Navštívili jsme hlavní ústředí Rimac Automobili! Jak to vypadá uvnitř zvučného startupu?

Roman Macháč
  • Naše redakce navštívila jeden z nejzvučnějších elektromobilových startupů
  • Zblízka jsme se tak podívali na elektrické hypersporty Rimac
  • Jak to v hlavním ústředí chorvatské automobilky vypadá?
Automobilka Rimac a jejich showroom v chorvatském městě Sveta Nedelja
Automobilka Rimac a jejich showroom v chorvatském městě Sveta Nedelja

Naše redakce se sice každým rokem značně rozrůstá, ale i přes to máme všichni stále jedno společné, a sice lásku k elektrickým vozům. Při cestě elektromobilem do Chorvatska jsme tedy neváhali ani minutu a zamířili si to přímo do města Sveta Nedelja, kde sídlí jedno z nejzvučnějších jmen elektromobilových startupů. Na mysli máme samozřejmě věhlasný Rimac Automobili, jehož zakladatelem je Mate Rimac, též známý pod označením „chorvatský Elon Musk“.

Navštívili jsme Rimac Automobili

Je parné letní úterý a my okolo 16:30 parkujeme naši redakční Teslu Model 3 před branami Rimacu. Okamžitě po zabouchnutí dveří auta na nás začne dýchat atmosféra, kterou máme všichni tak rádi. Střídá se nadšení, nejistota a lehká nervozita z toho, zda vůbec nějaký hypersport uvidíme. Zamířili jsme si to tedy okamžitě ke vchodu, kde na nás usměvavý vrátný jen mávne a dává nám tím najevo, že můžeme dovnitř. Zároveň se pootočí na své židli a koukne z okna na naši bílou Teslu.

Rimac Automobili, pohled na vstupní bránu
Rimac Automobili, pohled na vstupní bránu

Areál je připraven na expanzi

Procházíme dále vchodem a před sebou vidíme velkou budovu, která slouží nejen jako showroom a kanceláře, ale také jako vývojové centrum. Poohlížíme se po okolí a všude dokola vidíme jen velké množství parkovacích míst, která jsou připravena pro nový příliv zaměstnanců. Rimac totiž den před naši návštěvou spojil své síly s automobilkou Bugatti, kterou chce kompletně elektrifikovat a předat ji to nejlepší ze svého vlastního vývoje.

Lehkou chůzí k showroomu se ještě zastavujeme u postranních vrat budovy, ve kterých vidíme práci v plném proudu, byť Rimac má již oficiálně zavřeno. Před vraty je pak ještě obrovská krabice, ve které se může ukrývat v tuto chvíli cokoliv – od toaletních potřeb až po karbonovou část těla hypersportu. Kdo ví!

Rimac Automobili, boční vrata budovy
Rimac Automobili, boční vrata budovy

Ze showroomu dýchá jakási zvláštní aura

Naše natěšení postupně stoupá a redakční tým si ještě fotí logo automobilky, budovu a přilehlé okolí. Nastává čas vstoupit do samotného showroomu, který má taktéž oficiálně zavřeno. Jdeme tedy před automatické dveře, které se vmžiku otevírají a nás vítá pohled na nejrychlejší elektrické hypersporty světa. Řekneme vám, že takový pohled se snad nemůže nikdy omrzet. Po pravé straně na nás mává recepční a ukazuje, abychom šli přímo za ní.

Rimac Automobili, pohled na elektrické hypersporty
Rimac Automobili, pohled na elektrické hypersporty

Čtěte také: Rimac Concept_Two jde do výroby, nabídne 1914 koní a zrychlení raketoplánu


Máte domluvenou schůzku?

Anglicky se ptá, zdali máme objednanou schůzku a my promptně odpovídáme, že jsme jen fanoušci, kteří se přijeli podívat až z Česka. Taková odpověď se ovšem slečně nezdá, a tak nám dává najevo, abychom odešli. Zkoušíme tedy ještě naše štěstí a vysvětlujeme, že jsme zároveň novináři největšího magazínu o elektromobilech v naši zemi. A víte co? Najednou prý máme volné pole působnosti a dodává, ať se ptáme na vše, co nás zajímá.

Nechtěli jsme ovšem příliš obtěžovat, a tak jsme si pouze pořídili pár fotek. V hlavní části showroomu totiž měl Rimac vystaveny vývojové muly elektického Conceptu One, který v době odhalení očaroval doslova celý svět. Jeho prezence je opravdu silná a musíme říct, že jsme nikdy necítili takové nutkání se projet. Na protější straně leží podstavec pro nový Rimac Nevera, avšak samotný vůz tam bohužel chybí. Ve volném prostoru pak najdeme ještě vystavené různé technické komponenty, baterii z hypersportu Aston Martin Valkyrie nebo klíč od jednoho z Rimaců. Za recepcí je ještě k mání oblečení s logem značky a modely aut.

Zeď slávy a úspěchů

Největší dominantou celého showroomu je zcela určitě pestře modrá zeď, které mapuje historii automobilky od přelomu roku 2006 a 2007, kdy si Mate Rimac patentoval své první vynálezy. Poté následuje „garážová fáze“, ve které si sestrojil dnes již světoznámé e-M3 a zbytek už nejspíš znáte. První prototyp, neuvěřitelné úspěchy a stanovení nových rekordů. Kdo by jednou řekl, že do takového startupu investuje Porsche obrovské sumy peněz a nakonec si podmaní i samotné Bugatti? Jde o opravdu kouzelné místo, které doporučujeme navštívit všem, kteří milují elektrické (a rychlé) vozy.


Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.


Komentáře


Nejnovější články