Jak a podle čeho vybrat dámské nebo pánské elektrokolo?
- Jestlipak víte, jak si vlastně vybrat správné elektrokolo?
- U elektrokola existuje hned několik základních konstrukcí
- Mezi hlavní kritéria výběru patří například výkon nebo kapacita baterie

Elektrokola jsou stále populárnější, což je patrné zejména na horách. Víte ale, jak si vlastně elektrokolo vybrat, abyste byli se svou volbou spokojeni? Pokud elektrokolo ještě nemáte, tak v našem článku se podíváme právě na výběr takového kola. Zaměříme se také na rozdíly ve výběru dámského a pánského elektrokola.
Elektrokolo není jedno
U elektrokola existuje hned několik základních konstrukcí, tedy typů, což je velmi podobné, jako u kol běžných. Správná volba tedy začíná už tady, přičemž byste si měli vybírat v závislosti na zamýšleném využití elektrokola. Nabízené typy elektrokol tedy jsou:
- Horská elektrokola
- Krosová a trekingová elektrokola
- Městská a skládací elektrokola
Pro horská elektrokola platí, že jsou určena pro náročnější terén. Taková elektrokola jsou velmi populární a vidíme je zejména na horách velmi často. Na druhou stranu často je jejich pořízení spíše otázkou módy, protože většině lidí na cyklostezky a lehčí terén stačí nebo bude dokonce vhodnější krosové či trekingové elektrokolo.
Krosová nebo trekingová elektrokola jsou určena na smíšený provoz jak po silnici, tak mimo zpevněné cesty. Většina lidí nejezdí tak náročný terén, které by krosové elektrokolo nezvládlo, proto je svým způsobem nejuniverzálnější. Na silnici bude mít oproti horskému elektrokolu také menší odpor a baterku nevybijete tak brzo.
Poslední kategorií pak jsou městská elektrokola nebo také elektrokola skládací. Tato kola jsou určena především pro jízdy po městě a mimo jiné jsou to kola, která často nabízejí možnost složení do podoby, kdy je snadno přenesete. Třeba do kanceláře, pokud jezdíte na kole do práce, nebo do MHD apod.
Pomoci s výběrem vám mohou recenze
Jakmile budete mít vybrán druh elektrokola, je potřeba ještě zvolit vhodný model. Zde vám mohou pomoci orientovat se v široké nabídce kol nezávislé recenze, kde si vyberete to nejlepší elektrokolo. Myslete také na to, že dobrým zdrojem informací mohou být rovněž uživatelské recenze, kde se dočtete zkušenosti konkrétních uživatelů, kteří si nějaké kolo koupili již před vámi. Takové recenze nejčastěji najdete na srovnávačích cen poskytujících cenový přehled napříč prodejci.
Dámské nebo pánské?
Pojďme se ale nyní dále podívat na výběr vhodného elektrokola. Co byste o něm měli vědět z pohledu modelů určených pro dámy nebo pro pány? V zásadě není žádné omezení, které by nutilo ženy kupovat si pouze dámská elektrokola, takže ženy klidně mohou jezdit na běžném pánském modelu. U elektrokol určených pro ženy se však nacházejí některé speciální konstrukční prvky, které většině žen mohou usnadnit jízdu, ale také to může být otázka pouze vzhledu:
- Snížený rám
- Barevné provedení
Z konstrukčního, tedy technického hlediska, jde především o snížený rám, který je charakteristický pro dámská elektrokola. Tato kola mají horní rámovou trubku rovnoběžnou se spodní, takže se na kolo snadněji nasedá a naopak. Je to vlastně konstrukční prvek, který dobře známe už z klasického kola, usnadňuje například také jízdu v dámském oblečení, které není typicky sportovní, jako je například sukně.
Samozřejmě dámské elektrokolo může cílit na ženy také barevnou kombinací, ale není to pochopitelně nějaké pravidlo, spíše snaha výrobců odlišit nabídku. Jak jsme již zmínili v úvodu, také ženy mnohdy volí klasické provedení rámu pánského elektrokola a barva je pak čistě věcí osobního vkusu.

Jaká jsou hlavní kritéria výběru elektrokola?
Bez ohledu na to, zda si pořizujete dámské nebo pánské elektrokolo, je potřeba myslet především na některá klíčová kritéria výběru. Díky tomu si vyberete elektrokolo přesně dle svých požadavků a očekávání. Mezi důležitá kritéria patří:
- Umístění pohonu
- Výkon motoru
- Baterie a její umístění
- Kvalita rámu a jeho velikost
Elektrokola mohou mít pohon umístěna ve středu kola, v zadním kole nebo v předním kole. Umístění ve středu je ideální pro optimální dávkování výkonu a je to nejlepší řešení u horských elektrokol, a to i s ohledem třeba na výměnu předního nebo zadního kola. Umístění v zadním kole se používá u kol pro rekreační jízdu, kde se s terénem příliš nepočítá. Umístění v předním kole je typické u městských kol.
Výkon motoru, tedy výkon dopomoci elektromotoru je rovněž důležitý parametr. Legislativa omezuje výkon na 250 W a elektrokola také mají omezovač na 25 km/h, do kdy je dopomoc aktivní. Existují řešení, která povolí vyšší výkon a vypnou omezovač, jen je potřeba mít na paměti, že potom jsou v rozporu s legislativou a rozhodně k tomu tedy nechceme navádět.
Svou roli hraje u elektrokola samozřejmě také akumulátor, kde podobně jako u motoru hraje roli i jeho umístění. Něco totiž váží, a tak je to důležité pro rozložení hmotnosti. Umístěn bývá na rámu, na trubce sedla nebo na nosiči. Pro horská elektrokola je typické umístění na rámu, protože zajišťuje právě nejlepší rozložení hmotnosti. U městských elektrokol, která ale mají motor třeba na předním kole, je zase typické umístění baterie dozadu, tedy na trubku sedla nebo na nosič.
Velmi důležité je také vybrat správný rám, sledujte nosnost, která by se měla pohybovat aspoň od 110 do 150 kg. Většina rámů je hliníkových (někdy označováno jako „dural“), jsou i kola karbonová, která jsou ale cenově vysoko.
Na cesty jedině s pojištěním
Nakonec je potřeba zmínit ještě jeden důležitý faktor. Plánujete s kolem vyrazit na cesty třeba do zahraničí? Nezapomeňte na kvalitní pojištění. Zejména cestovní pojištění, ale třeba také pojištění osobní zodpovědnosti.
Autor článku
Tento obsah je reklamním sdělením, které zadala třetí strana. V případě zájmu o spolupráci nebo publikaci PR článku na webu Elektrickevozy.cz nás kontaktujte na e-mailu redakce@elektrickevozy.cz.