Američané přichází s revoluční výrobou vodíku, je daleko levnější a ekologičtější
- Společnost SG H2 Energy odhalila revoluční způsob výroby vodíku
- Nový proces je levný, ale zároveň také velmi ekologický
- První zařízení brzy vznikne v Kalifornii

Společnost SG H2 Energy se chystá vybudovat nové zařízení na výrobu „čistého“ vodíku. Zařízení se bude nacházet v americkém státu Kalifornie. Firma zároveň tvrdí, že její způsob výroby vodíku je levný a extrémně ekologický.
Existuje vůbec „čistý“ vodík?
Údajně má nový proces dokonce menší uhlíkovou stopu než výroba vodíku elektrolýzou vody vyvolanou pouze pomocí obnovitelných zdrojů energie. Ta je totiž v současnosti považována za asi nejvíce ekologickou metodu. Kromě šetrnosti k životnímu prostředí má nový proces být také mnohem levnější. Oproti zmíněné elektrolýze by mělo jít o čtyři až pětkrát nižší cenu.
Zařízení bude jako surovinu využívat papírový odpad a recyklovanou vodu. Obě ze surovin budou poskytnuty městem Lancaster, které bude také částečným vlastníkem samotného zařízení.
Výstavba začne již brzy
Podle plánů by výstavba vodíkové továrny měla začít v prvním čtvrtletí příštího roku a začátek výroby je naplánován na třetí čtvrtletí roku 2023. Ročně by zařízení mělo při plném provozu vyprodukovat asi 3850 tun vodíku. Zároveň bude spotřebováno přibližně 42 000 tun recyklovaného odpadu.

Čtěte také: Americká firma slibuje zásadní vodíkovou revoluci, která konečně dává smysl
Cena je pro úspěch vodíku klíčová
V současnosti se stále většina vodíku vyrábí pomocí fosilních paliv, a proto není jeho využívání příliš ekologické. Pokud by se ale podařilo zajistit, aby byla většina vodíku vyrobena pomocí obnovitelných zdrojů energie, stal by se z něj například poměrně výhodný nástroj pro dlouhodobé skladování energie, který je zároveň šetrný k životnímu prostředí.
Analýza od společnosti IHS Markit naznačuje, že vodík vyrobený pomocí obnovitelných zdrojů by se mohl stát cenově konkurenceschopný přibližně v roce 2030.