5 důvodů, proč někteří lidé prostě nikdy nepřejdou na elektromobily!
- Elektrická budoucnost se rozhodně nebude líbit všem lidem na planetě
- Je proto potřeba si vyslechnout i názory zarytých odpůrců
- Víte, jaké jsou asi ty nejčastější argumenty proti elektrovozům?

Svět se momentálně dělí na dva tábory. Ten první elektromobily miluje a chce, aby se prosadili, a ten druhý naopak dělá vše proto, aby tomu tak nebylo. Finální rozhodnutí o budoucnosti ovšem nebude tak úplně na nás, běžných lidech, a tak asi nemá příliš velký smysl o tom polemizovat. Můžeme se však snažit pochopit oba tábory a vyslechnout si jejich názory. Proto se dnes zaměříme na 5 velkých důvodů, proč lidé nebudou chtít nikdy přejít na elektrické vozy.
1. Chybí řev motoru a vůně benzinu
Pokud jste se někdy svezli v autě se silným benzinovým motorem, tak asi souhlasíte s tím, že sešlápnutí plynu, jenž je doprovázeno uřvaným osmiválcem, je prostě skvělý prožitek. Schválně si zkuste během pěkného letního víkendu vypůjčit třeba takový Ford Mustang nebo Dodge Charger a rázem pochopíte, o čem tyto vozy jsou. Nejsou o luxusu, pohodlí nebo statusu. Jsou o prožitku z jízdy, jehož nedílnou součástí je právě bublající osmiválec pod kapotou.
2. Cena elektromobilů je stále vysoká
Mezi další faktory musíme určitě zařadit cenu. V současnou chvíli je drtivá většina elektromobilů předražená, a to nejen kvůli drahým materiálům, ale zároveň vývoji. Automobilky musí na prvních prodaných kusech zaplatit různé vývojové náklady a splatit investice do výrobních linek. Jakmile tento stav pomine, velmi pravděpodobně dojde k rapidnímu zlevnění. Pokud se ale v budoucnu podíváme na poměr cena/výkon motoru oproti „zastaralým“ spalovacím vozům, vyjde nám, že tradiční spalovák (zvlášť americký) bude vycházet levněji. To je ale věštění z křišťálové koule…

Čtěte také: Jaká je životnost baterií elektromobilů, kolik let vydrží a jaké faktory ji ovlivňují?
3. Autonomní řízení ničí požitek z jízdy
S nástupem elektromobilů se mnohonásobně zvýšila popularita autonomního řízení. V dobách přes Teslou bylo toto řešení vyvíjeno zejména firmami, které se zaměřují na přepravu osob. Tesla si byla vědoma obrovského potenciálu, a tak neváhala a implementovala systém do svých vozů. Podmínky EU se neustále zpřísňují, a tak je možné, že v budoucnu bude tato funkce povinná stejně jako bezpečnostní pásy. Co to ale znamená? Zejména spalovací vozy přijdou o další část svého „přirozeného já“, čehož se zastánci dravé jízdy s vůní benzinu obávají.
4. Nabíjení trvá déle než tankování
A jsme zase u toho nabíjení. Velká část zastánců spalovacích motorů vidí právě v nabíjení elektromobilů extrémní problém, který je pomalu až „neřešitelný“. Už nyní existují velmi rychlonabíjecí stanice, které dokážou doplnit energii ve voze z 20 na 80 % za 15 minut. Stále je to ovšem delší doba, než za jakou natankujete plnou nádrž paliva.

Čtěte také: Znáte nejhloupější mýty o elektromobilech? Některé jsou až k smíchu!
5. Neustálé vnucování názoru
Dokud se bavíme o „hospodských tématech“ a porovnáváme technologie, je to v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy se snaží EU diktovat lidem, v čem mají jezdit a výrobcům hrozí obří pokutou, pokud nesplní emisní limity. Takové výhružky nejen, že stresují podnikatele, ale také neskutečně vytáčí veřejnost. Nebýt takových popíchnutí, pravděpodobně lidé přijmou elektromobily mnohem lépe a jejich obrázek bude taktéž vypadat zcela jinak. A už jen kvůli tomu si mnozí nebudou chtít elektroauto nikdy ani vyzkoušet.
Autor článku
Roman se technologiím věnuje už přes 14 let. Píše o mobilech, umělé inteligenci i elektromobilech. Má za sebou tisíce článků, videí a statisíce sledujících na sociálních sítích.
Roman se technologiím věnuje už přes 14 let. Píše o mobilech, umělé inteligenci i elektromobilech. Má za sebou tisíce článků, videí a statisíce sledujících na sociálních sítích.









