Jak zvládnout požár elektromobilu? S novým vynálezem stačí jen 20 sekund

Martin Skořepa

Někteří lidé si představují požár elektromobilu jako stoleté peklo na zemi, kvůli kterému spotřebujeme všechnu vodu z oceánů a hasiče budeme muset naklonovat, aby jich bylo dost. Realita je samozřejmě podstatně méně dramatická, ačkoliv média často tvrdí něco jiného, šokujícího. Nehledě na statistiku, že je mnohem větší pravděpodobnost požáru spalovacího než elektrického auta…

Rozhovor: Jak (ne)bezpečné jsou požáry elektroaut podle hasičů?

Pokud z chemie víte, co je hoření za chemickou reakci, pak jistě víte, že bez vzduchu běžně nic nehoří. A na základě toho de facto fungují různé metody hasení, ať už jde o využití vody, pěny, nebo snad písku, apod.

Bez vzduchu (kyslíku) tedy není požár a toho teď využila i norská firma Bridgehill, která vyrobila speciální plachtu pro snadné a především rychlé zvládnutí požáru všech aut, nejen elektrických, ale i konvenčních spalovacích.

Jak snadno se dá zvládnout požár elektromobilu?

Plachtu o rozměrech 6 x 8 metrů a hmotnosti 28 kilogramů stačí přetáhnout přes hořící vozidlo a s pomocí speciální nehořlavé vrstvy z křemíku dojde ke kompletní izolaci požáru a znepřístupnění přísunu vzduchu (kyslíku). Bez něj jde teplota rychle dolů a požár se dostane během pouhých 20 sekund pod kontrolu.

TIP: Spalovací auta hoří 11x častěji, než elektromobily. V ČR shořelo 0 elektroaut

Na následujícím testu, kde byl elektromobil Nissan Leaf (test) zapálen paradoxně s pomocí benzínu, se můžete podívat, jak byla po deseti minutách hoření nasazena plachta a za méně než 20 sekund klesla teplota z 1 000ºC na 350ºC. Podle výrobce má být plachta na autě (a nemusí jít o požár elektromobilu) alespoň 20 minut, aby došlo k pozastavení požáru, a až poté se postarat o následky požáru.

Každopádně díky izolaci do vzduchu neunikají žádné škodlivé látky a požár je rychle kontrolovaný, takže pak už jen stačí naložit s ohořelým vrakem patřičným způsobem. Plachta se dá navíc používat i opakovaně. Bridgehill doporučuje, že se jejich vynález může uplatnit třeba na parkovištích například v nákupních centrech, dále na čerpacích stanicích či nabíječkách, letištích, v tunelech, atd.

zdroj: Bridgehill

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články