5 aplikací, které by měl mít v telefonu každý elektromobilista

Luboš Srb

Vybrali jsme v redakci Elektrickevozy.cz celkem 5 aplikací, které ve spojení s elektromobily používáme nejčastěji a přijdou nám tedy aktuálně nejpřínosnější. Vlastně jde jen o aplikace pro vyhledávání dobíjecích míst, protože je může na svém smartphonu používat opravdu každý elektromobilista, nikoliv jen majitel daného elektromobilu, který má specifickou aplikaci pro dálkové ovládání a různé přehledy. I takové aplikace však dnes oceníme.

Aplikace pro hledání dobíjecích míst

Google mapy

Kdo by dnes neznal a alespoň někdy nepoužíval aplikaci Google Mapy, jako by byl z jiného století. S touto bezplatnou aplikací můžete nejen využívat pokročilou a chytrou navigaci, ale také jednoduše vyhledávat místa pro dobíjení elektromobilů včetně získání podrobnějších informací o konkrétních dobíječkách nebo i zkušeností reálných uživatelů. Tyto informace dokážou být někdy k nezaplacení. V Google mapách najdete všechny dobíjecí stanice například přímo přes vyhledávání v aplikaci, nebo můžete využívat veřejně dostupné mapy s vytvořenými body zájmu od dalších firem.

Plugshare

PlugShare je populární bezplatná aplikace, která slouží pro vyhledávání nabíjecích míst pro elektromobily po celém světě. Po nedávné akvizici firmy Recargo, která aplikaci vyvinula a spravovala, je však nadále zatím nejasné, co s aplikací udělá její nový majitel, firma Innogy. Každopádně jedná se o největší vyhledávač dobíječek a funguje skvěle také v České republice. Dozvíte se spoustu informací o konkrétních dobíjecích místech, ať už jde o otevírací dobu, zpoplatnění, či specifikace nabíjecích konektorů. Ale také nechybí zkušenosti od reálných uživatelů.

Chargemap

Jde o další velmi pěkně zpracovanou a taktéž bezplatnou aplikaci s přehledem dobíjecích stanic po celém světě, včetně České republiky. I zde naleznete spoustu potřebných informací a specifikací či zkušeností reálných uživatelů, takže můžete lépe naplánovat své zastávky na dobíjecích stanicích. Jestli je aplikace lepší nebo horší než Plugshare se říct nedá, nicméně pokud budete využívat obě dvě, možná někdy zjistíte, že co neumí jedna aplikace, umí ta druhá. A opačně.

Polyfazer

Krásným příkladem je bezplatná aplikace Polyfazer, která ovšem na rozdíl od předchozích aplikací vyhledává dobíjecí stanice ze sítě Polyfazer. A ty jsou zpravidla u různých restaurací, sportovních areálů, či dalších podniků, které si pořídily dobíjecí stanice a tímto způsobem nabízejí svým zákazníkům službu navíc. Ale pozor, za dobíjení přes Polyfazer se platí a není to zrovna dvakrát levné. Přesto se někdy může více hodit dobít elektromobil právě přes Polyfazer, než pak cestovat k jiné mnohem vzdálenější veřejné dobíjecí stanici a zaplatit tak za to svým časem.

Plugsurfing

I tato aplikace je bezplatná a nabízí přehled dobíjecích míst pro elektromobily, a to dokonce včetně aktuální obsazenosti míst na jednotlivých nabíječkách, resp. nabíjecích konektorech. A to se někdy může zatraceně hodit. Akorát tyto informace neposkytují všichni provozovatelé dobíjecích stanic, v České republice lze tímto způsobem sledovat obsazenost třeba na dobíječkách společnosti PRE. Ale i tak je opět vhodné využívat tuto aplikaci jako doplněk k ostatním aplikacím a na základě všech získaných informací o konkrétních dobíječkách si pak vybrat to nejlepší místo pro dobíjení elektromobilu.

Aplikace pro ovládání elektromobilů

A pak jsou tady také aplikace pro dálkové ovládání a různé přehledy u konkrétních elektromobilů. Nutno však říct, že zatím takovou možnost nabízí jen třeba Tesla, Volkswagen (Car-Net), či Nissan (NissanConnect EV). A v případě dalších pak musíte volit kostrbaté řešení v podobě pořízení automobilové diagnostické jednotky OBD-II, která dokáže bezdrátově posílat alespoň některé informace přes aplikaci do chytrého telefonu. Každopádně třeba v případě Tesly a Volkswagenu můžete elektromobil předvytopit/předvyklimatizovat, zkontrolovat stav nabíjení baterie na dálku, či najít zaparkované auto přes mapu, to vše i z druhého konce světa.

Suma sumárum, tyto, ale i další aplikace mohou zpříjemnit život elektromobilistům, zejména pokud jde o hledání nejlepších dobíjecích míst pro elektromobily. Doporučujeme využívat kombinace různých aplikací a upřednostňovat pak například dobíjecí stanice, které lépe vyhovují vašim požadavkům – pokud máte méně času, využijte rychlodobíjecí stanice, nebo pokud máte dost času, využívejte ty cenově dostupnější. A pak je tady ještě jedna aplikace, která však není k dispozici pro telefony, ale přesto se někdy velmi hodí – EVmapa.cz, přes kterou můžete využít opět další dobíjecí stanice, které jsou však zpoplatněné a ovládání přes mobilní prohlížeč není tak jednoduché a příjemné, jako přímo přes aplikaci.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články