Je pravda, že jízdou na elektrokole spálíte víc kalorií než normální cyklisté?

Luboš Srb
  • Je elektrokolo jen pro lenochy nebo i pro pořádné sportovce?
  • Jízda na kole patří mezi zdraví prospěšné aktivity, ale jak je to s tzv. baterkáři?
  • Vysvětlíme, jak to tedy s tím elektrokolem a výdejem energie vlastně je!
Elektrokolo Reevo má opravdu unikátní design
Elektrokolo Reevo má opravdu unikátní design

Lidé milují jízdu na kole a v posledních letech tento trend ještě vzrostl, i díky pandemii. Jedna věc je dělat něco pro svoje zdraví fyzickou aktivitou a druhá, že vlastně tolik neznečišťujeme životní prostředí jako jízdou autem. Ať už jsou ale důvody jakékoliv, tak Česko dlouhodobě patří mezi cyklistické velmoce a národy, které obecně cyklistiku prostě milují.

Elektrokolo prostředkem k lepšímu zdraví?

Jednou z odvěkých otázek kolem elektrických kol je rozhodně přínos na poli zdraví. Opravdu můžeme jízdou na elektrokole spálit nějaké ty kalorie a zhubnout? Může být výdej energie dokonce větší, než při jízdě na klasickém kole? Když odpovíme jednoduše, tak už legendární Jaromír Jágr na to před lety přišel, nicméně basketbalista Satoranský mu to dal pořádně sežrat, a tak byl oheň a střeše.

Základem je samozřejmě mít elektrokolo vybavené tzv. pedal asistentem, kdy se můžete nejen vést, ale k tomu musíte šlapat, jinak se vám asistence elektromotoru vypne a kolo postupně setrvačností dojede. Takže je to taková pozitivní motivace. Na oko to může vypadat, že elektrocyklisté přezdívaní baterkáři nedělají tolik pro své zdraví, ale opak je pravdou.


Čtěte také: Reevo představuje zcela revoluční elektrokolo. Existuje vůbec nějaká konkurence?


Jaromír Jágr na elektrokole
Jaromír Jágr na elektrokole

Co říkají studie, pokud jde o zdraví, hubnutí, či kalorie

Studie publikovaná v časopisu Transportation Research Interdisciplinary Perspectives, které se zúčastnilo 10 000 osob, zjistila, že lidé na elektrokole pak vlastně cvičí víc než normální cyklisté. Jak je to možné? Jednoduše proto, že díky přídavnému pohonu jsou lidé schopni jezdit častěji a na další trasy, takže pak ve výsledku ujedou dále a spálí více kalorií, takže mohou i snáze zhubnout.

Státní univerzita Miami University zase přišla se studií, kdy jízda na normálním kole představuje vyšší zdravotní rizika, protože se cyklisté vydají ze všech sil a enormní zátěž pro tělo není nic dobrého. Lepší je tedy jezdit na elektrokole s menším okamžitým výdejem energie, ale po delší dobu, a tedy ve výsledku spálit víc kalorií a jízdu si i víc užít.


Čtěte také: Na rychlé elektrokolo bude potřeba mít řidičák, říká návrh zákona


Elektrokolo RipCurrent S ST
Elektrokolo RipCurrent S ST

Kolik kalorií člověk spálí jízdou na elektrokole?

Nejnovější čísla pak zveřejnila firma Juiced Bikes, která prodává opravdu pořádná elektrokola. Z testu modelu RipCurrent S ST vyšlo najevo, že jízdou do kopce na elektrokole s tlustými pneumatikami a využitím asistence se stupněm 2 (přičemž stupeň 1 je pro skutečné sportovce a stupeň 5 pro méně zdatné cyklisty – pozn. redakce) bylo během 45 minut spáleno 498 kilokalorií, což vychází na 668 spálených kilokalorií za hodinu. Jde o stejně fyzicky náročnou aktivitu, jako například hraní basketbalu nebo když hasič likviduje požár.

Tvrzení, že na elektrokole se nezapotíte, tedy není správné. Ale záleží na tom, s jakou pomocí coby baterkář jedete a samozřejmě také v jakém terénu a jak často na elektrokole jezdíte. Protože z toho pak vychází energetický výdej a zdravotní benefity. Na elektrokole můžete klidně spálit víc kalorií než při jízdě na klasickém kole, ale ať už jedete na jakémkoliv kole, mělo by vás to primárně bavit, protože tam vlastně všechno začíná a končí.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články