Evropa utne závislost na Rusku, nový plán zrychlí přechod k obnovitelné energetice

Matouš Vrchota
  • Evropská komise přichází s plánem REPowerEU
  • Ten má urychlit konec závislosti na ruských energiích
  • Podpoří výstavu solárních a větrných elektráren i produkci bioplynu
Solární panely
Solární panely

Západní Evropa se dostala do úzkých. Nevlastní velká ložiska nerostných surovin a v energetice je velmi závislá na dovozu. A to hlavně dovozu ropy a plynu ze země, která vyvolala konflikt na Ukrajině. A protože Evropská unie chce co nejdříve ukončit závislost na dovozu surovin z Ruska, představila plán strategie s názvem REPowerEU.

Co je to plán REPowerEU?

Tato iniciativa má za cíl pomoci domácnostem k rychlejší rekonstrukci vlastních obydlí, ke snížení nároků na spotřebu energie a k celkovému urychlení procesů a schvalovacích koleček pro výstavby nových solárních a větrných elektráren.

Pro běžné občany má jít o formu zvýhodněného úvěru. Ten budou moci žadatelé využít pro projektové poradenství a renovaci obydlí. Ročně tak mohou za provoz rodinného domu ušetřit i vyšší desetitisíce korun. Na projektu se podílí i společnost Budovy 21. Její ředitel očekává, že se rychlost rekonstrukcí zvýší dvakrát, v některých oblastech dokonce i třikrát. Díky tomuto projektu by měla Česká republika ušetřit více než 1,8 miliardy kubíků zemního plynu ročně.


Čtěte také: Evropská komise hodlá tvrdě zakročit. Uhlíková daň vyjde dovozce pekelně draho!


Nahradíme dovoz plynu bioplynem z biomasy

Dalším cílem projektu je i podpora výroby ekologického biometanu. Ten může plně nahradit klasický zemní plyn, další importovaný produkt z Ruské federace. Biometan se vyrábí z odpadů a udržitelně pěstované biomasy. Česko je z vlastních zdrojů schopné vyrobit 1,3 miliardy kubíků biometanu ročně. Pokud by se k výrobě biometanu přidal i zbytek Evropy, dá se tímto způsobem nahradit i pětina dováženého plynu.

V neposlední řadě se mají zjednodušit a zrychlit povolovací procesy pro výstavbu solárních a větrných elektráren. Nepředstavujte si je ale jako další zastavěná pole, která odráží sluneční záření na kilometry daleko. Tyto nové kolektory se budou umisťovat na střechy veřejných budov. Celkem by mělo Česko v dalším desetiletí zprovoznit panely s výkonem přes 10 tisíc MW. Doplní je i větrné turbíny o výkonu přes jeden tisíc megawattů.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články