ElektrickéVozy.cz

Bezdrátové dobíjení – prodlouží dojezd elekromobilu?

  |  komentovat  |  autor:

Automobilové a technologické společnosti začaly intenzivně vyvíjet bezdrátové dobíjecí stanice pro elektromobily. Jejich výkon a cena za použití budou srovnatelné s klasickými dobíjecími stanicemi. Vyřešit by však měly především problémy s dojezdovou vzdáleností elektromobilů.

S rostoucí poptávkou po elektromobilech ve světě se rozrůstá také síť dobíjecích stanic. Jejich kvalita a výkon se přizpůsobují vývoji, který je stále rychlejší. Stanice jsou v současnosti většinou zkonstruované tak, aby dokázaly rychle, efektivně a především levně dobít elektromobil bez většího opotřebení baterie. Přesto se majitelům elektromobilů nabízí ještě komfortnější řešení, které usnadní dobíjení elektrovozidel, a tím jsou bezdrátové dobíjecí stanice.

Majitel elektromobilu může dobít své auto bez použití kabelu – stačí, aby pouze zaparkoval u dobíjecího stojanu a nastavil dobíjení. Jeho podstatou je elektromagnetická indukce. K tomu  jsou zapotřebí dvě speciální desky – jedna je umístěna na podvozku auta a druhá slouží jako podložka na parkovacím místě. Desky, které se při parkování a dobíjení nemusí nutně překrývat, zajistí přenos elektrické energie ze stanice do elektromobilu, a to stejnou rychlostí, jako v současnosti nabízejí stanice pro normální dobíjení (instalaci dobíjecích stanic pro normální dobíjení zahájila v rámci svého konceptu FUTUR/E/MOTION také společnost ČEZ). Jejich výkon se pohybuje kolem 3,5 kW a délka dobíjení je v tomto případě 4 až 8 hodin. Stejný výkon mají také bezdrátové dobíjecí stanice, které již testují některé automobilky.

Bezdrátový způsob dobíjení je stejně bezpečný jako klasický systém, se kterým pracují moderní dobíjecí stanice. Podložky v sobě mají zabudovaný čip umožňující automatické vypnutí. K němu dojde například v případě, že podložka bude zatížena váhou několika kilogramů.

Co je hlavním smyslem instalace bezdrátových dobíjecích stanic? V budoucnu by se totiž měly stát běžnou součástí některých silnic. Elektromobil by tak bylo možné dobíjet i za plné rychlosti, takže majitele tohoto vozu by již netrápila dojezdová vzdálenost. Desky by se vložily do jízdních pruhů na dostatečně dlouhé vzdálenosti, což by umožnilo dobití i 100 procent kapacity akumulátoru. Tyto pásy by tak nebyly jenom ve městech, ale i na speciálně určených dálnicích, na které může elektromobilista najet jenom kvůli dobíjení. Způsob dobíjení by se pak mohl podle odborníků nastavovat on-line, bez použití stojanu, přímo v autě.

 

Schéma bezdrátového dobíjení, se kterým pracuje automobilka Nissan (zdroj: FUTUR/E/MOTION)

 

Elektromobil by tak bylo možné dobíjet i za plné rychlosti,
takže majitele by již netrápila dojezdová vzdálenost

Nový systém dobíjení se v současnosti pouze testuje. Bezdrátovou dobíjecí stanici nedávno představila například japonská automobilka Nissan (viz obrázek nahoře). Do testování tohoto dobíjecího systému se pustily nejenom automobilky, ale také technologické společnosti, a dokonce i velká města. Vedle Nissanu se na vývoj této technologie zaměřily například Volvo, Mercedes-Benz nebo také Google. Zkušební provoz bezdrátového dobíjení zanedlouho otestuje Londýn.

Všechny společnosti vyvíjí dobíjení na stejném principu, liší se od sebe minimálně – většinou v proporcích a designu. V jednom se však všechny projekty shodují – desky budou mít nainstalované nové řady elektromobilů, které se teď vyrábějí. Do starších vozů nebude potřebné zařízení možné zavést.

zdroj: FUTUR/E/MOTION, HW.cz

ČLÁNKY:, , ,
Test: Toyota Yaris Hybrid 2017 je až nečekaně moderní a chytrá

Test: Toyota Yaris Hybrid 2017 je až nečekaně moderní a chytrá

7. 8. 2017  |    |  diskuze (0)

Nejlevnější hybridní auto od Toyoty není jen do počtu, ba naopak. Za necelých 400 tisíc korun získáte až nečekaně moderní…

Faraday Future zajel rekord v extrémním závodě Pikes Peak

Faraday Future zajel rekord v extrémním závodě Pikes Peak

12. 7. 2017  |    |  diskuze (0)

Elektromobil Faraday Future FF 91 zvládl jeden z nejtěžších závodů na světě – stoupání na horu Pikes Peak v americkém Coloradu…

Plně elektrické SUV Hyundai má stát do milionu

Plně elektrické SUV Hyundai má stát do milionu

23. 6. 2017  |    |  diskuze (1)

Společnost Hyundai se nechala slyšet, že urychlila svůj plán na uvedení prvního plně elektrického SUV s dlouhým dojezdem, byť není jasné,…

Mobilní zobrazení