Majitelé spalovacích aut budou zuřit. Benzínky neumožní tankování starším vozům

Diana Křížová
Zákaz aut se spalovacími motory | foto: Unsplash, úprava: Roman Macháč
Zákaz aut se spalovacími motory | foto: Unsplash, úprava: Roman Macháč

Dillí zavádí kamery s AI na čerpacích stanicích, které zabrání tankování starým autům. Cílem je snížit smog a zlepšit kvalitu ovzduší ve městě.

Dillí zavádí přísná opatření proti znečištění

Indické hlavní město Dillí dlouhodobě patří mezi nejznečištěnější metropole světa. Smog zde pravidelně dosahuje nebezpečných hodnot a ohrožuje zdraví milionů obyvatel. Místní úřady proto zavádějí nové opatření, které má výrazně snížit emise z dopravy.

Jak uvádí The Indian Express, od konce března 2025 budou na čerpacích stanicích instalovány speciální kamery s umělou inteligencí, které rozpoznají registrační značky aut a určí jejich stáří. Tento krok navazuje na dřívější snahy omezit provoz starých automobilů, které už v Dillí neměly mít povolení k jízdě.

Přesto se jich po městě stále pohybují tisíce – majitelé si totiž našli způsoby, jak zákaz obejít. Nový systém kontroly na čerpacích stanicích má být daleko účinnější a znemožnit řidičům, aby s neekologickými vozy nadále jezdili.

Město však neplánuje bojovat proti znečištění jen zákazem tankování. Úřady zvažují i další kroky, například rozšíření veřejné dopravy nebo dotace na ekologičtější automobily. Cílem je nejen snížit emise, ale také pomoci lidem přizpůsobit se novým pravidlům a podpořit udržitelnější způsoby přepravy.

Auto na čerpací stanici
Auto na čerpací stanici

Kamery s umělou inteligencí na čerpacích stanicích

Implementace kamer s umělou inteligencí na čerpacích stanicích představuje inovativní přístup k řešení problému znečištění ovzduší. Tyto kamery budou schopny automaticky rozpoznat registrační značky automobilů, propojit je s databází vozidel a určit tak jejich stáří. Pokud systém identifikuje auto starší 15 let, čerpací stanice mu odmítne prodat palivo.

Zavedení tohoto systému vyvolalo mezi obyvateli Dillí smíšené reakce. Zatímco někteří podporují opatření jako nezbytný krok k ochraně veřejného zdraví a životního prostředí, jiní vyjadřují obavy ohledně dopadu na sociálně slabší vrstvy obyvatelstva, které si nemohou dovolit novější vozidla. Opatření může způsobit problémy především těm, kteří jsou na svém starším autě závislí pro každodenní dojíždění do práce nebo podnikání.

Místní úřady proto zvažují doprovodná opatření, jako jsou dotace na nákup ekologičtějších vozidel nebo rozšíření veřejné dopravy, aby zmírnily negativní dopady na tyto skupiny obyvatel. Kromě toho se diskutuje o možnosti zavedení přechodného období, které by lidem dalo více času na přizpůsobení se novým pravidlům. Klíčovou otázkou zůstává, zda se nové opatření podaří v praxi efektivně prosadit a do jaké míry skutečně přispěje ke zlepšení kvality ovzduší v Dillí.

Auto se spalovacím motorem znečišťující životní prostředí
Auto se spalovacím motorem znečišťující životní prostředí

Omezování starších vozidel ve městech po celém světě

Dillí není jediným městem, které přijímá opatření k omezení provozu starších vozidel s cílem snížit emise. V Evropě již několik let fungují nízkoemisní zóny, kam mají přístup pouze ekologická vozidla. Například v Londýně musí řidiči starších automobilů platit vysoké poplatky za vjezd do centra, zatímco v Berlíně mají vozy nesplňující přísné emisní limity vjezd zcela zakázán.

Švédsko plánuje od ledna 2025 zavést zákaz vjezdu spalovacích motorů do vybraných městských oblastí. Výjimku dostanou pouze auta splňující emisní normu Euro 6 a elektromobily. Podobná pravidla už platí v Miláně, kde se do historického centra dostanou jen ekologická auta, zatímco starší modely si za vstup připlatí.

Evropská unie chce jít ještě dál – od roku 2035 plánuje zakázat prodej nových vozidel se spalovacími motory, což má podpořit přechod k elektromobilitě a snížit emise skleníkových plynů. Tento zákaz bude platit ve všech členských státech a má zajistit, že po roce 2050 už na silnicích budou převážně jen bezemisní dopravní prostředky.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila, jak důležité je správné složení. Teď se stejným nadšením rozkládám problémy udržitelné energie. Fascinují mě technologie, které mění svět dopravy – od elektromobilů po vodíkové palivové články. Mám ráda inovace, které dnes vypadají jako sci-fi, ale brzy budou součástí našich každodenních životů.


Komentáře


Nejnovější články