Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Cena až 120 Kč za pouhou 1 kWh? Realita u dobíjecích stanic ČEZ

  |  Luboš Srb  |  200 komentářů

Od října umožnila společnost ČEZ zákazníkům platit za dobíjení elektromobilů na jejích dobíjecích stanicích jednorázově, tedy například pro cizince či občasné zákazníky ČEZu jednodušším způsobem, než si rovnou pořizovat tarif. Jenže realita ukazuje, že se může takové nabíjení až neuvěřitelně prodražit. Ve světě si nikdo nic podobného ještě nedovolil.

Jednou z výhod elektromobilů jsou jejich výrazně nižší provozní náklady, tedy až na některé výjimky. Díky novince společnosti ČEZ v podobě jednorázových plateb může zákazník za 1 kWh elektřiny zaplatit až 120 Kč, jak nás upozornil jeden z pravidelných čtenářů. V našem reálném případě, kdy jsme nabíjeli zhruba 1 hodinu a dobili jsme za tu dobu 7 kWh, jsme se dostali na cenu 62 Kč za 1 kWh, čili ve zkratce – podle řekněme ilustračního příkladu jsme zaplatili téměř 6x více (!), než kdybychom jezdili na pohonné hmoty. Záleží, jak dlouho nabíjíte a také jakou část baterie nabíjíte (z 0 do 80 % je to vždy rychlejší, než zbývající část). V některých případech tedy může být situace příhodnější, jindy naopak ještě šílenější. Ale to se nikde nedočtete. Dokonce ani na faktuře.

Společnost ČEZ nedávno zavedla tzv. jednorázové platby jako alternativu například pro cizince, kteří nemají zřízené a zkrátka si ani nebudou chtít zřizovat zdejší tarify u energetických společností, resp. provozovatelů veřejných dobíjecích stanic. Ponechme teď stranou, že společnost ČEZ provázely u jejích dobíjecích stanic přes léto technické problémy, a tudíž zpřístupnila veškeré své dobíjecí stanice všem zájemcům zcela zdarma. I bez tarifu. Nedávno společnost koupila řešení v podobě aplikace Polyfazer, která umožňuje právě jednorázové platby za dobíjení. Ovšem snad ani ten největší skeptik nečekal, že by jeden z propagátorů elektromobility mohl nasadit až tak nereálné ceny, o jakých tady mluvíme. A místo aby šlo o ceny za kWh, jak je ve světě běžné, nasadil počítání na minuty, tedy za čas strávený na dobíjecím místě.

Tip: Parkování s elektromobilem v ČR? Je to nečekané peklo

Pojďme tedy počítat. V našem praktickém případu jsme zaplatili 440 Kč za pouhých 7 kWh. Při průměrné spotřebě 14 kWh/100 km u našeho redakčního Volkswagenu eGolf tedy zaplatíme neuvěřitelných 880 Kč (!) za 100 km dojezdu. Při ceně benzinu řekněme 30 Kč za 1 litr bychom při počítané spotřebě u klasického auta řekněme 5 litrů na 100 km zaplatili 880 Kč u elektromobilu místo 150 Kč u spalovacího auta. Jiné výdaje na provoz v tomto případě neuvažujeme. Elektřina by tedy nejen že nebyla levnější než pohonné hmoty, ale ještě je dokonce až téměř 6x dražší (!). Opravdu je tohle v pořádku?

ČEZ aktuálně provozuje již 127 veřejných dobíjecích stanic. A patří tak mezi největší provozovatele v České republice. Nicméně nastavení výrazně vyšší ceny u jednorázové platby za dobití dává vážný důvod k zamyšlení, proč se k takovému kroku společnost odhodlala. Je to jen chybně nastavená cena? Je to záměr, jak získat více pravidelně platících zákazníků tarifu s neomezeným dobíjením za pětistovku měsíčně? Nebo je to náznak toho, že chce na elektromobilitě vydělat, co jen to jde, například na nicnetušících cizincích? A co na to majitelé elektromobilů?

Doplněno: ČEZ: Platby za dobíjení elektroaut ladíme, přijdou změny

ŠTÍTKY:, , , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
70 Comment threads
130 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
133 Comment authors
davidPavelLacasTomášMaraB Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Martin iOn
Martin iOn

Jen bych doplnil ceník ČEZu:
DC: 9 Kč / min. vč. DPH
AC: 1,8 Kč / min. vč. DPH

s tím, že původně do konce roku (aktuálně do odvolání) platí sleva 30% z uváděných cen

(veřejně dostupný na elektromobilita.cz/edee/content/file/pro-media-2018/10-rijen/cenik-primych-plateb-za-jednorazove-dobiti-cj.pdf)

takže oněch 120Kč/kWh je ještě se slevou 30%… bez slevy bychom se bavili o ceně cca 170Kč/kWh!!!!

A přitom by stačilo změnit účtování místo času za skutečně odebrané kWh a hned by jedna kWh stála “jen” (1,8 až) 9 Kč

Ota
Ota

vsak 9Kc je za 1kW a zbytek je za distribuci .. ten stojan a draty k nemu proste neco stoji – postavit a udrzovat. i to parkovaci misto u nej bude nejaky ten pozemek s nejakou cenou

Eman Fiala
Eman Fiala

Hele Oto, takže za benzin by se také mělo připlatit, stojany stojí spoustu peněz a stojí na pozemku, který také není zadarmo. Takže si každý koupíme cisternu a postavíme si ji před barák. Je vidět, že jsi myslitel

Franty
Franty

Hele Emane, v ceně benzínu je samozřejmě už započítáno to parkování a pozemky a tak.. Neblbni, prosím tě.

Ota
Ota

vsak ti jen pisu, z ceho se sklada cena tankovani elektriny. kdyz to rozpocitac na pocet vozu nebo natankovanych kW, tak treba vyjde. v benzinu nafte plynu uz to rozpocirano je a pac jw vic zakazniku, cena bude nizsi, mysliteli

Krkowitz von Milowitz
Krkowitz von Milowitz

Jenže takhle kapit-izmus nefunguje tam se bud ničí konkurence z volného trhu (poviným % elektro aut právě benzínky či dotovanými obnovytelnými zdroji ty ješ zajišťují bezpečnou dodávku) či naopak skouší co si ještě můžou dovolit vůči odběratelům služeb či zboží a jejich státu. V LTO taky zákazník nepocítil ušetřenou cenu daně jen se pak diví kdyš mu auto netáhne i když natankoval premiový produkt protože odešlo TURBO.

Rozum
Rozum

No to v CEZu navrhol asi nejaky cerstvy absolvent VSE, paradna cenova politika, asi im nedoslo ze ked dost dobre nastvu zakaznika tak im ten stojan moze niekto poliat neekologickym benzinom a zapalit. Schvalne, kto bude viac rozcarovany. Nech zije vycuranost.

No name
No name

Ty jsi kokot, že?

Anonym
Anonym

V mnoha případech ČEZ na vybudování nabíjecích stanic dostal dotace.

harry
harry

vole!!!!!!!

petr
petr

no a stejne je to prasarna chapu ze maj naklady ale co si to dovolujou to si mysli ze maj cesi v hlave piliny

Cez
Cez

Jo mysli, a mnoho opravdu ma

Ufo
Ufo

Nedělej debila že sebe

Michal
Michal

no, nevim. Myslim, ze to co se zde popisuje je blbost. Pokud se podivam do aplikace Polyfazer, tak vidim cenu dobijeni na DC 7,20Kc/minuta. Kdyz se vezmu moje vcerejsi dobijeni, kdy jsem dobijel na DC do 83%, spotreboval jsem 21kW a cas na nabijecne 24minut tj 172Kc za 21kW = 8,22Kc/kW. Kde vidite problem? Pokud nekdo dobiji na DC do 100% a nebo necha nabite auto na nabijecce a odejde, tak se nemuze divit, ze plati jako mourovatej. A je to tak spravne. Ucel nabijecich stanic na nabit a uvolnit misto dalsim. Ne si z nabijeci stanice delat parkoviste.

pete
pete

za 21kw 172 penez? to mi prijde drahy

Jura
Jura

Pokud je to takhle zavedl bych stejný systém u benzinek kde u stojanů “parkují” trotli co v klidu uvnitř lemtaj kafe a ostatní čekaj až dobumbají.

Pepíno II
Pepíno II

Jasně, přijedu do fronty a vedle už projely 3 (slovy tři vozy) a ten chuj chlemcá kafe a že by snad odjel na parkoviště, tak prej já si to zaplatil. V severský zemi je nabíjení zdarma, jen je nedostatek stojanů. U nás jsem zatím na nabíječku nenarazil, na hlavních tazích, ceny asi určují ti, co maj měsíčně půl mega a čtvrtletní odměny 4x do roka po mega. Asi mají málo. Já mám půl mega čistýho tak za 4 roky. Bratr Pepíno II

jedninka
jedninka

Není problém nasytit milion hladových, je problém nasytit tisíc nenažraných

bod
bod

Nemáte pravdu, kdysi jsem dělal ajťáka v obřím hotelu, střídali jsme se tam tři. a ředitel nám říkal: Se zvýšením platu o tisícovku pro vás tři nemám problém. potíž je, když chce přidat dvě tři stovky dvěstě pokojských.

Kup si raději kolo
Kup si raději kolo

no nevim, ale když zustaneš stát nekde na dálnici v zácpě to je fakt výhodný si dobít jen neco přes půlku kapacity. Šak von tě nekdo odtáhne a ušetříš ještě víc.

Karel
Karel

Za kolowato to nebude nikdy, taková je dohoda. Stanice, technologie atd. , jsou dost drahý, cena proudu marginální. Zákazník si platí čas u nabíjecí stanice. Pokud nabiješ rychle, máš to levný. Vystřídá se víc zákazníků. Pokud máš lowcost auto, kde je nabíjecí proud třeba 100kw, tak se prohneš. Pokud nabíjíš 180kw, tak stejné množství proudu máš za půlku. Tak to je, zvyknou si všichni….

Rad
Rad

Až “pumpaři” zjistí, že cena el. ve špíčkách, které toto nabíjení způsobí, nebude marginální, zavedou “palivový příplatek” :-)

Roman
Roman

Promiňte Karle,že se Vám do toho pletu,ale malá technická.Proud je v ampérech (A) a kW jsou příkon anebo výkon.Ale jinak už vidím večer na Jižňáku,jak stojí tisíce aut u tisíců stojanů.Logicky,ukrutný průřez přívodních kabelů,trafostanice… jak říkám : “Fyzika se přečůrat nedá” :-) Přeji hezké odpoledne.

Pavel
Pavel

Romane, souhlasím s Vámi. Ještě by to ale někdo měl vysvětlit našim (ne/vy)voleným (zás)tupcům v Bruselu :-(

Zdeněk
Zdeněk

No

Laco
Laco

Je to dávno, co jsme se učili, že příkon se udává ve voltampérech VA. Výkon pak z něj dostaneme násobením účinností. Pro baterie elektromobilů bude však podstatné to, jakou kapacitu energie do baterie z nabíječky dopravíme, tj. kolik dobijeme kWh. Pokud se týká nabíjení na sídlištích, tak to v případě, že nežijí na sídlišti naši romští spoluobčané, nebude takový problém. Europoslanci momentálně řeší novelu Ohmova zákona a v případě schválení této novely má být, dle názoru našich europoslanců, nabíjení elektromobilů zcela bez problému. Ještě že máme tak vzdělané politiky, jinak by elektromobilita byla v háji.

Lacas
Lacas

a dvě atomové elektrárny k tomu

pete
pete

neznam proud 100kw.?

fic
fic

Kájo, zkus vystřídat pár zákazníků, co vědí jak vypadá proud 100kW, a pak nás zas pouč. Ju?
Sem uplně vodvázanej z takovej moudráků. Asi je Kája politik…

Zdeněk
Zdeněk

dá se to vyjádřit vlastně i v kW. P=UxI a při konst. U=220 V je pak výkon P (kW) přímo úměrný proudu I (A). Takže vyjadřovat proud v kW až taková blbost není, je to jen trochu nešťastné… :-)

Kalfa
Kalfa

Jistě, v tomto případě je napětí konstanta, ale nic to nemění na faktu, že takhle hloupě se nevyjádří nikdo se základní znalostí elektřiny.

Simer
Simer

Takže vlastně odpor jde vyjádřit ve voltech. Hmm

Kalfa
Kalfa

Jsi si jist, že víš o čem píšeš? kW je jednotka výkonu, nikoliv proudu.

Laco
Laco

A to vám tam ještě nezapočetli daň, která slouží k naplňování měšce fondu dopravní infrastruktury (ročně cca 60 miliard korun).

MaraB
MaraB

Tohle je vec, kterou si spousta priznivcu elektromobility neuvedomuje. Spotrebni dan na benzin a naftu je aktualne nekde okolo 14 Kc na litr. Az tenhle prijem statu vypadne vlivem poklesu spotreby PHM, kde asi stat bude hledat pokryti vypadku prijmu? Pak se budou lide divit, jak draze vyjde 1 km jizdy elektromobilem :-(

David
David

Cemu se tu divite proboha? CEZ je firmo jako kazda jinak, ktera jako kazda jina existeje z jedineho duvodu, zisk. Neni to charita. Kdyby vedeli, ze jim tam blbci budou ,,tankovat,, 200KC za KW, tak tam tu cenu daji. A ja bych to udelal take.

mmm
mmm

Taky pravda, na druhou stranu bohudik za konkurenci. Sice nemam em (zvazuji teprve vyhody a nevyhody) ale prislo mi od tech smejdu pekne blahoprani k novemu roku s navysenim ceny o 8%. Zitra prechazim k rwe. Ani ne tak kuli cene, jako kuli drzosti formy toho oznameni :) I kdyz mozna i kuli cene, u cezu mam jen 1 nemovitost, u rwe 4, takze i ta cena je trochu jinde….

Martin
Martin

kuli…kuli….kuli…Kvůli čemu jsi marnil čas ve škole?

Kuli hrášek
Kuli hrášek

Tož kuli vždycky dostal, tak co?!?!?
Též znám…

Pepíno II
Pepíno II

Jednorázovou platbu za dobíjení bych bral, když druhorázová bude za nula kaček. Jen je otázka, aby pak ty cifry neměly místo Kč €

Profesor Fifin
Profesor Fifin

co se ti nelibi? Dyk to má správně,kuli kjavinám čas ve škole nemarnil

Tomáš
Tomáš

Od Čez k Innogy(RWE) to je jako z bláta do louže…

nasrat
nasrat

tak seš debil

Milda
Milda

ČEZ je stále ještě většinově státní podnik

Michal
Michal

Tak znova CEZ neni statni podnik, ale akciova spolecnost s vetsinovou ucasti Statu.

harry
harry

ty budeš taky pěknej dáreček – jelito

Ufo
Ufo

ČEZ by se měl vyvlastnit hajzlove ještě budem platit 5 krát víc za elektřinu abi měli zas velké odměny,nebojte budem tankovat s obecního osvětlení to budou tankovací stojany.myslim že už teď platíme dost za hovno v tydle posrany republice

KoJaK
KoJaK

No jistě! Kupte si všichni elektromobily a pak nás všechny energeticvké firmy natáhnou! Elektrika bude pak tak drahá a benzín tak levný, že domácnosti pojedeou na domácí elektrocentrály na naftu/benzin a předraženou elektrikou budeme krmit své předražené elektromobily :-) Přeháním, vím … ale představte si tu absurditu! Je jasné, že jakmile se díky elektromobilům začne zvyšovat poptávka po el. energii, její cena poroste! A poroste tak i cena pro domácnosti, podniky .. následně zboží atd. A teď si představte ještě jednu kuriozitu, když některého toho eurokomunistu napadne, že státní kasa přišla díky poklesu prodeje tradičních paliv o desítky MLD ze… Číst vice »

Thud
Thud

Krátké, ale výstižné! Bohužel lidé nepřemýšlí, takže to dopadne přesně tak, jak píšete

fic
fic

No, bohužel to tak asi bude.
Ale my, co jezdíme už roky na elektriku, se snadno se zaplacenými auty a zkušenostmi o nabíjení, celou problematikou snadno prosmykneme. Už jen tím, že se známe, a je mezi námi spousta elektrárníků, a tam ke zdražení nedojde… Až ti největší nevěřící Tomášové, a zásadní fosiláři přesednou do EV, přijde na 1000% zdražení a zdanění, na to můžete vzít jed. Ale nějaký rok to ještě veme… A ty leta budu v klidu na elektriku jezdit a šetřit.

Kalfa
Kalfa

Broučku, nepřijde ti trochu chucpe, že ti tvoje ježdění platí celý národ z blbých doplatků na “obnovitelné “zdroje ?

Petr Ondráček
Petr Ondráček

Nepřeháníte, systém je postavený na tom aby se veškerý světový autopark zaměnil za elektro. Přitom je elektroauto staré asi 120 let, jenom se neprosadilo, nebyla vůle. Nyní je to opačně, vůle je aby se prosadilo. A začne se znovu, od začátku, aby bylo zase co produkovat a aby se udržela pracovní místa. Krizí má automobilový průmysl čím dál více.

Ross
Ross

To máte pravdu, elektromobil byl na světě dříve, ale jak na potvoru se objevila ropa. Pokud by jezdila auta na elektropohon od prvopočátku, procházela by vývojem stejně jako vozy se spalovacími jednotkami. Kdoví na jaké úrovni by se v současnosti elektomobily nacházely – myslím tím, že by byly zcela jinde než ty vozy jaké v současnosti existují. Teď se prostě neskutečně tlačí na pilu, eurošmejdi by chtěli zázraky, ale vývoj nemůže předběhnout poznání. Automobilky jen “vaří” z toho co se o elektřině a materiálech ví.

Jirka_1
Jirka_1

Elektromobil nebyl na světě dřív, ale jako první překonal rychlost 100 km/h. A pak zdechl na nevhodné akumulátory.

Anonym
Anonym

Elektromobil (rok 1835) byl na světě dřív, než automobil na spalovací pohon. Wikipedie : Za historicky první elektromobil je považován vůz sestavený holandským profesorem Sibrandusem Stratinghem a jeho asistentem Christopherem Beckerem roku 1835.[12] Tedy přibližně 50 let před prvním automobilem se spalovacím motorem.

Kalfa
Kalfa

Ono to není tím, že nebyla vůle. Nebyly dost lehké a výkonné akumulátory. To se sice změnilo, ale také se mezitím změnil elektrizace všech oblastí lidské činnosti, představ si, že v době o které píšeš, chirurgové operovali při petrolejkách. Čili není to jen o vůli změnit pohonné medium. Začnu odzadu: problém první – dobíjecí stanice. Kde budou, kolik jich bude muset být? Problém druhý – rozvodná síť. Ty dobíječky se budou muset něčím krmit, znamená to kompletně překopat infrastrukturu. To překopat není obrazný výraz, skutečně se bude muset překopat většina ulic a chodníků, kvůli výměně kabelů. Ty kabely se budou… Číst vice »

Daniel
Daniel
asd
asd

Já bych to tak nepřeháněl, pokud veškerý vozový park v ČR (včetna náklaďáku) přejde na elektřinu vzroste její spotřeba v ČR jen o 15%. Což není taková trága, aby byl důvod jí zdražovat. Ten propad příjmu ze spotřební daně je věc druhá a tam si to stát určitě někde vykompenzuje, otázka je kde.

Sam
Sam

V ČR jsem kamion na baterky viděl akorát v hračkářství, tam fakt dobíjecí baterky tu spotřebu nezvýší.

kup si kolo
kup si kolo

o 15%? Pokud budou všechny elektronáklaďáky stát na vagónech a ovce budou chodit do práce pěšky tak by to mohlo vyjít. Chodil jsi do školy? A co matika?

asd
asd

Kdo chce matiku, dostane matiku :-) Pár dat na začátek: 1W=3600J, takže je zbytečné počítat v Joulech, jsou to pak jen větší čísla. benzín = 8,89 kWh/l = 32.00 MJ/L nafta =9,96 kwh/l = 35.86 MJ/L podíl neobnovitelné energie dle CONCAWE (Asociace olejářských firem pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost v těžebním průmyslu) od těžby po distirbuci: benzín 0,14 -> výroba benzínu: 8,89*0,14= 1,2446kwh/l (pozn: z toho je 33% těžba, 60% zpracování, zbytek je přeprava) nafta 0,16 -> výroba nafty: 9,96*0,16= 1,5936 kwh/l pro zajímavost bioethanol 0,49, bionafta z řepky 0,33 Kralupy a litvínov zajišťují cca 75% domácí spotřeby, zbytek… Číst vice »

Rad
Rad

Akorát že cena energie v ČR je víceméně daná cenou v SRN. A pokud hošani na západ v nejbližších pár letech odstaví své jaderné elektrárny, začnou masově elektrifikovat a tím spotřebovávat víc, než mají a s nějakým zpoždením jim jejich bratři z východu přestanou dodávat těch 19 TWh, poleze tam cena nahoru ne pomalu, ale velmi rychle. A potom by byl jakýkoli výrobce u nás padlý na hlavu tady tu energii dodávat “nezdraženou”, když ji může exportovat a inkasovat víc peněz. Když OPEC zdražil koncem 70. ropu, náš rudý bratr se s tím taky nemazal a internacionální pomoc, nepomoc, nasolil… Číst vice »

Kalfa
Kalfa

Jenže porovnáváš neporovnatelné, přepočítávat energetický výkon uhlovodíkových paliv je sice hezké, ale jak říkal Ota Pavel :Khownu. Jen malý příklad: když vyrobíš litr benzínu a schováš tak, aby nevyprchal, ještě za 2O let bude mít de facto stejnou energetickou hustotu, nabij si akumulátor a zkus cca za týden odjet.

jakub
jakub

Placate nesmysle. za 1. zivotnost dnesniho bezninu tak aby neposkozoval motor je max 3-6 mesicu. protoze aditiva.
za 2. nabiju baterii a za 1 mesic ubytek 2%.

Lukaso
Lukaso

I teď, když venku mrzne? : – ) Radši to teď nezkoušej, ale taky názor . . .

Pepíno II
Pepíno II

Už je to v návrhu, budou to maxiekodaně, jednorázově 40.000 kč, nebo ročně 10.000 až 16.000 kč, podle toho co za vozidlo to bude, opravdu nechme se překvapit a ti zásTupci do Bruselu ani nemuseli, ti jsou stále u nás, ministři se střídají, ale zásTupci zůstávají. Stejně jako u nás už máme 3. ředitele, ale ten cre ten je tam pořád a to tam dělám 12 let

Michal
Michal

Male pocty, pokud 30% vozoveho parku v CR prejde na elektro a z tech bude “tankovat” najednou 10% tj instalovany odber vzroste sice 0 pouhych 9000 MW, ale jedno zasadni ale, naklady na rozvodnou sit budou, no ponekud vetsi a co chybejici spotrebni dan??? A narocnost jak dostat potrebnou sit i mimo prumyslove zony??

Romík
Romík

Vážený Asd ČR tu potřebnou energii již má v nejhorším případě se omezí například vývoz elektřiny kterou dodává Temelín. Jestli se nemýlím tak 100% výkonu jde na vývoz do zemí jako je Rakousko Německo Belgie které mají přece pouze čistou energii, A dělá to pokud se nemýlím 13,9 GWh. Pokud by státy jako Česko a Francie přestali energii vyrobenou z jádra vyvážet, energetický grid se v těchto zemích defakto okamžitě zhroutí. Je opravdu zábavné, že toto nikde nahlas neuslyšíte. Jenže ten skutečný problém je, jak chcete množství takové energie dostat do nabíjecích stanic? Ta přenosová soustava u nás prostě neexistuje.… Číst vice »

Kalfa
Kalfa

Nezhroutí, stačí odbudit vinutí alternátorů a přivřít přívod páry. Pár vteřin sice bude v síti přepětí, ale to je asi tak všechno.

Profesor Fifin
Profesor Fifin

Šak nejde o procentuální spotřebu. Na tu sere bílý tesák. Jde o vytvoření závislosti na dodavatelich, stejně jako dnes většina musí čerpat palivo na benzínkách, tak i pak většina bude muset využít “elektro čerpačky” A ještě u toho budou chrochtat, že nejsou lůzři a že na to maj:-). Plebs bude řvát jak odnes, že to je drahé a kulo s tím nadělaj. CHceš jezdit, plať holoto

Kalfa
Kalfa

15%? Zlatý voči. Ale abych se pokusil nikoho neurazit : přidej odkaz.

Robert Burian
Robert Burian

No jasné jak facka. Nakonec bude opravdu elektromobil luxus a energitický giganti si budou mastit kapsu. A co se týče ekologie? Ta nikoho z nich nezajímá a ekologická zátěž se přesune jinam. A jak lze již léta pozorovat, tak to bude asi někde u nás a ne na západ od našich hranic. Přistavíme Temelín a pak budeme vyvážet “nepotřebnou” elektřinu ven. No a k nám bude proudit ekologická energie z obnovitelných zdrojů z Německa, ale jen když nebude zrovna potřeba. Zatíží naší přenosovou soustavu a ztráty opět budeme hradit.

rrren
rrren

v Kalifornii, kde tě elektro aut jezdí už docela dost, přemýšlejí o danění. Zda danit paušálem, za vlastnictví, či výkonově, za ujeté km zjištěné přes GPS.

Haha
Haha

Kalifornice je levičácký stát.

Rad
Rad

Ale i levičácký soudruh musí platit za údržbu silnic. Samo a Seto to za něj neudělají a ostatní jim taky nebudou půjčovat dokenkonečna.

Kalfa
Kalfa

A aqky už několik let balancuje nad propastí krachu.

Rad
Rad

Spotřební daň, si myslím, soudruzi budou časem řešit mýtem za každý ujetý km i po okreskách. Nakonec je to nejspravedlivější systém. Do toho po bolševicku zamontují sazby podle euronormy s tím, že elektroauta i když jsou to těžká hovada ji budou mít nejmenší. Než si teď kupovat elektroauto za 900tis. to si radši vezmu benziňáka za 400 a za zbytek akcie ČEZu. Tím lze obrátit smutek nad osudem, který stejně neovlivním, v radost nad vydařenou investicí. Oni už eurobratři Němci za pár let svým vypínáním atomovek zařídí vše potřebné. Kdo ty peníze nemá, stejně nemá nad čím moc přemýšlet a… Číst vice »

Moravec
Moravec

Nejsem odborník ale napadlo mě,co si tak koupit jako rezervní dobíječku elektrocentrálu a vozit jí v kufru auta

josef
josef

to nemyslíš vážně

jakub
jakub

Bohuzel jedna automobilka to vazne mysli. Zoufalci v BMW a jejich i3 s REXem (rotaxem) :)

motor
motor

Ta elektrocentrála která ma spotřebu cca.0,5-3l za hodinu vůbec není špatná věc to vozit v elektromobilu….

Rad
Rad

Jenže při el. výkonu v řádu jednotek kW s tím budete dolovat 50km dojezdu několik hodin. Což je trochu nepraktické za cenu toho, že to zabírá v kufru docela dost místa. Jestli pak pro ty, co mají dojezd naknap nakonec nebude lepší ten plug-in hybrid.

pete
pete

a neni nahodou v povinne vybave ..)))))

Kalfa
Kalfa

Bude.

qwerty
qwerty

ve vozíku.

Pepíno II
Pepíno II

Na to už přišli v Top Gearlu před cca 10 lety, první pokus jen na baterky, pak instalovali naftovou elektrocentrálu s padajícím komínkem, jen amatérský Pininfarina. Yazid ze seriálu Hubert a Staller převzal know houw a začal předělávat golfové vozíky na platformě indického Tatu, jenže skončil dřív než začal, Tatu se totiž položila

Kalfa
Kalfa

Nedostatečný výkon, to aby ses zaparkoval u hotelu a v klidu se vyspal, než baterku aspoň torchu oživí.

Laco
Laco

Naprosto špatné. Moderními trendy jsou hybridy 2. generace. Klasická baterie na pohánění elektromotorů a baterie propojeny s dynamy, která budou poháněna šlapáním řidiče i potenciálních cestujících a to přes řetězové rozvody. Výhody těchto hybridů jsou zřejmé. Ušetří se el. energie, chlapi budou mít menší pivní mozoly a ženské štíhlejší nohy. Celá republika bude zdravější. A pokud vyplivne baterie, tak můžete šlapat.

tonda
tonda

Máte pravdu. Vzpomeňte si, kdy si hodně domácností zavedlo přímotopy, jaké pak bylo skokové zdražení el. energie.

Petr
Petr

Přesně tak o PHM nebude zájem,tak proč to nekompenzovat,že…atˇplatí ne chce nabít tak plať….elektromobily to je nesmysl….a tu eletriku bude vyrábět kdo a pokud bude nedostatek tak co…půjdeš pěšky protože na to nebudeš mít…

Bohouš
Bohouš

?

Ty vole
Ty vole

S vasi fylozofijo by lidi i ted jezdili porad jenom na konich a lodkach na rece :)

Daniel
Daniel

Neporoste, cena el. energie spíše klesá. Cena el. energie se řídí burzou. Pokud nějaká akciovka jako ČEZ nasadí takovou cenu, pak to jen zkouší za co to prodá. Kdyby tohle měl nasadit do domácností, tak by neuspěl. Nejen kvůli tomu, že by se do něj opřel okamžitě regulátor, ale proto, že by si sami pod sebou podřezali obchodní větev.

Radim
Radim

A pak si kupte el.”ekoauto”,to se vyplatí :D :D

václav
václav

tak co elektomobilisté už jste dostali rozum

Tom
Tom

Dostali, k ČEZu nejezdíme, nabíjet lze i jinde.

Geo
Geo

Kdyby všichni poslouchali tyhle chytrý názory, tak by se ještě jezdilo v kočárech … opravdu si myslíte, že za 100 let budou spalovací motory?

Pavel
Pavel

Ano, budou. Ale my dva u toho už nebudem :-)

Franta
Franta

Budou, Geo. Budou. A opravdu si myslíš, že za deset let budou auta na baterky masovou záležitostí? NEBUDOU. Víš jak je to v té hře s Cimrmanem – Dobytí severního pólu? Jak jdu na sever, pořád jdu na sever – a najednou jdu na jih :-) Totéž se stane s těmahle hračkama. Akorát budou přechod na benzín vydávat za novinku.. Kdo si ještě myslí, že mají baterky v autě budoucnost, zkuste si experiment. Nechte si v nádrži auta tak 5-8 litrů benzínu a denně jezděte. Večer spotřebovaný benzín opět doplníte do tohoto množství. pokud pojedete dálku, vezměte si kanystr, dolejte,… Číst vice »

Rad
Rad

Myslím, že i “Večer spotřebovaný benzín opět doplníte do tohoto množství.” si zaslouží patřičně rozvést.

Večer si dolejte do těch 5-8 litrů a kanystr nechte ležet poblíž auta přivázaný provazem k nejbližší zásuvce. Ráno jej před jízdou ukliďte a pak vyjeďte.

fic
fic

Dnes jsem opět vyjel od garáže, kabel jsem hodil do nabíječky, celej den jsem jezdil po městě i s topením, a ve 3 odpo jsem to lupnul zas na kabel. O víkendu nabijím na elektrárně 130km odsud, no a takhle to nerušeně jde celý měsíce… Za poslední rok 100 tisíc na naftě, a dobrejch pár tisíc k tomu na ostatním servisu okolo auta ušetřeno, parkování za 100kč/rok po celý Praze. Samosebou, pokud někoho baví dotovat stát daněma a poplatkama, neberme mu to, masochismus leckoho uspokojuje víc, než by se řeklo. Ale já si kablík snadno z auta vrátim do nabíječky,… Číst vice »

Rad
Rad

Máte to bezva vymyšlené. Takže hlavním argumentem pro elektroauto je teda najet 50.000km ročně a mít po ruce (stačí 130km daleko) elektrárnu. Jako bonus si v autě můžete dokonce zatopit.

Kalfa
Kalfa

Doteď topit nemusel.

Franta
Franta

Pokud někdo provozuje auto na baterky jako nadšenec a fanda, tomu rozumím. Navíc pořádně solventní nadšenec. Já jsem normální uživatel, ročně najedu tak 12-15 tisíc, podle toho kolikrát udělám Chorvatsko. Tankuju jednou měsíčně cca 5-8 minut. Zatopím si v autě kdy chci, tahám přívěs.. Mám jediný důvod se denně starat o nabíjení abych uskákal pár kilometrů do práce? Fakt NE.

kptnds
kptnds

A máme tu dalšího… Něco takového může napsat jen někdo, kdo má nulovou zkušenost s elektromobilem a o Tesle zatím jen četl. :-)

Nikola T.
Nikola T.

A nedej Bůh, aby jsi mel jet na svátky s familii za onklem do Říše a další vikend vyzvednout dceru na letišti ve Vidni. To bys už mel davno pred rozvodem,kkte. Už se prober a hlavně si nezapomen vzít praskyvis ze ti to nedělá dobre

Kalfa
Kalfa

Dotuješ a ani to netušíš. Např. příplatek za obnovitelné zdroje.

Věra
Věra

Tak to sedí :)

Anonym
Anonym

Proč nechávat v nádrži jen 5-8 litrů benzinu, tedy na nějakých 100 až 150 km ? V elektromobilu je “nádrž” na 300 až 400 km. A když mám v elektromobilu nádrž na 300 až 400 km, proč ji doplňovat denně ? A když pojedu jednou za rok dálku, proč bych nepočkal na odpočívadle nikoliv 2 až 5 hodin, jak píšete, ale půl hodiny ? Nepřeháníte to trochu ?

Franta
Franta

Anonyme, napsal jsem to přesně a to ještě trochu té elektrice nadlepšuju. To množství je reálný ekvivalent pro dojezd na baterky. Reálný. Taky můžu jezdit za méně než 4 litry nafty. Ale se staženým zadkem, zatajeným dechem. Využívat každého kopečku, pomalu dojíždět.. Pročti si německé testy reálných dojezdů EV, nedávno je dělali. Nejhorší výsledek byl 90km. A to měli auta vyhřátá a připravená. Když se vrátím ještě k tomu pokusu, tak po návratu domů by se měl nasadit na nádrž trychtýř a nechat do rána to příslušné množství benzínu nakapat. A ještě něco: poskakoval jsi někdy na dálnici v koloně… Číst vice »

Romík
Romík

Anonyme Vaše neznalost a naivita očividně ospravedlňuje váš příspěvek. Za 30 min. baterii opravdu Nenabijete. Prosím vás zapomeňte na kecy které slyšíte nebo Čtete u Tesly. a pokud byste čirou náhodou narazil na dobíjecí stanice, které budou mít schopnost cpát do vašeho auta takový proud tak ty baterie odděláte během dvou let. 300 až 400 kilometrů dojezd je naprostá utopie? S technologii která je lidstvu v tento okamžik dostupná je zkrátka Elektromobilita záležitostí jen pro nadšence. Jediná věc která v současnosti dává nějaký smysl jsou palivové články.

Jaromír Vegr
Jaromír Vegr

Podívejte se na: http://www.elektromobily-os.cz a tam se dočtete kolik ujede auto s více, než 300000km na tacho. Dozvíte se i kde si vše můžete ověřit.

Pepíno II
Pepíno II

To bych měl celej měsíc Áčka

Kalfa
Kalfa

Gratuluju, geniální přirovnání. Ale i tak. Benzín zůstane v nádrži roky, aku se vybije samovybíjením za pár dní

Carlos
Carlos

u stojícího EV přicházím denně tímto ani ne o 1 (slovy JEDEN) kilometr dojezdu a to ještě teď na podzim kdy je v noci venku už fakt zima…je vidět, že si viděl elektromobil jenom na obrázku, jinak by si nemohl napsat takovy nesmysl

kptnds
kptnds

Něco takového může napsat jen někdo, kdo má nulovou zkušenost s elektromobilem a o Tesle zatím jen četl. :-)

kup si kolo
kup si kolo

Budou ale na něco jinýho, proč pálit uhlí cpát to do drátů pak to zase cpát z drátů do baterek co stejně brzo lehnou a pak zůstat trčet v mrazu nekde na mezi jako Pendolíno. Účinnost špičkového dieselu je skoro na stejný úrovni jako kotel v kde se pálí uhlí dnes už plné síry a hlušiny.

spyder
spyder

v naší krásné demodemokratické sockapitalistické zemi se nejen úspěch ale i zdravý rozum prostě nenosí .proto mě chování soudruhů z čezu nepřekvapuje.co se týká elektromobilů,doporučuji se v některém z nich (zatím zahraniční značky)projet.

Mobilní zobrazení