Tesla vyloučila z testování autopilota FSD Beta řidiče, kteří se nevěnovali řízení
- Autopilot Tesly má být jednoho dne schopný zcela autonomní jízdy
- Stále je však nutná opatrnost a i s FSD Beta se má řízení věnovat člověk
- Musk uvedl, že provinilce vyloučili z testování funkce

Podle Elona Muska přelomová verze autopilota Tesly označovaná jako FSD Beta (Full Self-Driving Beta) přišla na podzim loňského roku, kdy někteří vybraní jedinci měli unikátní možnost si předčasně vyzkoušet a automobilce pomoci s potřebným zdokonalováním budoucího plně autonomního řízení.
To v Česku vychází již na 200 tisíc korun, ačkoliv je funkce stále označovaná jako beta a odpovědnost zůstává na lidském řidiči, nikoliv autopilotovi. Nehledě na to, že v našich končinách je autopilot Tesly poněkud svázaný legislativou a nesmí nabízet vše, co už s přehledem zvládá ve Spojených státech.
Testování přelomového Tesla Autopilota (FSD Beta)
Společnost Tesla se snažila do beta testování zapojit ty nejschopnější a nejodpovědnější řidiče, aby se vyhnula případným malérům. A to se ji povedlo, protože k dnešnímu dni podle Muska nebyl registrován jediný případ nehody s nejnovějším autopilotem, FSD Beta. Ten už přitom několik měsíců jezdí v běžném provozu za mořem a donedávna bylo v programu beta testování zapojeno asi 1 000 řidičů, ať už z řady zaměstnanců Tesly, tak i veřejnosti.
Čtěte také: Tesla Full Self-Driving Beta – Podívejte se, jak jezdí výrazně vylepšený autopilot

Americká automobilka však nyní podle slov Muska odstranila z beta testování některé řidiče, kteří prý „nevěnovali dostatečnou pozornost“. Tesla to zjistila jednoduše tak, že minitoruje řidiče za volantem přes kameru v kabině. Ano, tohle mohl být celkem problém, protože někteří šťastlivci se hned chlubili tím, že mají FSD Beta a snažili se jít kolikrát až za hranu, aby natočili co nejzajímavější video na YouTube.
Tesla zvedá počet testerů
Současně teď Tesla rozšiřuje program FSD Beta na celkových 2 000 řidičů, které opět vybrala sama nebo z řady zájemců. To by se mělo brzy změnit, protože Musk aspol pracují na jednoduchém tlačítku, přes které bude možné během 1-2 týdnů stáhnout FSD Beta do své Tesly. Počet testerů by díky tomu se měl zvednout zhruba 10x. Tím větší práci ale Tesla zřejmě bude mít, aby zatočila s těmi, kteří nebudou dodržovat podmínky testování.
Čtěte také: Hacker zveřejnil, co všechno sleduje vnitřní kamera v elektromobilech Tesla

Je samozřejmě otázkou, na kolik je tohle správné. Majitelé elektromobilů Tesla si za převratnou funkci plně autonomního řízení zaplatili, ale slibovaný příchod se stále odkládá, navíc odpovědnost za případnou nehodu zůstává stále na nich, nikoliv na Tesle. Ta se ale očividně bojí toho, že případné bouračky a pochybení autopilota by mohly vyvolat otázky a nedůvěru v používání autonomního řízení.
Musk ještě oznámil, že v dubnu má vyjít výrazný update FSD Beta, který opět povýší autopilota Tesly na novou úroveň.
Co si myslíte vy? Je rozhodnutí Tesly správné, že vyřazuje z programu beta testování ty, kteří nedělají to, co chce automobilka? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem!
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.