Konec vodíkových aut? Za celý loňský rok se v Česku neprodalo ani jedno

Diana Křížová
Vodíkové auto
Vodíkové auto

V roce 2024 vzrostl zájem o elektromobily v ČR, zatímco vodíková auta stagnovala. Nedostatečná infrastruktura a vysoké náklady odrazují spotřebitele.

V roce 2024 se na automobilovém trhu v České republice odehrály významné změny v oblasti alternativních pohonů. Zatímco elektromobily zaznamenaly výrazný nárůst, vodíková auta se ocitla na okraji zájmu spotřebitelů.

Vodík na vedlejší koleji: Prodeje stagnují

Vodíková auta, která měla být jednou z klíčových technologií budoucnosti, se v roce 2024 prakticky vytratila z českého trhu. Za celý rok nebylo registrováno jediné nové vodíkové auto, což je výrazný pokles oproti roku 2023, kdy se jich na silnicích objevilo alespoň šestnáct. Tento trend ale není výjimečný pouze pro Českou republiku. I v Německu, které dlouhodobě podporuje rozvoj vodíkové infrastruktury, zaznamenaly prodeje vodíkových vozidel meziroční propad o 70 %.

Za nízkým zájmem stojí především několik překážek. Tou hlavní je nedostatečná infrastruktura čerpacích stanic. V Česku jsou aktuálně pouze dvě veřejné vodíkové stanice – v Praze a v Litvínově – což je pro běžného řidiče značně omezující. Dalším problémem jsou vysoké pořizovací náklady vodíkových vozů. Například Toyota Mirai, jeden z mála dostupných modelů na trhu, se v Česku prodává za více než 1,7 milionu korun. V kombinaci s drahou výrobou a komplikovaným skladováním vodíku to odrazuje nejen zákazníky, ale i automobilky, které přehodnocují své strategie.

Toyota Mirai
Toyota Mirai

Elektromobily na vzestupu

Naopak, registrace elektromobilů v Česku v roce 2024 výrazně vzrostly. Bylo registrováno 10 933 nových bateriových elektromobilů (BEV), což představuje meziroční nárůst o 64,7 % a tržní podíl 4,7 %. Nejprodávanějším modelem byla Tesla Model Y s 2 006 registracemi, následovaná Teslou Model 3 (1 656 registrací) a Škodou Enyaq (1 641 registrací). Celkově bylo ke konci roku 2024 v Česku provozováno více než 36 000 osobních bateriových elektromobilů.

Za tímto růstem stojí několik faktorů, včetně podpůrných programů, jako je Záruční program Elektromobilita Národní rozvojové banky, který k 6. lednu 2025 podpořil 6 052 vozidel kategorie M1. Důležitou roli hraje také rozšiřující se infrastruktura nabíjecích stanic a rostoucí nabídka modelů elektromobilů na trhu.

Budoucnost alternativních pohonů

Současné trendy naznačují, že bateriové elektromobily budou i nadále dominovat trhu s alternativními pohony. Vodíková technologie však může najít uplatnění v jiných oblastech dopravy, jako jsou nákladní vozidla nebo autobusy, kde její výhody mohou převážit nad nevýhodami. Klíčovým faktorem pro budoucí rozvoj vodíkových aut bude investice do infrastruktury a technologický pokrok, který by mohl snížit náklady a zvýšit efektivitu tohoto pohonu.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila, jak důležité je správné složení. Teď se stejným nadšením rozkládám problémy udržitelné energie. Fascinují mě technologie, které mění svět dopravy – od elektromobilů po vodíkové palivové články. Mám ráda inovace, které dnes vypadají jako sci-fi, ale brzy budou součástí našich každodenních životů.


Komentáře


Nejnovější články