Hrozí blackout! Elektromobily nebude kde nabíjet, varuje Kalifornie
- V Kalifornii se v létě elektromobily možná ani nerozjedou
- Kvůli očekávaným výpadkům elektřiny budou muset vozy na vedlejší kolej
- Je to jedno z varování, které upozorňuje na současné nedostatky energetické sítě

Americkou Kalifornii si každý představí jako domov Hollywoodu, drahé vozy, bohaté Američany a luxus všude kolem sebe. To je ale jen ta příjemná a nejznámější stránka tohoto státu. Právě vzhledem k horkému a suchému počasí se tato země zvláště v letních měsících často potýká s velkými výpadky elektřiny. A jak si dovedete představit, dokáže to způsobit nemalé potíže.
Letní požáry v Kalifornii mohou opět způsobit výpadky proudu
Kalifornský úřad pro energetiku vydává varování o zvýšené hrozbě dalších výpadků. A to v důsledku vzniku požárů, které ničí i elektrické vedení. Nejen, že se elektřina nedostane k jednomu až čtyřem milionů domácností, ale ovlivní to ve velkém i životy rodin s elektromobily. Kalifornie totiž patří mezi státy s největší podporou elektromobility.
Podívejme se ale na tento problém v obecnější rovině. Kalifornii zasahují letní požáry, severní země mohou být omezeny hlubokými mrazy, jiné státy bývají často pod náporem silných hurikánů nebo tornád. Pro takový případ koneckonců nemusíme chodit příliš daleko. I když se poloha našeho státu zdá být jako jedna z nejstabilnějších, i my jsme se přesvědčili o křehkosti naší domoviny.

Čtete také: Způsobí elektromobily a čisté zdroje energie příští ekonomickou krizi?
Energetika je stále velmi křehká
Evropská unie i další autority po celém světě nyní protěžují elektromobilitu kudy to jen jde. A je to pochopitelné, jednou se skutečně bude jednat o převažující způsob dopravy. V takovém případě budeme mít před domy pouze vozidla závislá na „zásuvce“. Co se s těmi vozy ale stane v případě velkého blackoutu?
Zdravotnická infrastruktura, domácnosti a služby musí dostat přednost. Důležitější bude i hromadná doprava a individuální způsob přepravy se ocitne až na posledním místě. Ze symbolu pohodlí a luxusu se stane něco, co budeme moci využívat na příděl a nejspíš jen v případech nutnosti. Přechod k elektřině se zdá být jako rozumný krok, minimálně kvůli zvýšení kvality ovzduší a ochraně naší planety.
Příliš uspěchaný proces ale může mít za následky přílišný tlak na dodávky energie a zatím nedostatečnou kapacitu pro uspokojení veškeré rapidně se zvyšující poptávky. Podle analytiků se spotřeba energie do roku 2040 zvýší o 40 %. A to bez zrychlené výstavby nezávislých obnovitelných zdrojů energie nebudeme schopni pokrýt. Navíc se tím budeme moci lépe chránit proti případným masivním výpadkům energie. A kdo ví, možná budeme v budoucnu využívat vozy místo jízdy pro napájení našich obydlí.
Autor článku

Matouš se zajímá o moderní technologie, zejména v oblasti automotive. Baví ho vše digitální, ideálně s Androidem. Ve volném čase se věnuje úpravám rodinného vozového parku nebo vyráží na kole.
Matouš se zajímá o moderní technologie, zejména v oblasti automotive. Baví ho vše digitální, ideálně s Androidem. Ve volném čase se věnuje úpravám rodinného vozového parku nebo vyráží na kole.









