Nečekaný krok zpátky? Texas zdaní elektromobily, majitelé jsou pobouřeni

Tomáš Richter
  • V americkém Texasu schválili novou reformu
  • Ta se týká zdanění majitelů elektromobilů
  • Paušální roční daň je ve výši 200 dolarů
Toyota bZ4X test
Toyota bZ4X test

Elektromobil je povětšinou vnímán jako dopravní prostředek budoucnosti. S jeho vlastněním se může také pojit několik důležitých benefitů, ať už jde o levnější energie, možnost jezdit bez dálniční známky, lepší možnosti parkování v centru některých měst apod.

Další daň pro elektromobily

S ohledem na zvyšující se podíl elektrických vozů na trzích se však stále častěji hovoří o způsobech jejich zdanění. Například ve Velké Británii se rozhodli, že od roku 2025 zavedou spotřební daň na elektromobily.

Šlo de facto o první pomyslnou vlaštovku, nicméně v dohledné budoucnosti budou následovat další. To ostatně dokládá i nová reforma, kterou již brzy zavedou v americkém Texasu, informuje server CNET.

Volkswagen ID.4 nabíjení na wallboxu
Volkswagen ID.4 nabíjení na wallboxu

Čtěte také: Konec zvýhodnění elektromobilů! Velká Británie od roku 2025 zavede silniční daň


V Texasu ročně zaplatí 200 dolarů

Návrh, který by měl nastolit rovnost mezi vlastníky elektrických a konvenčních vozů, již prošel nutným schvalovacím kolečkem ve Sněmovně reprezentantů s tím, že roční taxa byla stanovena 200 amerických dolarů, tj. cca 4 300 korun. Výše této částky zprvu spustila velmi vášnivou debatu, protože se zdála být nepřiměřená.

Za její obhajobou stála argumentace, že Texas z valné většiny financuje údržbu a opravy silnic z daní, jež do státní kasy přichází od majitelů klasických spalovacích aut.

Jenže v jejich případě se nedá mluvit o jednotné míře zdanění. Například u vozidel s vyšší spotřebou je stejná, tedy 200 dolarů, ale pokud se bavíme o vozu se spotřebou kolem 7 litrů na 100 kilometrů, tak je přibližně poloviční.

Právě toto zjištění přilákalo pozornost kritiků, kteří tvrdí, že mnohem přísněji by měly být postihnuty spalováky, už s ohledem na fakt, že v jejich případě nedošlo více než tři dekády k žádné zásadní změně.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články