Evropa urychlí přechod k fotovoltaice! Plány na rok 2030 jsou dechberoucí
- Evropa sází na zelenou energii z obnovitelných zdrojů
- Válečný konflikt Ruska na Ukrajině tento přechod zásadně urychlil
- Výrazně by měla posílit hlavně fotovoltaika

Spoléhat se na Rusko a na její dodávky plynu bylo velmi špatné rozhodnutí, kterého teď většina států Evropy lituje. Astronomické ceny energií jsou tak představitelé některých států nuceni zastropovat na alespoň trochu únosné ceně.
Státní rozpočty pak musí na tuto riskantní sázku doplácet desítky až stovky miliard korun. Tato krize bude mít však jeden pozitivní vliv na budoucí rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE), především fotovoltaiky (FVE).
Evropa sází na obnovitelné zdroje
Urychlený odklon od energie z uhlí a plynu zapříčinil nový boom solárních elektráren a jednotlivé státy EU plánují v příštích letech výrazně posílit výrobu elektrické energie právě z fotovoltaiky.
Asociace Solar Power Europe (SPE) předpokládá, že by celkový instalovaný výkon solárních elektráren měl do roku 2030 činit 672 GW. To je výkon necelých zhruba 330 Jaderných elektráren Dukovany. Vyrobená energie by mohla pohánět více než 80 milionů domácností.

Čtěte také: Kolik solárních panelů budete potřebovat? Napřed si zjistěte vaši roční spotřebu elektřiny
ČEZ plánuje v příštích letech ztrojnásobit podíl OZE
Celkově 25 států z „evropské sedmadvacítky“ má podle SPE instalovat v letošním roce více FVE než v roce 2021. Aktuálně činí výkon evropských solárních elektráren asi 170 GW a do roku 2025 se má toto číslo téměř zdvojnásobit.
Ani Česká republika nechce zůstat pozadu. V současné době mají místní solární elektrárny výkon přes 2 GW. Do roku 2030 chce vybudovat polostátní energetický gigant ČEZ nové obnovitelné zdroje o výkonu 6 GW, prim májí hrát právě fotovoltaické elektrárny.
Chcete vědět více ze světa solárních elektráren? Podívejte se i na ostatní články na toto téma.