Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | filmy o elektromobilech | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Ford Mustang Mach-E: elektromobil (pro) nové generace

  |  Luboš Srb  |  diskuze

Americká automobilka Ford ohlásila obdobně jako konkurenční firmy velké plány s elektrifikací svých vozů a nyní konečně jako jedna z posledních velkých značek představuje první novodobý čistokrevný elektromobil, kterému však v žilách koluje krev legendárního Mustangu.

„Na historicky prvním autosalonu v Detroitu Henry Ford řekl, že pracuje na něčem, co zasáhne svět jako úder blesku,“ řekl Bill Ford, výkonný předseda FORD MOTOR COMPANY. „Měl na mysli Model-T. Dnes FORD MOTOR COMPANY s hrdostí představuje vůz, který opět udeří jako blesk. Nový Mustang Mach-E s čistě elektrickým pohonem. Je rychlý. Je zábavný. Ztělesňuje svobodu. Pro novou generaci řidičů Mustangu.“

Znovuzrozený Mustang

Nový elektromobil Ford Mustang Mach-E startuje novou éru budoucnosti. Jde o jeden ze 14 nových elektrifikovaných modelů, které značka uvede na evropské trhy do konce roku 2020. Nicméně na první pohled může vypadat opravdu dost zvláštně, a nejde teď jen o krkolomné označení či spojení “Mustang” a “elektromobil”.

Po designové stránce připomíná nejen své mustangové dědečky, ale také například Tesly či elektromobil Jaguar I-Pace. Možná nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že početné týmy americké automobilky provedly neuvěřitelné množství testů a analýzy dat, podle kterých jim nakonec vyšlo, že ideální elektromobil pro nové generace zákazníků bude velikosti SUV, bude disponovat vysokým výkonem, dlouhým dojezdem, rychlým nabíjením, pohodlným a moderním interiérem s bohatou konektivitou, asistenčním systémem Co-Pilot360°, či některými důmyslnými maličkostmi, jako je umělý zvuk osmiválce.

Specifikace

Nebyl by to Ford, pokud bychom v jeho nabídce nenašli milion různých variant a konfigurací. Jeho elektromobil ve zkratce může disponovat výkonem až 450 koní, dát zrychlení z 0 na 100 km/hod za pouhé 3 sekundy, a o dojezd až 600 km na jedno nabití se pak postará téměř 100kWh baterie, kterou bude možné nabíjet výkonem až 150 kW (u nejlevnější později příchozí varianty max. 115 kW). Základní cena First Edition přitom na našem trhu začíná na necelém 1,3 milionu korun včetně DPH a předpokládá se, že v roce 2021 bude cena ještě o něco nižší. Samozřejmě nejlevnější Mustang nerovná se verze s delším dojezdem či vyšším výkonem. Zákazník si tedy bude muset umět dobře vybrat.

Nový Mustang Mach-E bude nabízen ve variantách se standardním a prodlouženým dojezdem (75,7 kWh nebo 98,8 kWh battery pack umístěný v podlaze elektromobilu) a s pohonem zadních nebo všech kol. Varianta s větším akumulátorem a pohonem jedné nápravy by podle předběžných údajů měla nabídnout dojezd až 600 km dle metodiky WLTP. Pro konfiguraci s prodlouženým dojezdem a pohonem všech kol Ford předběžně počítá s nejvyšším výkonem 248 kW (337 koní) a točivým momentem 565 Nm. Ještě oslnivější parametry nabídne speciální sportovní model GT: 342 kW (465 koní), 830 Nm a zrychlení z nuly na 100 km/h za méně než 5 sekund.

Vymakaný do detailu?

První čistokrevný elektromobil nové generace od Fordu nabídne praktické odemykání telefonem, to jako vůbec první model této značky. Pro ovládání auta najde řidič a jeho spolujezdec podobně jako u Tesly velký 15,5″ dotykový tablet podporující gesta a díky možnosti připojení na internet i spoustu dalších funkcí. Nechybí ani dálkové ovládání auta přes smartphone a aplikaci. Ve výbavě je také bezdrátové připojení k Apple CarPlay, Android Auto i AppLink. Stejně jako u Tesly pak Ford slibuje pravidelné aktualizace na dálku přes internet (OTA), které “mohou ve vlastnictví zákazníků postupně zdokonalovat Mustang Mach-E v nejrůznějších oblastech včetně například jízdních výkonů.” Zajímavostí je absence klasických dveřních klik, nebo třeba přední kufr, tzv. frunk (100 l), který rozšiřuje zadní zavazadlový prostor (402 l).

Cena a dostupnost

Elektrický Ford Mustang se začne prodávat na českém trhu koncem roku 2020 za cenu 1 278 300 Kč včetně DPH. Vybavenější a dražší varianty dorazí na některé trhy dříve, naopak na některé varianty se bude čekat až do roku 2021. Přesné informace prozatím bohužel nejsou k dispozici. Zájemci z České republiky si budou elektromobil Ford Mustang Mach-E moci objednat během příštího roku.

ŠTÍTKY:, , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení