Nedostatek paliva jako příležitost pro elektromobily? Lidé začínají podléhat panice

Samuel Novotný
  • Nová studie zkoumala počínání motoristů během nedávné krize
  • Nedostatek fosilních paliv donutil spoustu lidí popřemýšlet o přechodu k elektromobilitě
  • Kolik lidí si takovou možnost připustilo a o jakou šlo demografickou skupinu?
Ve Velké Británii řeší akutní nedostatek paliva
Ve Velké Británii řeší akutní nedostatek paliva

Nová studie, která hodnotila počínání britských motoristů během nedávného nedostatku fosilních paliv, odhalila, že až třetina řidičů začala více zvažovat nákup elektromobilu. Se studií přichází společnost Volkswagen Financial Services, přičemž v ní zahrnula 2000 britských řidičů.

Na přelomu září a října letošního roku se v Británii vyskytnula nenadálá situace. Některé pumpy totiž oznámily nemožnost sehnat si dodávky paliva, což vyústilo k panickému skupování paliv, kvůli kterému se na benzinkách tvořily fronty. Některé pumpy kvůli tomu musely omezit, kolik paliva si zákazníci mohou koupit, jiné zase kvůli vyprodání paliva zavřely.

Je nedostatek paliva příležitost pro elektroauta?

Výsledky studie společnosti přináší zajímavé zjištění. Až 30 % lidí ve věku od 18 do 24 let a 31 % lidí v rozmezí 25 až 34 let se přiznalo k tomu, že podlehlo panice a skupovalo zásoby paliva. Pro porovnání pouze 7 % lidí ve věku od 55 do 64 let a 3 % lidí ve věku mezi 65 a 74 lety panice také podlehlo.

Zajímavější však je, kolik lidí nedávná krize donutila přehodnotit svůj pohled na elektrické vozy. Průzkum totiž říká, že více jak třetina dotazovaných přiznala, že po krizi je pravděpodobnější, že jejich příštím vozem bude elektromobil. Celkem 32 % Britů pak zase přiznalo, že je pravděpodobné, že si v budoucnu koupí elektromobil z druhé ruky.

Fosilní paliva proti elektřině
Fosilní paliva proti elektřině

Čtěte také: Každý pátý člověk zemřel v roce 2018 kvůli fosilním palivům, říká nová studie


Adopce elektromobilů je (zatím) pomalá

„Elektrická vozidla se nikdy netěšila takové popularitě, jako tomu je dnes. Z našeho výzkumu je pak jasné, že nedávná palivová krize poptávku po elektromobilech a jejich nových technologiích nabyla novým impulzem. Ani to však stále nestačí na to, abychom naplnily vládní cíle na dekarbonizaci. Přijetí elektrovozů musí být ještě větší,“ prohlásila Rebecca Whitmore z britské odnože společnosti Volkswagen Financial Services.

Ačkoliv to prý moc řidičů nevnímá a neví, tak průměrná délka jednotlivé cesty automobilem v Británii je méně jak 16 km. To znamená, že používání elektromobilu by se mělo navzdory jejich představám hodit do každodenního života většiny lidí. Je tedy jen otázkou času, než cena elektrovozů klesne a elektromobily se tak v Anglii dočkají masivní adopce.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články