energiemi umoudří.

Dostali jste se do podobné situace? Podělte se s námi v diskuzi dole pod článkem!


Komentáře


Nejnovější články