Opilci za volant nepatří. Software s umělou inteligencí je má pohlídat

Michaela Kadlecová
Řidič s flaškou alkoholu za volantem | foto: Sweden Car Hire
Řidič s flaškou alkoholu za volantem | foto: Sweden Car Hire

To, že se řídit pod vlivem alkoholu nesmí, ví každý, přesto se stává příliš mnoho nehod, které způsobí opilý řidič. Proto by měla být do budoucna auta vybavena funkcí, která znemožní řidiči, aby řídil opilý. Izraelský startup nyní představil řešení, které je založené na umělé inteligenci.

Pozná umělá inteligence opilost?

Skupina výzkumníků z univerzit ve Stanfordu a Torontu zkoumala již v listopadu 2023 možnost, jak naučit umělou inteligenci poznat, že je někdo pod vlivem alkoholu. V malé studii s 18 účastníky vědci nechali umělou inteligenci určit, zda jsou testované osoby stále schopné řídit po požití alkoholu závislého na váze.

Pomohly hlasové nahrávky

Účastníky výzkumu nahrávali před a po požití alkoholu, hlasové nahrávky před a po konzumaci rozdělili na malé úryvky a analyzovali podle frekvence a výšky. Došli k překvapivému výsledku. Umělá inteligence byla schopna určit, jak opilí byli účastníci studie s přesností na 98 procent. Vedle toho účastníkům provedli výzkumníci klasickou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu.

Řízení automobilu | foto: Unsplash
Řízení automobilu | foto: Unsplash

Software pozná koncentraci alkoholu

Nyní představil izraelský startup CorrActions software, který má zjišťovat koncentraci alkoholu v krvi řidiče na základě mikropohybů svalů. Takzvaný kognitivní neuromonitoring, který je založen na umělé inteligenci, má přesně detekovat stav řidiče a spolehlivě rozlišit, zda je postižení způsobeno únavou nebo požitím alkoholu.

Nepotřebuje nové senzory

Software využívá stávající senzory pro sledování řidiče ve vozidle, například ve volantu nebo na palubní desce. Poté analyzuje mozkovou aktivitu prostřednictvím mikropohybů svalů a detekuje možná poškození ještě dříve, než se objeví fyzické příznaky. Pro výrobce automobilů nabízí softwarové řešení tu výhodu, že pro splnění budoucích zákonných požadavků není třeba do vozu instalovat žádné další senzory. EU v současnosti požaduje, aby všechna nová auta byla vybavena alkoholovým imobilizérem.

Zablokuje motor

Algoritmus lze implementovat do všech běžných chytrých reproduktorů, jako jsou Amazon Alexa, Google Home and Co. Umělá inteligence by pak mohla zajistit, že některé příkazy nebudou prováděny, pokud je uživatel považován za opilého. V případě automobilu by mohlo dojít k zablokování startování motoru.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Michaela Kadlecová - Redaktor

Psaní se věnuji už dlouhá léta, nejvíce mě zajímají nejnovější technologie. Začínala jsem jako IT redaktorka, postupně se přesunula i do oblasti elektromobility a energetiky, kde se právě teď děje mnoho zajímavého.


Komentáře


Nejnovější články