Znáte divnější autobus? Na střeše má solární panely a šetří palivo nezvyklým způsobem
- Německý startup Sono Motors představil svůj nový projekt
- Tím je pokrytí střechy autobusu v Mnichově solárními panely
- Jak probíhá testovací provoz a co lze od projektu očekávat?

Mnichovský dopravní podnik (MVG) se podílí na novém projektu společnosti Sono Motors. Ta prostřednictvím tiskové zprávy odhalila, že do testovacího provozu v ulicích Mnichova nasadí nezvyklý autobus. Ten za sebou táhne druhou část autobusu, jehož střecha je pokrytá solárními panely, které mají sloužit k napájení vozu.
Mají solární autobusy smysl?
Cílem celého experimentu je vyzkoušet a zjistit, zda by měl takový systém solárních panelů na střeše a bocích konvenčního autobusu smysl. Připojený autobus, na kterém testování aktuálně probíhá, využívá sluneční energii například na provoz topení, klimatizace či zatáčení vozidla. Díky tomu šetří životní prostředí, protože nepotřebuje energii ze spalovacího motoru.
Celkem 20 kusů solárních panelů na střeše zabírá asi 12 m², přičemž zajišťují výkon 2 kW. Jejich využití by mělo ročně u jednoho vozu ušetřit až 6,5 metrických tun CO². Kromě toho dojde ke snížení nákladů na palivo či servis, protože údržba solárního vozu je méně náročná.

Čtěte také: Největší solární střecha v Česku! Uživí 1400 domácností a nabije i elektromobily
Systém se hodí i elektrobusům
Zatímco aktuálně je tzv. CO² batoh nainstalovaný pouze na vleku konvenčního autobusu, tak by dle společnosti Sono Motors našel využití i u elektrobusů. U těch by mohly solární panely sloužit jako další systém nabíjení, který by mohl pomocí energie ze slunce prodloužit dojezd elektrického autobusu.
Kromě prodloužení dojezdu by také mohlo dojít ke snížení času, který by elektrobus strávil na nabíjecích stanicích. Dle vyjádření německého startupu by panely na elektrobusech mohly zvýšily skrze konstantní nabíjení celkovou životnost vozu i jeho baterií.