Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Autem na dovolenou. Pro Čechy je to stále oblíbenější dopravní prostředek

  |  Luboš Srb  |  diskuze

Automobil je pro Čechy stále nejoblíbenějším dopravním prostředkem, který letos upřednostňují pro cesty na dovolenou ještě více, než vloni.

TIP: Zrychlí koronavirus přechod k elektromobilitě?

Vlastním autem na dovolenou letos vyrazí 65 % Čechů, což je o téměř pětinu více, než vloni. Naopak letadlo zvolilo 7 % proti loňským 22 %. Vlak využije asi 25 % Čechů a 16 % pojede autobusem. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury NMS Market Research pro automobilku Toyota mezi 1060 respondenty.

Vozidlo hodlají více použít lidé nad 35 let, kde jejich podíl dosahuje 70 %. Mladí do 24 let volí mnohem častěji vlak (40 %) nebo autobus (24 %).

Motorizovaní dovolenkáři předpokládají, že ujedou zhruba stejně kilometrů jako na obdobné dovolené v minulých letech. Zhruba 15 % z nich plánuje najet více než 1000 km, naopak 8 % jen méně než 100 km. Největším lákadlem je pro 53 % automobilistů poznávání a návštěvy pamětihodností, 45 % volí wellness pobyty a 43 % míří do hor.

Češi letos více zůstávají v Česku

Dovolené v Česku dá letos přednost 60 % Čechů, což představuje nárůst proti minulému roku o třetinu. Přibližně 35 % lidí letos dovolenou vůbec neplánuje, loni to přitom bylo jen 1 % Čechů. V příjmové kategorii do 20 000 Kč nevyjede na dovolenou 52 % Čechů, naopak s příjmem vyšším než 40 000 Kč zůstane bez odpočinku mimo domov jenom čtvrtina.

Koronavirová epidemie zásadně ovlivnila cestovní plány 9 % lidí, kteří se kvůli obavám z nákazy nebo bezpečného návratu rozhodli nejezdit na dovolenou do zahraničí. Naproti tomu na výběr nového vozu neměl covid-19 téměř žádný vliv.

ŠTÍTKY:,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení