Energetickou hustotu baterií zdvojnásobíme, tvrdí BMW
„Když jako základ vezmeme technologii, kterou v současnosti využívá elektromobil BMW i3, budeme do roku 2030 schopni zdvojnásobit energetickou hustotu bateriových článků – a tím pádem také akční rádius vozidel našich zákazníků,“ tvrdí Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG.
Nové supermoderní centrum pro baterky
Společnost BMW Group v Mnichově otevřela nové supermoderní technologické výzkumné centrum bateriových článků. Novinářům z celého světa zde ukázala nejmodernější laboratoře, výzkumná zařízení a prototypové systémy. Nicméně jde spíše o příslib do budoucna, než že by nám najednou byla v Německu ukázána nějaká revoluční technologie.
„Technologie bateriových článků je klíčovým faktorem úspěchu našich elektrických vozidel, protože ovlivňuje jak provozní vlastnosti, tak i náklady na výrobu baterií. Naše bezkonkurenční znalosti a zkušenosti v rámci celého hodnotového řetězce zajišťují, že budeme vždy na špici technologií. Můžeme specifikovat přesné požadavky, které chceme získat, stejně jako použité materiály a podmínky,“ uvedl Zipse.
BMW začalo s elektromobilitou nebo obecně elektrifikací poměrně brzy a mělo náskok před konkurencí třeba díky hybridům, popř. plug-in hybridům jako je BMW i8, nebo třeba i elektromobilu BMW i3 (test), který přišel již v roce 2011. Ovšem v poslední době zaspalo a prodejně se mu již oproti novým modelům konkurence tak nedaří. Mluví se o tom, že kvůli tomu dokonce končí šéf bavorské automobilky, Harald Krüger, protože náskok doslova promrhal.
BMW chce být lídrem
Nové technologické centrum by mělo přispět k návratu na vedoucí pozici, pokud jde o elektrifikaci vozidel. BMW zde bude mapovat celý hodnotový řetězec technologie bateriových článků – od výzkumu a vývoje přes složení a odpovědnost velkosériové výroby. Samozřejmě bude vyvíjet budoucí generace bateriových článků a zaměřovat se přitom na aspekty důležité pro zákazníky, jako je zlepšování energetické hustoty, dostupného maximálního výkonu, životnosti, bezpečnosti, nabíjecích charakteristik a výkonových charakteristik za různých teplot, stejně jako snižování ceny baterií. Ale také řešit klíčové otázky, jako je např. recyklace baterií. Cílem je získat až 90 % materiálů zpět.
BMW Group investuje do nového technologického centra celkem 200 milionů EUR a zaměstnává zde 200 lidí.
TIP: Baterie budoucnosti? Tyto nové typy mají největší šanci uspět
Co můžeme čekat?
Společnost restrukturalizovala své dodavatelské řetězce pro přicházející pátou generaci vysokonapěťových baterií a v roce 2020 začne s přímým získáváním kobaltu a lithia pro bateriové články. To zajišťuje naprostou transparentnost, pokud jde o původ těchto dvou surových materiálů pro baterie. K tomu se přidává fakt, že relevantní dohody zajišťují spolehlivý přísun těchto materiálů do roku 2025 a dále. V budoucnosti bude kobalt získáván přímo z dolů v Austrálii a Maroku a lithium z řady zemí včetně Austrálie.
Společnost nastavila jasné cíle pro prodeje svých elektrifikovaných modelů. V roce 2021 by měly tvořit čtvrtinu ze všech vozů prodaných BMW Group v Evropě. Toto číslo by mělo vzrůst na jednu třetinu v roce 2025 a polovinu všech vozů prodaných v Evropě v roce 2030. Pro dosažení těchto cílů nabídne BMW do roku 2023 výběr z 25 elektrifikovaných modelů. Platformou pro dosažení tohoto cíle jsou flexibilní architektury čistě elektrických modelů, plug-in hybridních vozů i automobilů se spalovacími motory, které automobilce dovolují rychle reagovat na měnící se okolnosti. Více než polovina z 25 modelů bude mít čistě elektrické systémy pohonu.
Autor článku

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.