Větrná energetika zažije revoluci. Způsobí ji nový vynález „větrných stěn“

Petr Bergmann
  • Tahle důmyslná stěna dokáže díky větru pokrýt účet za elektřinu
  • Dá se použit v blízkosti budov, ve městech nebo podél dálnic
  • Rozměry i použití jsou všestranné
Větrná stěna pro výrobu elektřiny
Větrná stěna pro výrobu elektřiny

Využití větrné energie by mohlo být brzy hračkou. V současné době většina větrné energie pochází z velkých větrných farem umístěných na vyvýšených místech. Objemné větrné turbíny se ale nehodí do měst. Co kdybychom využili nový druh větrné stěny, která se dá jednoduše zaměnit za zeď nebo oplocení?

Větrná stěna – Geniální nápad pro sběr energie

Americký designér a podnikatel Joe Doucet takový koncept vytvořil. Jeho větrná stěna se skládá z mřížky čtvercových tabulek, které se současně otáčejí podél 25 os (podívejte se na video). Rozměry ani formát stěny nejsou fixní, a proto lze varianty použít kdekoli, například podél dálnice nebo jako oplocení budov. Jinými slovy, větrné farmy by mohly být všudypřítomné.

V posledních letech se větrná energie stala jedním z nejoblíbenějších zdrojů obnovitelné energie nejen ve Spojených státech. Trh s větrnou energií v USA by měl do roku 2027 překročit 180 miliard dolarů. Americká vláda minulý týden oznámila své plány na stavbu mnoha větrných farem, které by měly lemovat pobřeží USA.

Doucet k tomu říká: „Je řada důvodů, proč jsou větrné farmy umístěné v oceánu. Jedná se o mohutné věže, které není možné umístit ve městech.“

Větrná stěna pro výrobu elektřiny
Větrná stěna pro výrobu elektřiny

Čtěte také: Až 80 % Čechů dává přednost obnovitelné energii, důraz kladou hlavně na cenu


Lze využít vítr v centrech měst

Na druhou stranu je nutné dodat, že oceán nebo pobřeží jsou ideálními místy pro stavbu větrných elektráren, protože se jedná o stanoviště, která nejsou blokována budovami nebo jinými překážkami. To ale neznamená, že ve městech nefouká. I když by zde pravděpodobně tradiční větrná farma nefungovala, stěny s větrnými turbínami by zde pracovat mohly.

Průměrná roční spotřeba domácnosti činí zhruba 10 000 kWh za rok. Pro její potřeby by mohla vystačit jedna stěna. Největší potenciál ale Doucet vidí ve větších komerčních budovách a ve městech, například v podobě opěrných zdí podél silnic a dálnic. Vynálezce říká: „V městských oblastech není příliš mnoho otevřeného slunečního světla, vhodného pro výrobu elektřiny. Vítr je tady ale vždy.“

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Petr Bergmann - Redaktor

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".


Komentáře


Nejnovější články