Startup přišel s technologií, díky které mohou elektromobily jezdit zadarmo

Pavel Škopek
Tesla Model Y s plně roztaženými solárními panely DartSolar | foto: DartSolar
Tesla Model Y s plně roztaženými solárními panely DartSolar | foto: DartSolar

Spojení fotovoltaiky a elektromobility se přímo nabízí. Ze slunce vyrobíte elektřinu, kterou následně využijete pro provoz svého elektromobilu. Nejčastěji se tímto způsobem využívají domácí solární elektrárny, ze kterých se elektřina ukládá do baterie, ze které přes domácí wallbox dobíjíte. Kalifornský startup DartSolar se tuto myšlenku rozhodl zjednodušit. Nabízí přídavné solární panely přímo na střechu auta.

Univerzální řešení pro každého

Univerzální solární střešní nosič DartSolar obsahuje šest nízkoprofilových fotovoltaických panelů, které se dají využít nejen ve spojitosti s Teslou. Panely jsou upevněny na lehkém hliníkovém rámu a celá sestava, která dále obsahuje 3D tisknutelné komponenty a teleskopické trubky z nerezové oceli se životností přesahující 10 let, váží včetně střešních ližin pouhých 39,5 kilogramu.

Každý ze solárních panelů má výkon 160 wattů, což dává celkový maximální výkon 960 wattů. V kompaktní konfiguraci jsou odkryty dva panely, které poskytují až 320 wattů energie, a to i během jízdy. Pro ty, kteří potřebují více energie, obsahuje design posuvné mechanismy, které rozšiřují sestavu o další dva panely vpředu a dva vzadu.

Energie generovaná fotovoltaickými panely se přenáší do externího bateriového zdroje a následně do baterie vozidla pomocí nabíječky úrovně 1 nebo 2. Tento flexibilní systém je kompatibilní s jakoukoli značkou záložních baterií, což z něj činí praktické řešení pro každého majitele elektromobilu hledající možnosti nabíjení mimo síť. Podle DartSolaru může systém přidat elektromobilu 16 až 32 kilometrů dojezdu denně, a to díky odhadovanému dennímu energetickému výstupu kolem 5 kWh.

Vyplatí se to?

Za celou sestavu včetně záložní baterie si DartSolar účtuje nemalých 3 450 dolarů (83 000 korun). První zájemci si nicméně mohou solární panely rezervovat za vratný poplatek 99 dolarů (2 400 korun) s tím, že až bude příští rok produkt připraven k odeslání, zaplatí jen 2 950 dolarů (71 000 korun).

K možnosti dodání mimo Spojené státy výrobce na svém webu mlčí. Je otázka, zda by se něco takového v našich zeměpisných šířkách za tuto cenu vůbec vyplatilo. Přece jen u nás slunce nesvítí tak intenzivně jako v Kalifornii.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články