Muž dostal výpověd za to, že si v práci nabíjel elektromobil ze zásuvky

Petr Bergmann
  • Nabíjet elektrická zařízení v práci bez dovolení není možné
  • Německý soud ale potrestal i zaměstnavatele
  • Ten musel zaměstnanci, který si v práci nabíjel elektromobil, vyplatit 8 000 eur
Volkswagen Golf GTE 2020
Volkswagen Golf GTE 2020

Německý recepční dostal výpověď, protože si v práci nabíjel svůj elektromobil. Prokázaná škoda činila pouhých 40 eurocentů a případ se dostal až k německému pracovnímu soudu.

Je nabíjení telefonu a elektromobilu porovnatelné?

Rodák z Duisburgu pracoval od roku 2018 jako recepční v mládežnické ubytovně místního Sportparku a pravidelně si vybíral večerní směny. Podle jeho výpovědi došlo 12. ledna 2022 k nouzové situaci. Infotainment jeho hybridního Volkswagenu Golf hlásil prudký úbytek kapacity baterie. Muž se rozhodl napojit automobil pomocí prodlužovacího kabelu na zásuvku na chodbě ubytovny a baterii dobít. Přitom ho přistihl vedoucí ubytovny.

Recepční se snažil svého šéfa přesvědčit, že jednal v nouzi a pouze chtěl mít jistotu, aby dojel z vozidlem domů, ale šéf byl neúprosný a 27letý recepční dostal okamžitou výpověď. To si ale zaměstnanec nenechal líbit a svého zaměstnavatele zažaloval u státního pracovního soudu. Jedním z důvodů také bylo, že z jeho pohledu bylo tolerováno, že si zaměstnanci mohli dobíjet soukromé věci jako mobilní telefony, tablety, elektrokola, elektrokoloběžky a podobně. Proč si tedy nedobít elektromobil?

Elektřina ze sítě
Elektřina ze sítě

Čtěte také: ČEZ zveřejnil nové ceny za nabíjení elektromobilů v roce 2024


Za neoprávněnou výpověď vysoké odškodné

Šéf argumentoval, že nabíjení auta nebylo ojedinělé. Recepční údajně svůj elektromobil nabíjel nejen 12. ledna 2022, ale celkově přibližně 10×. Žalobce sice v den sporu nabíjel svoje auto jen krátce a odcizil elektřinu v hodnotě pouhých 40 centů, došlo ale k výrazné ztrátě důvěry. Šéf ještě dodal, že žádná firemní tolerance k nabíjení soukromých zařízení neexistuje a domovní řád nabíjení dokonce zakazuje!

Soudci ale měli jiný názor a sdělili, že domovní řád platí pouze pro hosty a nikoli pro zaměstnance. A přihlédli i k tomu, že zaměstnavatel toleroval nabíjení jiných elektrických přístrojů. Elektromobil je sice podstatně větší elektronické zařízení, ale k výpovědi dojít nemělo a v dané situaci mělo být dostačující napomenutí zaměstnance, uvádí deník Bild.

Soud následně rozhodl o odstupném pro bývalého zaměstnance ve výši 8 000 eur a zaměstnavatel mu musí také vystavit pozitivní pracovní posudek. Výpověď se sice ruší, ale pracovní poměr se znovu neobnoví, protože v očích soudců již neexistuje reálný základ pro obnovení další spolupráce.


Autor článku

Petr Bergmann - Redaktor

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".


Komentáře


Nejnovější články